اگر جزء افرادی هستید که به گل و گیاهان علاقه دارید اما به دلیل عدم وجود نور کافی در محیط زندگی یا محیط کار اقدام به نگهداری آنها نمی کنید، بهتر است بدانید که همه گیاهان به نور نیاز ندارند. در بین گل و گیاهان مختلف گیاهان آپارتمانی سایه دوست به شما این امکان را می دهند که از آنها در فضاهای بسته محافظت نمایید. منظور از گیاهان آپارتمانی سایه دوست گیاهانی است که برای رشد و حیات به نور کم، نورهای مصنوعی و نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارند.

مشخصات ظاهری گیاهان آپارتمانی سایه دوست

گیاهان آپارتمانی سایه دوست گیاهانی هستند که نباید در تماس مستقیم با نور خورشید قرار بگیرند زیرا آنها با زندگی در سایه سازگار شده اند و می توانند با استفاده از مقادیر بسیار کمی از نور پراکنده، فتوسنتز کنند. این گیاهان می توانند در نواحی مختلف سایه دار زنده بمانند که برای بسیاری از گیاهان دیگر می تواند کشنده باشد. بعضی از گونه های گیاهان با تحمل سایه، حتی گل های رنگارنگ و برگ های سرسبزی تولید می کنند. گیاهان سایه پسند نیاز آبی کمتری نسبت به گیاهان نور دوست دارند. زیرا درصد سطح تبخیر در آنها کم است و خاک گلدان آنها به مدت طولانی می تواند مرطوب بماند. لذا در اثر آبیاری زیاد دچار پوسیدگی ریشه می شوند.

لیستی از گیاهان آپارتمانی سایه دوست

آگلونما (Aglaonema)

گیاه آگلونما از خانواده شیپوریان که یکی از گیاهان آپارتمانی سایه دوست محسوب می شود. این گیاه در تصفیه هوای محل نگهداری نیز موثر است. آگلونما در فصل های گرم به دو بار و در فصل های سرد به یکبار آبیاری در هفته نیاز دارد.

گیاه آپارتمانی آگلونما ، شرایط لازم برای نگهداری

مارانتا (Marantha leuconeura)

اگر بخواهید گیاهی با نیاز نوری کم و با شاخ و برگ های روشن داشته باشید مارانتا گزینه ای مناسب است; زیرا برگ های آن دارای تنوع در رنگ های سبز، بنفش، زرد و قرمز می باشد. برای اینکه الگوی متنوع بر روی برگ ها زنده بماند، باید این گیاه آپارتمانی را از تابش مستقیم آفتاب دور نگه دارید. دقت کنید که خاک آن خوب زهکش باشد و برگ های آن را مرتبا غبار کنید. برگ های مارانتا در شب مانند دست های انسان به هنگام دعا، به سمت بالا خواهد بود، بدین دلیل گیاه نماز نام دیگر آن است.

گیاه مارانتا لوکونورا ، نحوه نگهداری و تکثیر

بگونیا (Begonia)

این گیاه که گیاهی سایه دوست است به مدت طولانی می توانید در خانه از آن نگهداری کنید. بهتر است در خاک گلدان بگونیا از ماسه استفاده کنید و در صورت متوقف شدن رشد گیاه، گلدان آن را تعویض نمایید.

گل بگونیا دارای انواع متعددی از گل های زیبا

فیلودندرون (Philodendron)

فیلودندرون نمونه ای از گیاهان آپارتمانی سایه دوست و همیشه سبز می باشد. نیاز آبی آن در ماه های گرم دوبار در هفته و در ماه های سرد یکبار در هفته است. ساقه های این گیاه حالت رونده دارند که با گذاشتن تکه ای چوب یا یک میله در داخل گلدان به دور آن پیچ می خورند. استفاده از مخلوط خاک باغچه و ماسه برای کاشت آن در گلدان مناسب می باشد.

چگونه از گل فیلودندرون در خانه نگهداری کنیم؟

کالاتیا

کالاتیا نمونه ای از گیاهان آپارتمانی سایه دوست, زیستگاه اصلی گیاه کالاتیا (Calatheas) آمریکای مرکزی و جنوبی است. کالاتیا گیاهی حساس به سرما بوده و حداقل دمایی که می تواند در روزهای سرد سال تحمل کند ۱۶ درجه سانتی گراد می باشد. تماس مستقیم این گیاه با نور خورشید از زیبایی برگ های آن کاسته می شود. خاک های اسیدی برای رشد کالاتیا بهتر هستند.

 

کالاتیا گورخری، انواع و شرایط نگهداری

سانسوریا

گیاه سانسوریا با برگ های شمشیر مانند و خط دار، بومی آفریقا می باشد. این گیاه به شرایط خاصی برای رشد نیاز ندارد و به راحتی می توانید از آن در منزل و اداره مراقبت کنید. سانسوریا جزء گیاهان آپارتمانی سایه دوست و تصفیه کننده هوا محسوب می شود. این گیاه مقاوم به خشکی است و قبل از آبیاری از خشک بودن خاک سطحی مطمئن باشید.

گیاه آپارتمانی سانسوریا و شرایط نگهداری
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم