نام رایج: گالانتوس

نام انگلیسی: Snowdrop

نام علمی: Galanthus nivalis

خانواده: Amaryllidaceae

اولین پیازی که دورن گلدهی خود را شروع می‌کند گالانتوس است. اگر در باغچه کاشته شود گل ها از اواسط زمستان شروع به نمایان شدن می‌کنند. به علت مقاومت شدید به سرما امکان کاشت در بیرون از اتاق و انتقال آنها به اتاق وجود دارد. گالانتوس در اتاق گرم به گل نمی‌نشیند حتی پس از انتقال از بیرون به اتاق نیز در سردترین اتاق قرار دهید. 

پس از کاشت پیازها در پاییز به مدت 8 هفته در تاریکی و نقطه‌ای کاملاً سرد قرار داده و پس از بیرون زدن گردن سبز آن را به اتاق پر نور و سرد ببرید.

عکسهای زیبا از گالانتوس


نیازها و شرایط نگهداری گالانتوس

  •  نور: تاریکی مطلق در 8 هفته پس از کاشت، سپس به نور ببرید. اما دقت کنید، گالانتوس اشعه مستقیم را تحمل نمی‌کند.
  •  دما: در زمانی که در تاریکی است درست نزدیک صفر، دوران گلدهی حداکثر 10 – 7 درجه. دقت کنید این گیاه در گرما دوام ندارد.
  •  آبیاری: پس از کاشت آبیاری کنید، پس از اینکه به نور بردید آبیاری کنید. گالانتوس هفته‌ای دو بار برای مرطوب ماندن کمپوست احتیاج به آبیاری دارد.
  •  رطوبت: هرگز غبارپاشی نکنید، این گیاه هوایی خنک و خشک را دوست دارد.
  •  تغذیه: اگر پیاز برای کاشت در سال بعد لازم دارید گالانتوس را هر دو هفته یک بار با کودهای مایع گلکاری تغذیه کنید. تغذیه باید از اول شروع رشد تا آخرین روز گیاه باشد.
  •  خاک: کمپوست مخصوص پیازها یا خاک باغچه و 30 درصد ماسه شکری، ماشی، نخودی.
  •  پس از گلدهی: ساقه‌های گل‌دهنده را حذف کنید و اندام هوایی را تا آخرین روز گیاه نگهدارید و اجازه دهید به طور طبیعی خشک شوند. سپس پیازها را خارج کرده و اگر تغذیه کرده باشید می‌توانید در باغ کاشت کنید. پیازها در گلدان در سال آینده گل نخواهند داد.

بدانید

گلهای خشک که به طرف تشکیل بذر میروند انرژی گیاه را متوجه به خود میکنند به محض پژمرده شدن آنها را حذف کنید تا طول دوره گلدهی و تعداد گلهای بیشتری داشته باشید.

گالانتوس Galanthus

گل‌های زیبای سفید کرمی گالانتوس روی ساقه‌های گل‌دهنده 20 – 15 سانتیمتری قرار دارد. بهترین واریته برای استفاده گلدانی G.nivalis است که از اواسط زمستان تا اواسط بهار دوران گلدهی آن است. پیازها را هرچه زودتر کاشت کنید تا زمان توسعه، ریشه بیشتری در اختیار داشته باشد.

مشکلات، بیماریها و آفات گالانتوس

برگها رشد خوبی دارند اما گل نمایان نمیشود:

علت اصلی درجه حرارت حدود 10 درجه است. اگر محیط به اندازه کافی سرد است ممکن است پیاز مشکل داشته باشد. پیاز را حتماً از فروشگاه معتبر بخرید.

برگ‌ها کوچک مانده و گل‌های گالانتوس ظاهر نمی‌شوند:

پیاز متعلق به سال قبل است که در خانه کاشت شده است. پیاز در سال بعد در گلدان گل نمی‌دهد. پیازها را همیشه بعد از کاشت در خانه در سال بعد در باغچه کاشت و پیاز جدید تهیه کنید.

گلها و برگها رنگ پریده و دراز بوده و خود را میاندازند:

نور کافی نیست، گلدان را به نور کامل ببرید اما مواظب اشعه مستقیم باشید.

هنگامی که پیاز از تاریکی بیرون آمد گردن آن دراز اما آثاری از غنچه نبود:

احتمالاً مدت زیادتری در تاریکی مانده و یا درجه حرارت بالا بوده است. پیاز را حذف کنید چون گل نمی‌دهد. 8 هفته با درجه حرارت پایین در تاریکی لازم است.

نوک برگ‌های گالانتوس زرد و خشک شده‌اند:

محیط خشک و داغ است، حداکثر درجه حرارت باید 10 باشد، کمپوست را مرطوب نگه دارید اما دقت کنید باتلاقی نشود.

قاعده ساقه و انتهای پیاز خورده شده است:

مربوط به کاشت در باغچه و حمله لارو است. خاک را ضدعفونی کنید، گلدان‌ها در اتاق به این عارضه مبتلا نمی‌شوند.

لکههای قهوهای روی برگها و گلها است:

به ندرت به گل‌های گلدان حمله می‌کند، این پیاز احتمالاً در باغچه کاشته شده است. عارضه مربوط به حمله قارچی است، اصولاً به پیازهایی حمله می‌کند که در خاک‌های سنگین کاشت شده‌اند.

برگها و گلها پوسیدگی خاکستری پیدا کردهاند:

علت عارضه قارچ بوتری تیس است. رطوبت بالا است. اندام آلوده را قطع کنید و گلدان را به نقطه‌ای سرد و خشک و دارای اکسیزن ببرید. گیاه سلامت خود را به دست می‌آورد.

غنچه‌های گالانتوس قبل از باز شدن قهوه‌ای و پژمرده می‌شوند:

خاک خیلی مرطوب یا خیلی خشک است، خاک فقط باید مرطوب باشد، زهکش را بازدید کنید. اگر پیاز در باغچه کاشت شود سال آینده به گل می‌رود.

برگها زرد شده و حالت طبیعی خود را از دست دادهاند:

کرم ساقه خوار به آن حمله کرده است که فقط به گل‌های باغچه‌ای حمله می‌کند. محل پیاز را ضدعفونی کنید چون ممکن است به پیازهای دیگر حمله کنید.

کاشت:

الف) در اوایل پاییز پیازها را در گلدان 12 بار زهکش خوب کاشت کرده و روی آن را با خاک بپوشانید و آبیاری کنید. روی آنها کیسه‌ای پلاستیکی کشیده و در محلی کاملاً سرد نگهداری کنید.

ب) 8 هفته در همین حالت نگه دارید و هنگامی نور دادن به آنها را شروع کنید که گردن پیازها جوانه زده و نوک سبز رشد کره باشد. آبیاری را شروع کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0