گل نسترن (ROSA CANINA) از خانواده (ROSACEAE) بوده و جزء گیاهان چند ساله است. نسترن در کناره های جنگل و بوته زارها به صورت خودرو می روید. به نام (DOG ROSE) در جهان معروف است. بومی اروپا و آفریقا و مناطقی از آسیا می باشد. نسترن در واقع همان رز وحشی است و قدمت خیلی طولانی دارد. این گل را با تامین شرایط مورد نیازش می توان در باغچه حیاط، گلخانه و یا حتی در گلدان کاشت و در آپارتمان و داخل خانه رشد داد. پرورش این گیاه آسان بوده و خواص درمانی دارد. گفته می شود ریشه این گیاه در درمان بیماری هاری موثر است و گل نسترن تب بر قوی می باشد.

مشخصات گل نسترن

دوره گلدهی نسترن در ماه های خرداد و تیر می باشد، هر گل شامل ۵ گلبرگ بوده و رنگ این گل ها از سفید تا صورتی روشن متغیر است. گل های نسترن بوی قوی و مطبوعی دارند. کناره های برگ نسترن صاف نبوده، به شکل پر هستند و رنگ سبز تیره دارند. این گیاه میوه های کوچک قرمز رنگ نیز تولید می کند که توسط پرندگان خورده می شود، این میوه ها قابل خوردن توسط انسان نیز می باشند و سرشار از ویتامین سی هستند. گل نسترن می تواند رشد کرده و به درختچه ای به ارتفاع ۲-۳ متر تبدیل شود. ساقه ای این گیاه دارای خار است.

گونه های مختلف گل نسترن

تنوع زیادی بین گل های این گیاه وجود دارد، با این همه از لحاظ شکل گل بسیار شبیه هم می باشند و به همین علت شناسایی انواع مختلف این گیاه کمی دشوار است. از انواع مختلف این گیاه می توان این موارد را شمرد: گل نسترن زرد، نسترن کوهی، نسترن قشقایی، نسترن سفید و یا نسترن سرخابی.


شرایط نگهداری گل نسترن

  • آبیاری: به آبیاری زیادی نیاز دارد فقط بین دفعات آبیاری مطمئن شوید که خاک این گل خشک شده باشد. برای این گل صبح بهترین زمان برای آبیاری است.
  • دما: رز وحشی تحمل شرایط سخت را دارد و به درجه حرارت های متفاوت مقاومت دارد در خانه این گل را در دمای بین ۲۰-۲۴ درجه سانتیگراد نگهداری کنید.
  • نور: گل نسترن برای رشد خوب نیاز به نور آفتاب فراوان دارد اگر این گل را در خانه نگه می دارید کنار پنجره های جنوبی را برای این گل در نظر بگیرید.
  • خاک و کوددهی: نسترن در هر خاکی که از نظر مواد غذایی غنی باشد رشد می کند، خاکی که زهکشی خوبی دارد برای پرورش این گل بسیار مناسب است ولی در خاک های آهکی و رسی به هیچ وجه رشد نمی کند. این گیاه را با کود حاوی مواد آلی تغذیه کنید، هر زمان که نیاز دیدی کوددهی را انجام دهید. خاک گلدان این گل را همیشه غنی از مواد غذایی نگه دارید.
  • تکثیر: گل نسترن از طریق بذر و قلمه ساقه صورت می گیرد. اگر بذر این گیاه کاشته شود بعد از دو سال جوانه می زند. قلمه ساقه بهترین روش برای تکثیر این گل است. برای نتیجه بهتر گیاهان یک ساله را برای قلمه گرفتن انتخاب کنید. در طبیعت میوه های این گیاه توسط پرندگان خورده می شود و از این طریق بذر این گل پخش شده و در شرایط مساعد شروع به رشد می کند. یکی دیگر از روش های تکثیر این گیاه خواباندن یک ساقه از این گل و کاشت آن است. قسمتی از ساقه که درون خاک قرار گرفته تبدیل به ریشه شده و قسمت بیرونی که بیرون از خاک مانده به ساقه جدی تبدیل می شود بعد از رشد کافی می توان این گیاه را از مادر آن جدا کرد.
  • گلدان: اگر در گلدان این گیاه را پرورش دادید هر سال یک بار گل نسترن را به گلدان بزرگتر انتقال دهید.

آفات و بیماری های گل نسترن

این گل نسترن حساس به بیماری های قارچی مانند کپک پودری و کپک زدگی است. سفیدک ممکن است در روی برگ ها ایجاد شود که موجب خشک شدن برگ های نسترن می شود. کنه و شته از دیگر آفاتی هستند که این گیاه را آزار می دهند. از حشره کش ها و قارچ کش های استاندارد گیاهان برای حل این مشکل استفاده کنید. برگ هایی که خشک شده یا آسیب دیده اند را از گیاه جدا کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرصت برنده شدن در سلف سرویس سرچنار را از دست ندهید.

هر هفته سه نفر

  • جایزه را شما انتخاب می کنید.
  • هر هفته به سه نفر جایزه می دهیم.
  • امتیاز جمع کنید و برنده سلف سرویس سرچنار شوید.
سم
close-link