گل برگ بیدی (Virginia spiderwort) با نام علمی Tradescantia virginiana از خانواده Commelinaceae می باشد. برگ بیدی بومی آمریکای جنوبی است. این گل با طبیعت مقاوم و پرورش آسان خود گزینه مناسب برای نگهداری در خانه می باشد اما نیاز به نور زیاد داشته و هرس این گل الزامی است.

مشخصات برگ بیدی

این گل ساقه های آویزان دارد و برگ های گوشتی تولید می کند. ساقه ها می توانند تا چند پا رشد کنند، برگ های کوچک براق بوده و قسمت زیرین آن ها بنفش می باشد. گل های کوچک در تابستان شکوفا می شوند و دارای سه گلبرگ می باشند.

گونه های مختلف برگ بیدی

tradescantia zebrine

tradescantia fluminensis variegata

tradescantia pallida


شرایط نگهداری برگ بیدی

  • آبیاری: برگ بیدی را در بهار و تابستان هر هفته یکبار آبیاری کنید، در زمستان که گل به خواب میرود به آب کمتری نیاز دارد. در حالت کلی این گل خاک مرطوب را دوست دارد، به اندازه ای که ریشه هایش پوسیده نشوند. هوای مرطوب نیز برای این گل مناسب است. برای تامین رطوبت، می توانید هفته ای چند بار این گل را آب پاشی کنید.
  • دما: متوسط ​​دمای داخلی برای این گل 75-65 درجه فارنهایت ( 18-24 سانتیگراد) می باشد، اما دمای پایین تر از 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد ) اصلا مناسب این گل نیست.
  • نور: نور کافی برای رشد خوب این گیاه حیاتی است، با اینکه نور کم را تحمل می کند ولی برای داشتن برگ های رنگی، نور کافی و غیرمستقیم ضروری است.
  • خاک و کوددهی: برگ بیدی در طیف وسیعی از خاک می تواند رشد کند، ولی خاکی که دارای زهکشی خوب باشد برای این گل مناسب است. برای این گل از مخلوط خاک سبک تری در گلدان های خود استفاده کنید. مخلوطی از پیت و پرلیت برای این گل می توان استفاده کرد. کود فرماله تعدیل شده، هر دو هفته یک بار و یا هر ماه یک بار بسته به نیاز گل ضروری است.
  • تکثیر: تکثیر این گل با قلمه ساقه امکان پذیر است، ساقه را در یک گلدان با خاک مرطوب قرار داده و در یک محیط گرم و روشن نگه دارید، بعد از سه یا شش هفته گل جدید رشد خواهد کرد. برگ بیدی را می توان در آب نیز تکثیر کرد، هر قلمه ای از گیاه را که جدا کرده اید داخل آب گذاشته بعد چندین هفته ریشه جدید رشد می کند که می توانید داخل یک گلدان با خاک مناسب بکارید.
  • گلدان: وقتی گلدان برگ بیدی برای این گل کوچک شد می توانید آن را عوض کنید و یا هر دو سال یک بار می توان گلدان این گیاه را عوض کرد.

آفات و بیماری های برگ بیدی

این گل در محیط داخلی مقاوم است و بیماری مهمی ندارد، پوسیدگی ریشه بزرگترین دشمن این گل است، خاک هایی که بیش از حد سنگین هستند و به درستی تخلیه نمی شوند و آب زیادی را حفظ می کنند، باعث پوسیدگی این گل می شوند. آفاتی که ممکن است این گل را تحت تاثیر قرار دهند شامل این موارد هستند: شته ها، کنه های عنکبوتی، مگس های سفید و شپش ها.

اگر شدت حمله این حشرات گل زیاد باشد می تواند آن را از بین ببرد، بنابراین وقتی این موارد را بر روی ساقه گیاه خود مشاهده کردید، با پارچه مرطوب و حشره کش های مناسب از روی گیاه پاک کنید. برگ بیدی برای حیوانات خانگی سمی نمی باشد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
blank