بلوسفلدیا blossfeldia

نام انگلیسی: Blossfeldia

نام علمی: Blossfeldia

خانواده:Cactaceae

کوچکترین کاکتوس و زادگاهش آرژانتین و بولیوی است. اصولا این جنس به صورت پیوندی به بازار عرضه می­ گردد زیرا نمی ­تواند روی ریشه­ های خود در تمام آب و هواها زندگی کند. پایه ­ای که برای آن انتخاب می­گردد Echinopsis است که خود به خاطر پاکوتاه بودن پیوند هم پاکوتاه می­ کند. پیوند زدن در باغبانی و خصوصا کاکتوس یکی از بحث­ های مهم علمی است  نداده است.

به طور خلاصه می­توان گفت که نیازهای آب و هوایی ریشه و اندام هوایی در بعضی گونه­ها با همدیگر متفاوت است، به این معنی که اندام هوایی به یک عامل حساس اما اندام زمینی نسبت به آن مقاوم است. به این منظور پایه و پیوند را طوری انتخاب می­کنند که هر دو نسبت به عوامل محیطی جوابی مثبت بدهند. گلها در این جنس دارای رنگ کرمی زرد است که گاهی به بزرگی خود گیاه نیز می­ رسد و در بعضی مواقع ظهور شدید گلها گیاه را پنهان می­ کند. ازدیاد با بذر جواب مثبت نداده است.

عکسهای زیبا از کاکتوس بلوسفلدیا


نیازها و شرایط نگهداری کاکتوس بلوسفلدیا

  • نور: نقطه­ ای پر نور برای تشکیل رنگها، ظهور گلها و حفظ حالت زیبای نقطه رشد انتهایی و فشرده بودن بلوسفلدیا لازم است.
  • دما: اگر روی جنس Hylocereus پیوند زده شود حداقل آن 13 درجه است اما روی بقیه پایه ­ها حداقل به 4 درجه کاهش می­ یابد. درجه حرارت مناسب زیر 38 است و نیاز آن به اکسیژن و هوای جریان­ دار در تابستان قطعی است.
  • آبیاری: هر دو هفته یک بار در اواخر بهار و اوایل تابستان، قطع کامل در زمستان و هر ماه یک بار در پاییز و غبار پاشی ماهیانه از نیازهای رطوبتی این کاکتوس است.
  • تغذیه: هیچ نیازی ندارد.
  • خاک: مخلوطی از 50 درصد ماسه شکری نخودی و کمپوست بدون خاک یا کم خاک بهترین بستر برای کاکتوس بلوسفلدیا است.
  • تعویض گلدان: هر بهار گلدان را با یک اندازه بزرگ­تر تعویض کنید. تا دو هفته پس از تعویض آبیاری نکنید تا ریشه ­ها به آب­یابی و گسترش تشویق شوند.
  • تعویض کردن و دفع آفات: غبارپاشی هر دو هفته یک بار گیاه علاوه بر تمیز نگه داشتن کاکتوس، مخلوط نمودن حشره ­کش با آب غبارپاشی پیشگیری از بروز آفات نیز هست.

دیگر گونه­ های بلوسفلدیا: بین گونه­ ها چندان اختلاف ظاهری وجود ندارد، اگر یکی از آنها را دارید مانند اینست که همگی را دارا هستید. پیوند Blossfeldia روی Hylocereus توسط گل کاران حرفه­ای اروپایی و ژاپنی در تجارت گل و گیاه نام Lollipops  به خود گرفته است. این گونه نسبت به گونه­ های دیگر کاکتوس حساس­ تر است و به همین علت کاکتوس­های پیوندی باید در درجه حرارت بالای 13 نگهداری شوند. Blossfeldia minima که روی پایه Echinopsis پیوند زده شده است. در صورتی که خودش به تنهایی بدون پیوند باشد کاشت و نگهداری آن مشکل است.

روش پیوند زدن کاکتوس بلوسفلدیا:

  1. با کارد تیز در حد کارد موکت بری یا تیغ تیز لایه ­ای به طول 5/2 سانتیمتر از انتهای کاکتوس Echinopsis و لایه نازکی از انتهای Blossfeldia بردارید.
  2. فورا قطعه کاکتوس Blossfeldia روی انتهای بریده شده Echinopsis قرار داده و مطمئن شوید که دایره وسط هر دو کاکتوس روی همدیگر قرار گرفته است و در حقیقت رمز و راز پیوند همین است.
  3. کش مناسب از نظر اندازه و قدرت انعطاف پذیری را قبلا تهیه و مطابق شکل دور آنها بیاورید. مواظب باشید بافت خارجی با کش صدمه نبیند. صبر کنید تا آثار رشد در محل پیوند ظاهر شود.

گونه Blossfeldia liliputana پیوند دارای بدنه کروی کوچکتری با قطر 1 سانتیمتر است. کرک ­های پشم­ آلود سفید و زیبای آن در محل تماس کره ها با یکدیگر واقعا جالب توجه است. در بهار و اوائل تابستان توده­ های سفید کرمی گل­ها چنان ظهور می­ کنند که بدنه کاکتوس را پنهان می ­کنند. گلها تا یک هفته روی کاکتوس باقی می­ مانند.

اگر بلوسفلدیا Blossfeldia روی ریشه خود باشد (پیوندی نباشد) به صورت هفتگی غبارپاشی کنید اما آبیاری بسیار کم و روی سنگریزه ­ها باشد. شاید مایل باشید که فقط پیوند ظاهر و پایه پنهان بماند. در این صورت روی سطح گلدان تا حدی که پایه نمایان است سنگریزه زیبا بریزید. در این حالت فقط پیوند نمایان می­ شود.

 دقت کنید: درجه حرارت چای سرد شده را به خاطر بسپارید و سپس گلدان خود را آبیاری کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0