منظور از تکثیر در کشاورزی تولید گیاهان جدید و کامل از گیاه مادری است. روش های مختلفی برای تکثیر گیاهان آپارتمانی وجود دارد. استفاده از روش هایی مانند تقسیم بوته، ریزوم یا تقسیم زیر زمینی، پاجوش، خوابانیدن ساقه، قلمه زدن و کاشت بذر رایج ترین روش های ممکن برای تکثیر گل و گیاهان در خانه می باشند. مناسب ترین فصل برای تکثیر گیاهان آپارتمانی بهار و تابستان است.

قبل از اقدام به تکثیر گیاهان آپارتمانی ابتدا باید اطلاعات لازم درباره ساختار گیاه مورد نظر، نوع روش تکثیر آن و نحوه نگهداری گیاه پس از تکثیر برای رشد بهتر را بدانید. قسمتی از گیاه را که برای تکثیر در نظر می گیرید باید سالم و عاری از آفات و بیماری ها باشد.

سایت سرچنار, در دسته گیاهان آپارتمانی, محبوبترین گیاهان آپارتمانی را به همراه شرایط نگهداری و تکثیر آنها, به تفصیل معرفی کرده است.

اهمیت دانستن روش های تکثیر گیاهان آپارتمانی

  • تولید ارزان و انبوه گیاهان مختلف
  • داشتن گیاهان جوان و تازه از یک گونه به جای گیاهان قدیمی
  • حفظ گونه اصیل

انواع روش های تکثیر گیاهان آپارتمانی

تکثیر گیاهان آپارتمانی به روش تقسیم بوته

گیاه مورد نظر را پس از بیرون آوردن از گلدان به چند قسمت تقسیم کنید. در تکثیر به روش تقسیم بوته از بوته های ریشه دار استفاده نمایید. لذا از یک گیاه مادری ۳-۴ گیاه کوچکتر خواهید داشت. دقت کنید که قبل از تکثیر از آب دادن به گیاه خودداری نمایید. برای تکثیر گیاهان آپارتمانی مانند بنفشه آفریقایی، آلوئه ورا، آگلونما، برگ عبایی، بگونیا روش تقسیم بوته مناسب می باشد.


تکثیر گیاهان آپارتمانی به روش پاجوش یا پاگیاه

این روش یکی از راه های آسان برای تکثیر گیاهان آپارتمانی یک گیاه به تعداد انبوه می باشد. پاجوش ها اصولا در قسمت انتهایی گیاه از طریق جوانه روی ریشه و اغلب روی طوقه گیاه تولید می شوند. لذا نمونه های جدید و ریشه دار را می توان به راحتی از گیاه مادری جدا کرد و در گلدان جداگانه ای قرار داد. تکثیر و ازدیاد اکثر کاکتوس ها و ساکولنت ها توسط پاجوش صورت می گیرد.

پاجوش های جوان برای تکثیر مناسب نیستند و سعی کنید نمونه هایی را انتخاب کنید که ریشه در آنها به اندازه کافی رشد کرده باشد. البته در صورت فاقد ریشه بودن، ابتدا اجازه دهید تا محل جدا شده از گیاه در جای خنک خشک شود و بعد در گلدان بکارید. گیاه در معرض نور ملایم قرار دهید تا ریشه بدهد. خاک مناسب برای کاشت پاجوش ترکیبی از ماسه و پیت ماس است.


تکثیر گیاهان آپارتمانی به روش قلمه ساقه

روش قلمه زنی: روش قلمه زنی یکی دیگر از روش های غیر جنسی که در تکثیر گیاهان آپارتمانی استفاده می شود. قلمه برگ، ریشه، ساقه و جوانه برگ از انواع مختلف این روش هستند. قلمه ساقه رایج ترین روشی است که در خانه می توان به راحتی با رعایت اصول قلمه زنی انجام داد. سن گیاه مورد نظر، زمان انجام قلمه و شرایط محیطی مواردی می باشند که باید به هنگام قلمه زدن در نظر گرفت. در روش قلمه زنی، گیاه جدید تولید شده از لحاظ ظاهری شبیه گیاه مادری خواهد بود.

در تکثیر گیاهان آپارتمانی به روش قلمه ساقه، ساقه هایی به طول ۱۵-۱۰ سانتی متر و بدون گل را از گیاه مادری جدا کنید. برای انجام این کار از قیچی و یا چاقوی استریل شده استفاده نمایید.

در قلمه ای که انتخاب نمودید برگ های پایینی آن را حذف و در قسمت بالایی آن دو تا برگ نگه دارید. سپس قلمه را در دمای اتاق و نور ملایم قرار دهید و تا زمانی که ریشه دهد باید بستر آن را مرطوب نگه داشت. همچنین برای حفظ رطوبت می توانید قلمه را با نایلون بپوشانید.

قلمه ها ممکن است بعد از قلمه گیری به بیماری های قارچی مبتلا شوند. برای جلوگیری از بیماری ها انتهای قلمه ها را آغشته به قارچ کش هایی ماند کاپتان، بنومیل نمایید و بعد آنها را بکارید.

تکثیر گیاهان آپارتمانی به روش کاشت بذر

تکثیر گیاهان آپارتمانی توسط کاشت و جوانه زنی بذرها راحت ترین شیوه برای تولید انبوه یک گیاه در خانه می باشد. بذرها روی خاک ریخته و با مقداری خاک آنها را می پوشانیم. اگر بذرهای مورد استفاده ریز باشند کافیست آنها را روی خاک بپاشید. برای آبیاری، آب را بر روی خاک اسپری کنید. بعد از گذشت چند روز شاهد جوانه زنی بذرها خواهید بود. بعد از اینکه به مرحله ۴-۵ برگی رسیدند می توانید آنها را در گلدان های جداگانه ای قرار دهید. گل ساعتی، دراسنا، یوکا، لیندا و آنتوریوم از جمله گیاهانی هستند که به روش کاشت بذر تکثیر می شوند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم