گیاه آپارتمانی آگلونما یا نخشید با نام علمی«Aglaonema»از خانواده آراسه (Araceae) یا گل شیپوریان می باشد. منشا اصلی آگلونما جنوب شرقی آسیا کشورهای مالزی و اندونزی است. شرایط نگهداری Aglaonema بسیار آسان است و برای افراد مبتدی مناسب می باشد.

مشخصات گیاه آپارتمانی آگلونما

گیاه آپارتمانی آگلونما گیاهی همیشه سبز که در تصفیه هوا تاثیر بسزایی دارد. ارتفاع این گیاه بسته به گونه به ۲۰-۴۰ سانتی متر می رسد. آگلونما در فصل تابستان گل های سفید رنگ تولید می کند و میوه های قرمز رنگ آن سمی هستند لذا گلدان آن باید دور از دسترس کودکان باشد.

انواع گیاه آپارتمانی آگلونما

  • «A.commuratum» درخت همیشه سبز چینی
  • «A.costatum» بوته همیشه سبز خالدار چینی
  • «A.crispum» بوته همهیشه سبز چینی
خرید گیاه آگلونما از فروشگاه کشاورزی سرچنار

۲۸ نمونه گیاه آگلونما را در یک ویدیو بشناسید

در این ویدیو تعداد ۲۸ گونه از گیاه آگلونما را با تصاویری زیبا برای شما آماه کرده ایم .

امیدواریم که از تماشای این ویدیو لذت ببرید.

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی آگلونما

  • آب: برای آبیاری آگلونما ابتدا خاک رویی خاک گلدان را بررسی نمایید؛ در صورت خشک بودن به آن آب بدهید. آبیاری بیش از حد باعث بیماری پوسیدگی ریشه می شود.
  • نور: نیاز نوری گیاه آپارتمانی آگلونما کمتر است و جزء گیاهانی محسوب می شود که سایه دوست هستند و در نور کمتر رشد بهتری دارند. پنجره های شمالی با نور غیر مستقیم جای مناسبی برای این گیاه است. نور مستقیم، باعث از بین رفتن آگلونما می شود. البته بعضی از گونه های رنگی آگلونما به نور بیشتری نیاز دارند و در اثر نور کم زیبایی خود را از دست می دهند.
  • دما: بهترین بازه دمایی برای رشد آگلونما در محیط های بسته ۱۸-۲۵ درجه سانتی گراد است. این گیاه نسبت به هوای سرد حساس است و سرمای بیش از حد باعث از بین رفتن آن می شود.
  • خاک و کوددهی: خاک آگلونما باید سبک و از زهکشی خوبی برخوردار باشد. استفاده از ترکیب خاک برگ، پیت ماس و خاک باغچه برای رشد گیاه مناسب است. آگلونما به کود خاصی نیاز ندارد و در فصل های بهار و تابستان هر دو هفته یکبار می توانید از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی برای تقویت و بهبود رشد آن استفاده نمایید.
  • تکثیر: کشت بذر، تقسیم بوته و روش قلمه زنی از رایج ترین روش های تکثیر گیاه آپارتمانی آگلونما هستند.
  • گلدان: هر یک یا دو سال یکبار گلدان آگلونما را تعویض نمایید. البته اگر متوجه شدید که ریشه های گیاه بیش از اندازه بزرگ شدند و برگ ها با وجود شرایط مساعد بی حال هستند، نشان دهنده این است که گیاه را باید به گلدان جدید و بزرگتر انتقال دهید.

آموزش ویدیویی تکثیر گیاه آگلونما

اگر قصد دارید تکثیر گیاه آگلونما را انجام دهید؛ تضمین می کنیم که این ویدیو ساده ترین آموزش را در اختیار شما قرار خواهد داد.

آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی آگلونما

شپشک آرد آلود: در صورت مشاهده حشرات ریز و سفید در زیر برگ ها و محل رویش گیاه آپارتمانی آگلونما، از محلول رقیق آب و مایع ظرفشویی و یا سموم شیمیایی استفاده کنید.
لکه های قهوه ای رنگ بر روی برگ ها: این حالت به خاطر تابش مستقیم نور خورشید، وجود آفت در خاک و آلوده بودن هوا رخ می دهد.
افتادگی و بی حال شدن برگ ها: هوای سرد، کوچک بودن گلدان و حتی آبیاری کمتر باعث این مشکل می شود. باید گیاه را به جای گرمتر انتقال دهید و نسبت به آبیاری آن دقیق باشید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم