گل بگونیا (Begonia) با همین نام علمی از خانواده (Begoniaceae) بوده و بومی مناطق گرمسیری دنیا مانند آمریکای مرکزی و جنوبی، آسیا و آفریقا است. بگونیا از محبوب ترین گیاهان برای کاشتن در هر دو فضای خارجی و داخلی می باشد. این گیاه شامل بیش از ۱۵۰۰ گونه در تیره خود می باشد. این گیاه یا به خاطر گل های کوچک خود یا به خاطر برگ های زیبای خود مورد توجه علاقمندان گل و گیاه قرار می گیرد.

مشخصات گل بگونیا

گل بگونیا بسته به نوع خود دارای برگ و گل های متفاوتی از نظر رنگ و شکل دارند.

گونه های مختلف گل بگونیا

به دلیل طیف گسترده ای از انواع گل بگونیا طبقه بندی های مختلفی از این جنس وجود دارد، یکی از این تقسیم بندی ها به صورت زیر می باشد:

Cane type این نوع از گل بگونیا ساقه های مستقیم و گاهی خمیده رشد می کند. هم برای شکوفه و هم برای شاخ و برگ هایی که دارد مورد توجه است. دو نوع angel wing و dragon wing begonias از زیر مجموعه های این نوع می باشد و دارای خوشه هایی از گل های آویز هستند که در تمام طول سال شکوفا می شوند.


Rhizomatous begonia

به دلیل داشتن شاخ و برگ های زیبایش معروف است و در فضاهای داخلی بیشتر پرورش داده می شود.

Semperflorens begonia

بگونیاهای مومی در مناطق معتدل بصورت یک ساله رشد می کنند اما در مناطق گرمتر بوته ای چند ساله هستند. بگونیا های مومی دارای گل های صورتی، سفید و قرمز می باشند. به صورت تک یا دو شکوفه بوده و در فضای باز پرورش می یابند، اما می توانند در داخل خانه نیز پرورش داده شوند.


Tuberous begonia

برای گل های خود پرورش می یابند، یک دوره خواب کوتاه در پاییز و زمستان دارند. از نظر ساختار این نوع شامل گیاهان ایستاده است.

Trailing begonia

این نوع گل بگونیا برای پرورش در سبد های آویزان بسیار مناسب هستند، در تمام طول سال گل می دهند و دارای برگ های سبز روشن هستند.


Rex beginia

این نوع دارای شکل و رنگ های متنوعی از برگ ها و گل هاست، گلدهی این نوع کم است ولی به خاطر برگ های زیبایی که دارد مورد توجه است. رنگ گل ها و برگ های این نوع شامل نقره ای، سبز، بنفش و قرمز می باشد.

Rieger begonias

گل های بسیار زیبایی که می توانید در اوایل بهار و اواخر زمستان پرورش یابند، این بگونیا ها نمایشی و زیبا هستند. آنها شامل رنگ های قرمز روشن ، نارنجی ، صورتی ، سفید و زرد است و اگر از آنها به عنوان گیاهان آپارتمانی استفاده می کنید ، اطمینان حاصل کنید که به آنها آفتاب زیادی می دهید اما نه نور مستقیم خورشید.


شرایط نگهداری گل بگونیا

بسته به نوع گل بگونیا شرایط رشد و پرورش این گیاهان با هم فرق می کند، قوانین کلی شامل موارد زیر می باشد.

  • آبیاری: آبیاری منظم را ترجیح می دهند اما نباید خاک این گیاهان خیس باشد.
  • دما: یخ زدگی را اصلا تحمل نمی کنند.
  • نور: وابسته به نوع گیاه است تعدادی از انواع در برابر نور آفتاب اصلا رشد نمی کنند. معمولا به نور آفتاب غیر مستقیم نیاز دارند.
  • خاک و کوددهی: خاک با زهکشی مناسب را دوست دارند. ترکیبی از خاک وکمپوست مناسب این گیاهان است. هر دو یا سه هفته یک بار با کود متعادل تغذیه شوند.
  • تکثیر: از طریق قلمه ساقه یا برگ تکثیر این گیاهان امکان پذیر است، انواعی از این گیاهان که ریزوم دارند، از طریق ریزوم تکثیر می شوند.
  • گلدان: انواعی از این گیاهان که ریزوماتوز هستند، با بزرگ شدن گیاه باید آن را به یک گلدان بزرگتر انتقال داد.

گیاهان آپارتمانی سایه دوست

انواعی از گل بگونیا ممکن است دچار کپک قارچی شوند که استفاده از قارچ کش ها برای حل این مسئله موثر خواهد بود. یا مشکل پوسته پوسته شدن اگر بوجود آمد گل را مرتب کنید و شاخ و برگ های خشک و مرده را از گیاه جدا کنید. این گیاهان برای حیوانات خانگی سمی هستند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم