نام رایج: فیکوس

نام انگلیسی: Rubber plant

نام علمی: Ficus ealstica

خانواده: Moraceae

نام فیکوس در برگیرنده گونه‌های زیادی از گیاهان خانواده موراسه است که در اصل زادگاهشان آسیای استوایی است، در هوای آزاد ارتفاع آن به 30 متر می‌رسد دارای شیرابه مخصوص هستند که با زخمی شدن از پوست آنها جاری می‌گردد، گیاهی عمومی جهت نگهداری در منازل و جواب خوبی به شرایط خانه‌های ایرانی داده است.

برگ‌ها پهن و براق و چرمی با نوک تیز و به صورت متناوب در طول ساقه می‌رویند، با ریزش برگ‌های پیر در قاعده ساقه گیاه حالت بد منظر به خود می‌گیرد که در این حالت می‌توان آن را از نزدیکی سطح خاک قطع تا گیاه جوان گردد و از اندام هوایی به عنوان منبع ازدیاد استفاده کرد.

عکسهای زیبا از فیکوس


نیازها و شرایط نگهداری فیکوس

  • نور: اگرچه در سایه هم می‌تواند خود را زنده نگهدارد ولی رشد آن مطلوب نیست، از معرض نور مستقیم آفتاب در امان نگهدارید.
  •  دما: حداقل درجه حرارت در زمستان 16 و حداکثر آن در تابستان 29 درجه سانتیگراد.
  •  آبیاری: هرگز اجازه ندهید خاک گلدان باتلاقی گردد، اگر در آبیاری مشکوک هستید یک روز آن را با تأخیر اندازید، در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان باید خشک شود، با آب ولرم آبیاری کنید، هفته‌ای دوبار در تابستان و یک بار یا کمتر در زمستان کافی است.
  •  رطوبت: حداقل هفته‌ای یک بار غبارپاشی کنید، با بالا رفتن درجه حرارت در تابستان غبارپاشی را بیشتر کنید.
  •  تغذیه: جهت تأمین مواد غذایی گیاه را با کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی هر دو هفته یک بار طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.
  •  خاک مناسب: بهترین خاک لیمونی است زهکش را بازدید کنید.
  •  تعویض گلدان: فصل رشد در بهار و تابستان به خصوص اگر رشد آن سریع باشد هر سال احتیاج به تعویض گلدان با یک اندازه بزرگتر دارد. در صورت عدم امکان 7 – 5 سانتیمتر از خاک‌های سطحی گلدان را با خاک نو و غنی تعویض و هر دو هفته یک بار تغذیه مصنوعی کنید.
  •  تمیز کردن برگ‌ها: برگ‌ها را با ملایمت با پارچه پنبه‌ای و یا اسفنج مرطوب تمیز کنید، از مواد براق‌کننده شیمیایی در هر ماه فقط یک بار استفاده کنید.
  •  ازدیاد: گرفتن قلمه حداقل با یک برگ در بهار و ریشه‌دار کردن آنها در درجه حرارت 24 تا 27 سانتیگراد خوابانیدن هوایی گیاهانی که برگ‌های پایین خود را دست داده‌اند (در بهار).

فیکوس Ficus ealstica

با زخمی شدن سطح ساقه فیکوس شیرابه سفید رنگی که در حقیقت شیره گیاهی است از گیاه خارج می‌گردد، جهت جلوگیری از خروج آن سطح زخم را با وازلین آغشته کنید.

توصیه مفید

شوک وارده به گیاه مریض در اثر تعویض گلدان ممکن است باعث تلف شدن آن گردد. گلدان گیاه مریض را تا بهبودی کامل تعویض نکنید.

خوابانیدن شاخه هوایی فیکوس:

اگر گیاه فیکوس شما مسن بوده و به علت ریزش برگ‌های قسمت پایین تنه شکل ناخوشایندی پیدا کرده است با یک کارد تیز در زیر محل اتصال برگ به تنه خراشی کوچک به طول یک سانتیمتر به موازات همدیگر در طول ساقه ایجاد و با مالیدن مقداری شن نرم آغشته به هورمون تولید ریشه روی خراش‌ها آنها را با خزه و دستمال کاغذی خیش پوشانیده و با یک کیسه پلاستیکی آن را مطابق شکل محکم ببندید. ریشه‌ها پس از چند ماه ظاهر گردیده و می‌توانید شاخه را از قسمت زیری ریشه قطع کرده و در گلدان جدید کاشت کنید.

مشکلات، بیماریها و آفات فیکوس

برگها بیرنگ شدهاند:

نور زیاد است گیاه را به محل کم نورتری منتقل کنید.

در زیر برگها و روی ساقهها لکههای برجسته قهوهای مشاهده میگردد:

عارضه مربوط به حمله حشره آفت است، هر ماه یک بار با سم حشره‌کش نفوذی گیاه را طبق دستور سم‌پاشی کنید. باپنبه آغشته به سم نیز می‌توانید لکه‌ها را مسموم کنید.

زخم‌های پنبه‌ای شکل سفید در سطح برگ‌های فیکوس ظاهر می‌گردند:

عامل آن حشره آفت است هر 14 روز یک بار تا رفع علایم با سم حشره‌کشی نفوذی گیاه خود را طبق دستور سم‌پاشی کنید با برس مخصوص آغشته به محلول سم نیز می‌توانید زخم‌های سفید پنبه‌ای شکل را مسموم کنید.

برگ‌ها دارای لکه‌های قهوه‌ای هستند و به طور ناگهانی سقوط می‌کنند:

هوا خیلی سرد است گلدان را به محل گرمتری ببرید.

برگ‌های فیکوس بدشکل، رنگ‌پریده و ریز هستند:

 گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد هر دو هفته یک بار طبق دستور عمل کنید.

لکههای زرد روی برگها است و تار عنکبوت زیر آنها مشاهده میگردد:

کنه قرمز ریز عامل آن است، هر دو هفته یکبار با سم کنه‌کش طبق دستور سم‌پاشی کنه نمایید. غبارپاشی در کاهش آفت مؤثر است.

لکه‌های سوخته روی برگ‌های فیکوس نمایان شده است:

در آفتاب غبارپاشی نکنید عبور نور خورشید از قطرات آب مانند عبور نور از شیشه است، گیاه را از معرض اشعه مستقیم آفتاب در امان نگهدارید.

برگها لوله شده و آویزان هستند:

گیاه تشنه است گلدان را به مدت 15 دقیقه درون تشت پرر از آب قرار دهید، آبیاری را تنظیم کنید.

برگهای پایین زرد شده و سقوط میکنند:

آبیاری بیش از اندازه بوده است اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید، این عارضه در گیاهان مسن طبیعی است.

دقت:

درجه حرارت چای سرد شده را به خاطر بسپارید و سپس گلدان خود را آبیاری کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0