گیاه آپارتمانی پوتوس با نام علمی scindapsus از خانواده Araceae، گیاهی مقاوم که نگهداری از آن کاری بسیار آسان است. پوتوس جزء گیاهان آپارتمانی سریع الرشد محسوب می شود؛ پرورش این گیاه برای افرادی که آشنایی زیادی با گیاهان آپارتمانی ندارند، گزینه مناسبی است. این گیاه بومی جنوب شرق آسیا می باشد.

مشخصات گیاه آپارتمانی پوتوس

scindapsus جز گیاهان رونده با برگ های قلبی شکل است. این گیاه در تصفیه هوا نقش مهمی دارد. در مقابل، برگ های پوتوس سمی هستند و آنها را باید دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه دارید. برگ های پوتوس به رنگ های سبز، سفید و زرد است.

انواع گیاه آپارتمانی پوتوس

-پوتوس بلک: گونه بلک در برابر نور کم مقاوم است و این گونه به وفور یافت می شود.
-پوتوس ابلق یا طلایی (scindapsus aureus): اگر به این نوع پوتوس نور کمتری برسد، مقدار لکه های طلایی بر روی برگ ها نیز کاهش می یابد. همچنین پرورش گونه ابلق رایج است.
-پوتوس سفید (scindapsus pictus): بر روی برگ ها لکه های سفید بزرگی وجود دارد. این گونه نیز نور دوست می باشد.

قیمت گیاه آپارتمانی پوتوس در فروشگاه کشاورزی سرچنار

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی پوتوس

  • آبیاری: گیاه آپارتمانی پوتوس به ۲ تا ۳ بار در هفته، آبیاری در فصول گرم نیاز دارد. یکی از راه های تشخیص گیاه به آب توجه به حالت برگ های ان است. زیرا در صورت خشکی خاک برگ ها به سمت پایین آویزان می شوند. از طرفی دیگر، آبیاری زیاد می تواند باعث پوسیدگی ریشه های گیاه شود.
  • نور: در صورت نگهداری پوتوس در محیط های پوشیده مانند خانه، به تابش نور غیر مستقیم نیاز دارد. توجه نمایید که بعضی از گونه های پوتوس در اثر عدم دسترسی به نور، رده های رنگی خود را از دست خواهند داد.
  • دما و رطوبت: با اینکه این گیاه می تواند تا دمای ۱۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند. اما بهترین بازه دمایی برای نگهداری گیاه در خانه ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد می باشد. در طول رشد گیاه اگر تمایل دارید برگ های پوتوس بزرگتر شوند آن را در معرض رطوبت بیشتر قرار دهید.
  • خاک و کوددهی: خاک باغچه به همراه ترکیبی از ماسه و خاک برگ مناسب است. گیاهان بعد از مدتی برای رشد به مواد غذایی بیشتری نیاز پیدا می کنند. در این حالت، کود گرین هر دو هفته یکبار می تواند نیازهای غذایی آن را تامین نماید.
  • تکثیر: از طریق قلمه زدن می توانید گیاه آپارتمانی پوتوس را تکثیر کنید. برای این کار ساقه را به چند قطعه برش دهید. بهتر است هر ساقه به همراه یک برگ باشد. سپس نمونه ها را برای ریشه دار کردن در داخل اب قرار دهید. بعد از ظهور ریشه آنها را به داخل خاک انتقال نمایید.

بیماری های گیاه آپارتمانی پوتوس

گیاه آپارتمانب پوتوس فاقد آفت و بیماری خاصی است. اما گاها ممکن است توسط حشرات آلوده شوند. برای جلوگیری از شیوع آفت می توانید برگ های آن را با پنبه آغشته به الکل پاک نمایید. در صورتی که محیط رشد گیاه سرد باشد، تولید برگ های جدید هم به تاخیر خواهد افتاد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به جمع 20000 نفری ما در اینستاگرام بپیوندید

دهها پست آموزشی در زمینه گلها و گیاهان

سریعترین راه پاسخگویی به سوالات شما 
کلیک کنید
Close
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم