گل استکانی Campanula

نام انگلیسی: Bell flower

نام علمی: Campanula isophylla

خانواده: Campanulaceae

گل استکانی نماد تراکم شاخه­ ها و گلهاست، شاخه و گلهای ظریف به طرف زمین آویزان می­ شوند، با تربیت و هرس مخصوص می­ توان آن را روی سیم های دایره­ ای نصب شده در گلدان هدایت کرد. در اطاق­ هایی با نور فراوان و تقریباً خنک بهترین رشد را دارد. رنگ گلها سفید، آبی و بنفش است در صورتی که در فصل رشد به خوبی تغذیه شده باشد گلها در اواسط تابستان ظهور پیدا می­ کنند. 

در بهار گیاه را تا سطح خاک قطع کنید تا به رشد جدید تحریک شود هر دو سال یک بار گیاه را تقسیم کنید.

گل استکانی در بهار به میزان زیادی در چند هفته غنچه تولید می­کند که بتدریج باز می­ شوند. با پژمرده شدن گلها باید فوراً حذف شوند، گیاه قوی و پر غنچه خریداری کنید.

عکس های زیبای گل استکانی


نیازها و شرایط نگهداری گل استکانی

 • نور: نور غیر مستقیم مطلوب آن است، در بعضی مواقع کمی نور مستقیم هم می­ پذیرد. در هنگام خشکی هوا یا خاک از نزدیکی به پنجره ­های پر نور در امان نگهدارید.
 • دما: حداقل درجه حرارت در زمستان 7 بهترین درجه در تابستان زیر 15 است. در تابستان حرارت بیرون از طاق را تحمل می­ کند اما در پاییز باید به درون اطاق برده شود.
 • آبیاری: برای مرطوب نگه داشتن هرچه بیشتر محیط آبیاری روزانه در تابستان پیشنهاد می­ گردد خصوصاً اینکه گیاه در کنار پنجره نورانی قرار گرفته باشد. مرطوب نگه داشتن خاک در زمستان کافی است. هر 7 تا 10 روز بر حسب درجه حرارت یک بار آبیاری کافی است. استکانی آهک آب آبیاری را دوست دارد.
 • رطوبت: در تابستان گلدان را هفتگی غبارپاشی کنید مواظب باشید گل­ها خیس نشوند. اگر درجه حرارت بالای 15 است. در زیر گلدانی سنگریزه و آب بریزید مواظب باشید انتهای گلدان آب را لمس نکنید.
 • تغذیه: در فصل رشد بهار و تابستان از محلول­ های غذایی گیاهان خانگی مانند کود 36-12-12 طبق دستور استفاده کنید کود­هایی که PH خاک را بالا می­ برند برای استکانی مطلوب است.
 • خاک: کمپوست ولوم بهترین خاک برای این گل استکانی است.
 • تعویض گلدان: خاک رویی گلدان به عمق 5/2سانتی­متر بردارید و خاک حاصلخیز نو بریزید. پس از 2 سال گیاه را از گلدان خارج کرده و گیاه مادری را به 2 گیاه تقسیم و درون گلدان­های 13 سانتی­متری کاشت کنید.
 • تمیز کردن برگها: غبارپاشی برای تمیز شدن کافی است.

نکته جالب: کاشت گروهی گیاهانی که نیاز­های مشترکی دارند منظره بهتری نسبت به کاشت انفرادی دارند.

روش هرس گل استکانی

 1. در اواخر زمستان با نزدیک شدن به فصل رشد شاخه­ های چوبی شده و خشک را قیچی کنید.
 2. محل برش باید بالای اولین جفت برگ بالای خاک باشد.
 3. برای چنبره ­ای و خوش فرم شدن گیاه جوانه ­های انتهایی را قطع کنید تا جوانه­ های جانبی شروع به رشد کنید.

مشکلات آفات و بیماریهای گل استکانی

برگها جمع شده، قهوه ­ای می ­شوند و رو به زردی می ­روند گلها نیز می ­میرند:

هوا بی نهایت خشک است، خاک گلدان را بازدید کنید، احتیاج به آبیاری دارد در بهار و تابستان آبیاری را روزانه کنید اما در زمستان مرطوب بودن خاک کافی است، غبارپاشی برگها به صورت هفتگی توصیه می­ گردد.

برگها سیاه می ­شوند:

اگر گیاه در بالکن است به احتمال قوی عارضه سرمازدگی شدید است، این گیاه درجه حرارت زیر 7 درجه را تحمل نمی­ کند.

فاصله بین برگها زیاد است، ساقه لاغر است و مهم­تر اینکه گلها ظاهر نمی ­شوند:

هوا بی نهایت گرم و خفه است، گلدان را به محلی سردتر، با درجه حرارت زیر 15 درجه منتقل کنید، جریان هوا برقرار شود.

توجه داشته باشید

یکی از علائم ظاهر نشدن برگهای جدید سرما است درجه حرارت را کنترل کنید حرارت بین 15-10 درجه بهترین است تغذیه مصنوعی نقش مهمی در جلوگیری از سرمازدگی ایفا می­ کند. مخصوصا با کود پتاس بالای 36-12-12

برگها و ساقه­ های گل استکانی از قاعده می ­پوسند:

گلدان باتلاقی شده است، زیاده­ روی در آبیاری عامل آن است، سوراخ ته گلدان را بازدید کنید، اگر بسته است با میله ­ای باز کنید. درفاصله بین دو آبیاری بگذارید خاک گلدان خشک شود.

لکه­ های قهوه ­ای تیره روی برگها است:

از براق­ کننده­ شیمیایی استفاده شده است، دیگر استفاده نشود، با غبارپاشی آنرا تمیز کنید.

روی گلها علائم زنگ زدگی دیده می­ شود:

عارضه مربوط به غبارپاشی روی گلها است. غبار پاشی فقط روی برگها توصیه می­گردد.

غنچه ­های گل استکانی هنوز باز نشده سیاه می­ شوند و می ­پوسند:

سردی و رطوبت بیش از اندازه عامل آن است، گیاه در مکانی با درجه حرارت 15-10 نگهدارید، اجازه دهید خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید، روی غنچه ­های غبار پاشی نکنید.

برگها رو به زردی می ­روند:

نور کافی نیست، گلدان را به محلی پر نور منتقل کنید، مواظب نور شدید وسط روز باشید، تغذیه مصنوعی فراموش نکنید، در بهار و زمستان گیاه احتیاج به مواد غذائی فراوان دارد.

در پشت برگها تارهای عنکبوتی تشکیل شده، زرد شده و سقوط می­ کنند:

کنه قرمز گیاهی عامل انسـت، با محلول سم نفوذی آبامکتین طبق دستور سمپاشی کنید سمپاشی می­تواند پس از 14 روز تکرار شود. ازدیاد رطوبت نیز توصیه می­ گردد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0