گیاه آپارتمانی تیلاندسیا (Tillandsia) با بیش از ۵۵۰ گونه مختلف از متنوع ترین گونه ها در خانواده bromeliaceae (تیره آناناس) محسوب می شود. گیاه آپارتمانی تیلاندسیا، بومی آمریکای جنوبی، مکزیک، آمریکای مرکزی، استرالیا، برمودا و بخش هایی از کلمبیا می باشد. تیلاندسیا در این مناطق گرمسیری از رطوبت زیاد و بارندگی فراوان، آنچه را که لازم دارد دریافت می کند.

مشخصات ظاهری گیاه آپارتمانی تیلاندسیا:

 • مشخصات: گیاه آپارتمانی تیلاندسیا دارای اندازه های متفاوت ۳ تا ۵ سانتی متری است. تیلاندسیا به خاطر عدم نیاز به خاک، جزء گیاهان هوازی محسوب می شود. گیاهان هوازی اپی فیت هستند. اپی فیت به این معنیست که در طبیعت روی گیاهان دیگر و معمولاً روی شاخه های درختان رشد می کنند. همچنین گیاهانی که شاخ و برگ های نقره ای دارند، در برابر خشکی از تحمل بالایی برخوردار هستند.
  • گیاهان هوازی با برگ های سبز، سریع تر خشک می شوند؛ بدین دلیل تیلاندسیا نسبت به دیگر گیاهان آپارتمانی که نیاز به خاک دارند، از محبوبیت خاصی در بین طرفداران گل های خانگی برخوردار است و به راحتی در محیط های سر پوشیده, قابل نگهداری است.

نمونه ای از انواع گیاه آپارتمانی تیلاندسیا:

 • تیلاندسیا stricta Black Tip: یک گیاه هوازی با برگ های متوسط و عمودی به رنگ سبز تیره است. این گونه تیلاندسیا یکی از ساده ترین گیاهان هوایی برای رشد محسوب می شود؛ که برای افراد مبتدی در پرورش گل بسیار عالی است.
 • آیوناتا (ionantha): آیوناتا یکی از معروف ترین گونه های تیلاندسیا است؛ که در آب و هوای گرمسیری رشد می کند و ساقه کوتاهی دارد. این گیاه تا آخر عمر گل های روشن دارد.

 • بالبوسا (Bulbusa): بومی آمریکای مرکزی است و در شرایط مرطوب, رشد می کند و دارای برگ های ضخیم و پایه پیازی است. برگ های بالایی بالبوسا هنگام گلدهی قرمز می شود و رنگ گل های آن بنفش است.
 • هریسی (Harrisii): برگ های هریسی کشیده و نرم هستند.هریسی هنگام رشد و گلدهی اندازه برگ هایش به ۳۰ سانتی متر می رسد.
 • فانکالیا (Funckiana): گونه تیلاندسیا فانکالیا دارای برگ های سوزنی شکل و سبز روشن می باشد. این گونه دارای گل های لوله ای شکل است که هنگام گلدهی، برگ های انتهایی فانکالیا به رنگ نارنجی تغییر می کنند. فانکالیا به صورت توده ای تکثیر می شود.
 • اینترمدیا (Intermedia): برگ هایش ضخیم و منحنی شکل است. سرعت رشد اینترمدیا و طول عمر گل آن کمتر می باشد.
 • استرپتوفیلا (Streptophylla): با افزایش سن، برگ های استرپتوفیلا موج دار می شوند. در صورت مواجه شدن با کم آبی، برگ ها نرم می شوند. این گونه در فصل پاییز و زمستان نسبتا نور دوست است؛ ولی در فصل تابستان باید مواظب میزان تابش نور به گیاه بود.

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی تیلاندسیا:

 • شرایط آبیاری: گیاه آپارتمانی تیلاندسیا مانند سایر گیاهان، دارای ریشه نیست؛ بلکه فقط تعداد کمی از این گونه، دارای ریشه های کوتاهی هستند که به گیاه کمک می کنند بر روی سطوح مختلف، قرار بگیرد. تیلاندسیا در زیستگاه های بومی خود توسط رطوبت و بارندگی های زیاد رشد می کند. در صورت نگهداری در خانه، بهتر است هفته ای یک بار آنها را با آب بشویید. ۲-۳ بار در هفته آب را بر روی برگ های آن خوب اسپری کنید. آب اضافی ایجاد شده بعد از آبیاری را از گیاه پاک کنید؛ تا باعث پوسیدگی گیاه نگردد.
 • نکات مراقبتی: از آنجایی که گیاه آپارتمانی تیلاندسیا آب و مواد مغذی را از طریق برگ های خود جذب می کند؛ باید برگ های آن را تمیز نگه دارید. از طرفی دیگر، از آب شور و آب مقطر برای آبیاری استفاده نکنید. در صورت استفاده از آب شیر، بگذارید ۲۴ ساعت در دمای اتاق قرار بگیرد وکلر آن از بین برود. می توانید از آب گیاهان آکواریومی در آبیاری گیاهان هوازی استفاده کنید؛ زیرا حاوی چندین ماده مغذی محلول است.
 • نور: به عنوان یک قاعده کلی، گیاه آپارتمانی تیلاندسیا یا گیاهان هوازی، خود را از تابش مستقیم نور خورشید پنهان می کنند. همچنین، در طبیعت بسیاری از گونه های گیاهان هوازی دوست دارند که در زیر سایه درختان بزرگ شوند. اگر بتوانید آنها را در نقطه ای روشن از پرتوهای خورشید قرار دهید، آنها بهترین رشد را خواهند کرد.
 • گردش هوا: تیلاندسیا مانند دیگر گیاهان به جریان هوا در محیط خانه نیاز دارد. از قرار دادن آن در شیشه های در بسته خودداری کنید.
 • گلدان: گیاه آپارتمانی تیلاندسیا بر روی سطوح مختلف مانند گلدان، شیشه، سنگ و موارد دیگر می تواند رشد کند. باید مطمئن باشید که هوا در محیط, جریان داشته باشد. فراموش نکنید که این گیاه به خاک نیاز ندارد و خاک باعث پوسیدگی و حتی مرگ گیاه می شود.
 • دما: گیاه آپارتمانی تیلاندسیا گرما دوست است. حداکثر دمای لازم برای تیلاندسیا در تابستان ۴۰ درجه سانتی گراد است. هم چنین حداقل دمای رشد آن در زمستان ۷ درجه سانتی گراد می باشد و هوای سرد باعث از بین رفتن انها می شود. ایده آل ترین دما برای نگهداری گیاه آپارتمانی تیلاندسیا ۱۵-۳۰ درجه سانتی گراد است.
 • کود دهی: از کود های نیتروژن دار یا کود های مخصوص گیاهان زینتی، برای گیاه آپارتمانی تیلاندسیا استفاده کنید. محلولی درست کنید که حاوی یک چهارم غلظت نوشته شده بر روی کود باشد; محلول کود رقیق شده را بر روی گیاه اسپری کنید. گیاهان تیلاندسیا دارای رشد کندی هستند. استفاده از کود بیشتر نه تنها باعث رشد گیاه نمی شود؛ بلکه می تواند گیاه را از بین ببرد. همچنین در صورت استفاده از آب آکواریوم برای آبیاری تیلاندسیا از دادن کودهای دیگر خودداری کنید.
 • تکثیر: گیاه تیلاندسیا در طول رشد خود پاجوش هایی را تولید می کند. از پاجوش ها برای تکثیر می توانید استفاده کنید. فصل بهار برای تکثیر مناسب تر از دیگر فصل ها است.

بیماری ها و راه های مقابله با بیماری های گیاه آپارتمانی تیلاندسیا:

 • آفات: گیاه آپارتمانی تیلاندسیا یا هوازی در برابر آفات و بیماری ها مصون نیست؛ لذا باید برای زنده ماندن و شکوفایی باید به درستی مورد مراقبت قرار گیرد. اگر روی تیلاندسیا لکه های سیاه و قهوه ای رنگ ایجاد شد؛ به این معنی است که گیاه دچار پوسیدگی یا قارچ زدگی شده است. قارچ، همیشه نشان دهنده وجود رطوبت است. آبیاری زیاد یا گذاشتن آنها در اتاق مرطوب به مدت طولانی باعث از بین رفتن برگ ها می شود. همچنین خشکی بیش از حد هم می تواند برگ ها را سیاه و پوسیده کند. همچنین گیاه آپارتمانی تیلاندسیا در اثر تهویه نامناسب گیاه دچار قارچ زدگی شده و برگ ها درخشش و طراوت خود را از دست می دهند.
 • هنگامی که در گیاه هوازی تیلاندسیا، برگ ها شروع به پوسیدگی و قهوه ای شدن کردند، می توان انتظار آلودگی آفت را داشت.گیاه آپارتمانی تیلاندسیا معمولاً توسط شپشک ها و حشرات کوچک آلوده می شود. این حشرات در اطراف ساقه و برگ ها یافت می شوند و بیشتر، جذب گیاه هوازی خشک می شوند. برای جلوگیری از آلوده شدن گیاه به بیماری یا آلودگی آفات، بهتر است آن را بیش از حد آب ندهید و به مدت طولانی آن را در آب غوطه ور نکنید. قبل از برگرداندن مجدد آن به محل اصلی اش، اجازه دهید کاملاً خشک شود.

پیشنهاد ما: ما تعداد بسیار زیادی مقاله در دسته گیاهان آپارتمانی منتشر کرده ایم. ضمن آشنایی با گیاهان، می توانید با روش تکثیر و پرورش آنها نیز آشنا شوید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم