گل بگونیا (Begonia) با همین نام علمی از خانواده (Begoniaceae) بوده و بومی مناطق گرمسیری دنیا مانند آمریکای مرکزی و جنوبی، آسیا و آفریقا است. بگونیا از محبوب ترین گیاهان برای کاشتن در هر دو فضای خارجی و داخلی می باشد. این گیاه شامل بیش از 1500 گونه در تیره خود می باشد. این گیاه یا به خاطر گل های کوچک خود یا به خاطر برگ های زیبای خود مورد توجه علاقمندان گل و گیاه قرار می گیرد.

تنوع در رنگهای زیبای این گیاه علفی در برگها لذت و آرامش خاصی به ببینده می ­بخشد، خانواده آن ((بگونیاسه)) و زادگاه اصلی آن هیمالیا، مخلوط با گیاهان برگی دیگر در گلدانها و گل جاها کاشت می­ گردد. ساقه ­ها گوشتی و خزنده، برگها به شکل قلب و یک رگبرگ اصلی برگ را به دو قسمت نامساوی تقسیم می­کند، روی یک برگ انواع رنگها مشاهده می­گردد، استفاده در سبدهای آویزان رایج است، سهولت در نگهداری و مقاومت بعضی از انواع آن در برابر خشکی و حرارت و امکان ازدیاد آن در همه شرایط موجب توجه همگان است، واریته ­های آن زیاد و به دو دسته ریشه­ های سطحی و غده ­ای تقسیم می ­شوند.

نمایش همه
قارچ کش ترکیبی دکتر پلنت
قارچ کش ترکیبی دکتر پلنت
  • قارچ کش ترکیبی دکتر پلنت محبوبترین قارچ کش بازار است. که در دو حجم 250 سی سی و یک لیتری عرضه می شود.(حجم یک لیتری بسیار به صرفه است)
175,000
%9
159,000 تومان
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
هورمون بوستر یا HB
هورمون بوستر یا HB
بستر آماده کاشت بهکام
بستر آماده کاشت بهکام
کود مایع ریشه زایی پروتکت نیچر
کود مایع ریشه زایی پروتکت نیچر

مشخصات گل بگونیا

گل بگونیا بسته به نوع خود دارای برگ و گل های متفاوتی از نظر رنگ و شکل دارند.

گونه های مختلف گل بگونیا

به دلیل طیف گسترده ای از انواع گل بگونیا طبقه بندی های مختلفی از این جنس وجود دارد، یکی از این تقسیم بندی ها به صورت زیر می باشد:

Cane type این نوع از گل بگونیا ساقه های مستقیم و گاهی خمیده رشد می کند. هم برای شکوفه و هم برای شاخ و برگ هایی که دارد مورد توجه است. دو نوع angel wing و dragon wing begonias از زیر مجموعه های این نوع می باشد و دارای خوشه هایی از گل های آویز هستند که در تمام طول سال شکوفا می شوند.


Rhizomatous begonia

به دلیل داشتن شاخ و برگ های زیبایش معروف است و در فضاهای داخلی بیشتر پرورش داده می شود.

Semperflorens begonia

بگونیاهای مومی در مناطق معتدل بصورت یک ساله رشد می کنند اما در مناطق گرمتر بوته ای چند ساله هستند. بگونیا های مومی دارای گل های صورتی، سفید و قرمز می باشند. به صورت تک یا دو شکوفه بوده و در فضای باز پرورش می یابند، اما می توانند در داخل خانه نیز پرورش داده شوند.


Tuberous begonia

برای گل های خود پرورش می یابند، یک دوره خواب کوتاه در پاییز و زمستان دارند. از نظر ساختار این نوع شامل گیاهان ایستاده است.

Trailing begonia

این نوع گل بگونیا برای پرورش در سبد های آویزان بسیار مناسب هستند، در تمام طول سال گل می دهند و دارای برگ های سبز روشن هستند.


Rex beginia

این نوع دارای شکل و رنگ های متنوعی از برگ ها و گل هاست، گلدهی این نوع کم است ولی به خاطر برگ های زیبایی که دارد مورد توجه است. رنگ گل ها و برگ های این نوع شامل نقره ای، سبز، بنفش و قرمز می باشد.

Rieger begonias

گل های بسیار زیبایی که می توانید در اوایل بهار و اواخر زمستان پرورش یابند، این بگونیا ها نمایشی و زیبا هستند. آنها شامل رنگ های قرمز روشن ، نارنجی ، صورتی ، سفید و زرد است و اگر از آنها به عنوان گیاهان آپارتمانی استفاده می کنید ، اطمینان حاصل کنید که به آنها آفتاب زیادی می دهید اما نه نور مستقیم خورشید.


شرایط نگهداری گل بگونیا

بسته به نوع گل بگونیا شرایط رشد و پرورش این گیاهان با هم فرق می کند، قوانین کلی شامل موارد زیر می باشد.

  • آبیاری: پس از تقسیم غده ها و کاشت آن در گلدان در اواخر زمستان و یا اوایل بهار آبیاری را شروع و خاک را همیشه مرطوب نگه دارید. نیاز این گیاه به آبیاری در تابستان زیاد و هفته ­ای دو بار توصیه می­گردد ولی در زمستان هفته ای یک بار کافی است. (در زمستان سطح خاک قبل از آبیاری باید خشک باشد و گرنه باعث پوسیدگی غده ­ها می ­شود).
  • دما: یخ زدگی را اصلا تحمل نمی کنند. حداکثر درجه حرارت در تابستان 21 درجه و حداقل در زمستان 16 درجه است، در زمستان غده ­ها را در محل سرد و خشک با درجه حرارت حدود 13 درجه سانتیگراد نگهداری کنید.
  • نور: وابسته به نوع گیاه است تعدادی از انواع در برابر نور آفتاب اصلا رشد نمی کنند. معمولا به نور آفتاب غیر مستقیم نیاز دارند.
  • خاک و کوددهی: خاک با زهکشی مناسب را دوست دارند. ترکیبی از خاک وکمپوست مناسب این گیاهان است. هر دو یا سه هفته یک بار با کود متعادل تغذیه شوند.
  • تکثیر: از طریق قلمه ساقه یا برگ تکثیر گل بگونیا امکان پذیر است، انواعی از این گیاهان که ریزوم دارند، از طریق ریزوم تکثیر می شوند. تقسیم تکمه و یا غده در اواخر زمستان به طوریکه هر قسمت دارای یک جوانه باشد.
  • گلدان: انواعی از این گیاهان که ریزوماتوز هستند، با بزرگ شدن گیاه باید آن را به یک گلدان بزرگتر انتقال داد. غده ­ها را در اوایل بهار و در اواخر زمستان در گلدانهای با قطر 10 سانتیمتر کاشت کنید، وقتی طول شاخه ها حدود 10 سانتیمتر رسید حجم گلدان را یک درجه افزایش دهید، در زمستان با خشک شدن برگها و خاک گلدان غده ­ها را از خاک خارج و درون لایه ­هایی از روزنامه در محلی سرد و خشک نگهداری کنید، نگهداری غده­ ها درون گلدان جایز نیست و باعث خشک شدن آنها می­ گردد.
  • رطوبت: چنانچه درجه حرارت بالاتر از 21 درجه است هفته ­ای یک بار غبارپاشی کنید به منظور تأمین رطوبت دایمی و پایدار به داخل زیرگلدانی سنگریزه­ دار آب اضافه کنید، اجازه ندهید ته گلدان با آب در ارتباط باشد غده­ ها را درون مخلوطی از پیت و شن کاشت کنید ولی در هنگام تعویض، گلدان از خاک لوم استفاده کنید.

نکته مهم: اگر پس از مسافرت مشاهده نمودید که گلدان از تشنگی در حال تلف شدن است بدانید که علت خشک شدن و جدا شدن خاک است، با ریختن آب در گلدان از آن خارج می­شود. گلدان را برای مدت 15 دقیقه در سطل پر از آب قرار دهید.

تکثیر گل بگونیا

به روش تقسیم و کاشت غده ­ها:

دو گلدان کوچک زهکش دار را با خاک برگ مناسب انتخاب و هر غده را با چاقوی تیز طوری به دو قسمت تقسیم کنید که هر نصف غده دارای جوانه و ریشه باشد، جهت جلوگیری از فاسد شدن غده ­ها را با گوگرد ضدعفونی و مطابق شکل در گلدان­ها کاشت کنید.

تکثیر گیاه بگونیا از طریق برگ

برگهایی با عمر متوسط را  انتخاب و سطح زیرین آنها را روی ماسه بخوابانید و مقداری ماسه نرم روی آنها بریزید پس از مدتی برگها ریشه دار شده و گیاهان جدیدی تولید می­کند، تقسیم بوته با ریشه در موقع تعویض گلدان هم یکی دیگر از روش ازدیاد این گیاه است.

نکته مهم در مورد خرید گل بگونیا

شکل زیبای برگها، تنوع رنگها در برگ، کنگره­ها و دندانه­ های حاشیه برگها از مشخصاتی هستند که بگونیا بدون آنها شادی آفرینی خود را از دست می­ دهد، در هنگام خرید توجه فرمایید برگها سالم باشند، لوله شده و حاشیه آنها قهوه ­ای سوخته نباشد.

گیاهان آپارتمانی سایه دوست

انواعی از گل بگونیا ممکن است دچار کپک قارچی شوند که استفاده از قارچ کش ها برای حل این مسئله موثر خواهد بود. یا مشکل پوسته پوسته شدن اگر بوجود آمد گل را مرتب کنید و شاخ و برگ های خشک و مرده را از گیاه جدا کنید. این گیاهان برای حیوانات خانگی سمی هستند.

آفات مشکلات و بیماریهای گل بگونیا

زخم­های سیاه روی برگ­ها مشاهده می ­گردند:

قارچ بوتری­تیس که عامل آن است خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است، با سم قارچ­کش کاربندازیم گیاه را طبق دستور سمپاشی کرده و گلدان­ها را به محل گرم و خشک­ تری منتقل کنید، غبارپاشی را کاهش دهید، اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید.

زخم­های زرد رنگی روی برگ­ها مشاهده می­گردند:

کرم برگ­خوار بگونیا عامل آن است، برگ­ها را حدف و آتش بزنید و یا آنها را از محل دور کنید، فورا گیاه را با گوگرد طیق دستور هر ماه یک بار به مدت سه ماه گردپاشی کنید.

برگها لوله ­ای و بدشکل هستند، حلقه­ های زرد روی آنها مشاهده می ­شود و حالت موزائیکی دارند:

عامل آن ویروس است درصورتیکه گیاه همراه با گیاهان دیگر کاشت گردیده است آن را از گلدان خارج کنید تا به بقیه گیاهان سرایت نکند.

برگ­ها زرد می­ شوند:

هوا خیلی سرد و مرطوب است، گلدان­ها را به محل گرمتری منتقل کنید و اجازه دهید در فاصله بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود سپس آبیاری کنید.

برگهای جدید کمرنگ و تارهای عنکبوت در زیر آنها مشاهده می­ گردد:

کنه ریز قرمز عامل آن است، تا درمان کامل هر چهارده روز یک بار با یک سم کنه­ کش آبامکتین طبق دستور سمپاشی کنید.

لکه­ های خاکستری متمایل به قهوه ­ای روی برگهاست:

عامل این بیماری هم قارچ است گیاه را با قارچ­کش ترکیبی طبق دستور سمپاشی کنید و گلدان را به محل خشک و اکسیژن­ دار منتقل کنید.

لکه­ های قهوه ­ای روی گل­ها مشاهده می­ گردند:

خسارت مربوط به غبارپاشی است، در هنگام غبارپاشی گل­ها را با دست یا قطعه ­ای کاغذ بپوشانید، برگ­های آسیب دیده را از قاعده قطع کنید.

ساقه گل بگونیا آبکی و له شده است:

هوا خیلی سرد و مرطوب و یا خاک گلدان­ها باتلاقی شده است، شرایط را بازدید و گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید و یا اجازه دهید که در فاصله بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود سپس آبیاری کنید، آب زیر گلدانی را خارج کرده و اگر آثار امراض قارچی روی ساقه مشاهده کردید با سم قارچ­کش گیاه را سمپاشی کنید(مواظب گل­ها باشید).

گل­ها بی رنگ و شفاف هستند:

در هنگام غبارپاشی گل­ها را به طریقی محفوظ نگه دارید.

برگ­ها ریز و گل­ها ظاهر نمی­ شوند:

گیاه از کمبود عناصر غذایی در رنج است و نیاز به تغذیه مصنوعی دارد، برای افزایش گلدهی از کود 36-12-12 یا کود پتاس بالا استفاده کنید. اگر برگها کوچک هستند و گیاه رشد مناسبی ندارد از کود 20-20-20 یا کود سه بیست استفاده کنید. اگر تعداد برگ­های گیاه کاهش یافته است علت آن تاریکی هوا و گیاه احتیاج به نور بیشتری دارد تا گل­ها ظاهر شوند.

لکه سوخته قهوه ­ای روی برگ­ها و گل­ها مشاهده می­ گردند:

خسارت مربوط به اشعه مستقیم آفتاب است، گلدان­ها را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کرده و گل­های صدمه دیده را قطع کنید. 

برگ­های گل بگونیا خشک می ­شوند و می ­ریزند:

هوا خیلی گرم است، گیاه را به محل خنک­تر با جریان ملایم هوا منتقل کنید، هر روزگیاه را با آب سبک و ولرم غبارپاشی کرده و مواظب گل­ها باشید.

نوک برگ­ها می ­پیچند و گیاه خود را انداخته است:

گیاه خیلی تشنه است، در تابستان همیشه خاک را مرطوب نگه دارید، به محض خشک شدن سطح خاک گلدان­ها آبیاری را شروع کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

blank

هزینه ارسال 
شهرستان: 30,000 تومان
(پست سفارشی)
تهران: 25,000 تومان
(زیر 24 ساعت)
سفارشات تهران
بالای 200 هزار تومان (رایگان) 

فروشگاه سرچنار
close-link
0
blank