گیاه دراسنا پرچمی

نام انگلیسی: اژدهای ماداگاسکار Madagascar dragontree

نام علمی: Dracaena marginata

خانواده: Agavaceae Dracaenaceae

گیاهی زینتی و عمومی در اکثر منازل، دارای گونه‌های زیاد، متعلق به خانواده لیلیاسه و زادگاهش آفریقای استوائی، در هوای آزاد و زادگاهش به درختان تنومندی تبدیل می‌گردند، سریع‌الرشد و نگهداری آنها ساده، برگ‌ها بلند کشیده و مانند نخل، با حذف جوانه انتهایی دو یا سه شاخه جدید در محل قطع شروع به رشد کرده و منظره جالبی به گیاه می‌دهد، 

گیاهان جوان برای کاشت گروهی بسیار مناسب هستند، نسبت به عوامل نامساعد محیطی تا حدودی مقاوم ولی بهتر است در نور کافی نگهداری گردند.

عکس دراسنا پرچمی یا دراسنا مارگیناتا


نیازها و شرایط نگهداری گیاه دراسنا پرچمی یا اژدهای ماداگاسکار

  • نور: در نور کافی نگهداری کنید ولی مواظب نور مستقمی آفتاب باشید، اگر هوا تاریک باشد برگ رنگ خود را از دست می‌دهد.
  • دما: بهترین درجه حرارت در زمستان 16 درجه سانتیگراد و مقاوم تا 13 درجه و در تابستان حداکثر 24 درجه سانتیگراد.
  • آبیاری: نسبت به خشکی حساس است، دو بار در هفته در تابستان و یک بار در هفته در زمستان آبیاری کنید، مواظب باشید زهکش همیشه باز باشد تا از باتلاقی شدن خاک جلوگیری گردد.
  • رطوبت: در تابستان 2 تا 3 بار و در زمستان هفته‌ای یک بار غبارپاشی کنید، اگر درجه حرارت پایین 13 درجه است از غبارپاشی خودداری کنید.
  • تغذیه دراسنا پرچمی: در فصل‌های رشد (بهار و تابستان) گیاه را با کودهای مایع و یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی هر دو هفته یک بار تغذیه مصنوعی کنید.
  • خاک مناسب: پیت ولوم بهترین خاک است.
  • تعویض گلدان: هر سال در بهار گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض کنید، در صورت عدم امکان به تعویض خاک سطحی گلدان با خاک نو و غنی اکتفا کنید.
  • تمیز کردن برگ‌ها: با پارچه یا اسفنج مرطوب برگ‌ها را تمیز کنید، استفاده از مواد براق‌کننده شیمیایی باعث مسدود شدن روزنه‌ها و در نتیجه کند شدن رشد گیاه می‌گردد.
  • ازدیاد: گرفتن قلمه از شاخه‌های مسن در اواخر زمستان، ساقه‌ها را به‌طور افقی در شن قرار دهید. بذر در دمای 30 درجه در بهار، خوابانیدن شاخه‌ها در بهار.

آگاهی: خاک لوم یا لیمونی مخلوطی از رس، شن و مواد آلی است خاک کشاورزی حاصل‌خیز مخلوط با ماسه تقریباً همان خاک لوم است.

نکته: اگرچه دراسنا پرچمی در سایه مقاومت خوبی از خودشان می‌دهد ولی در نور کافی نوار قهوه‌ای رنگ حاشیه برگ‌ها بهتر نمایان می‌گردند به خاطر همین نوارها است که پرچمی نام گرفته است.

هشدار: قطرات آب آبیاری و غبارپاشی به جای مانده روی اندام گیاهی نور آفتاب را مانند ذره‌بین از خود عبور داده و باعث ایجاد لکه‌های سوخته می‌گردند. غبارپاشی را در سایه انجام دهید.

مشکلات بیماریها و آفات گیاه دراسنا پرچمی

برگ‌ها زرد و تار عنکبوت زیر آنها مشاهده می‌شوند:

کنه قرمز ریز عامل آن است هر دو هفته یک بار با سم کنه‌کش آبامکتین طبق دستور گیاه را سم‌پاشی کنید، غبارپاشی در کاهش آفت مؤثر است. برای بالا بردن رطوبت در داخل زیرگلدانی آب و سنگریزه بریزید، مواظب باشید انتهای گلدان با آب تماس پیدا نکند.

برگ‌ها کم‌رنگ شده و می‌ریزند:

هوا خیلی گرم و خشک است، گیاه را به محل خنک‌تری منتقل کنید، هفته‌ای سه بار در تابستان غبارپاشی کنید، گیاه را در معرض کوران قرار ندهید. ممکن است ریزش برگ‌های پایین گیاه به علت تغییرات شدید درجه حرات باشد.

برگ‌ها زرد رنگ و پوسیده، ریشه در حال پوسیدن و گیاه خود را انداخته است:

آبیاری بیش از اندازه باعث آن است اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید، زهکش را بازدید کنید.

برگ‌های دراسنا پرچمی تغییر رنگ داده و لکه‌های قهوه‌ای روی آنها مشاهده می‌گردد:

عامل آن حشره آفت است هر ماه یک بار سم حشره‌کش نفوذی کنفیدور گیاه را طبق دستور سم‌پاشی کنید تا علایم برطرف گردند. با پنبه سمی لکه‌ها که در زیر آنها لارو حشره قرار دارد مسموم کنید.

برگ‌ها رنگ خود را از دست می‌دهند:

نور کافی نیست، گیاه را به محل روشن‌تری ببرید، مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید.

لکه‌های سوخته قهوه‌ای روی برگ‌ها مشاهده می‌گردد:

در آفتاب غبارپاشی نکنید، قطرات آب در عبور دادن نور خورشید مانند ذره‌بین عمل می‌کنند.

برگ‌های جدید ریز هستند و رشد گیاه کند شده است:

احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد، هر دو هفته یک بار طبق دستور عمل کنید. از کودهای محلول مخصوص گیاهان خانگی مانند کود 20-20-20 استفاده کنید.

ساقه دراسنا پرچمی از بالا شروع به پوسیدن کرده و برگ‌ها هم شروع به ریزش کرده‌اند:

هوا خیلی سرد است، گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

زخم‌های سفید پنبه‌ای روی برگ‌ها و ساقه‌ای گیاه مشاهده می‌گردند:

عامل آن حشره شپشک آرد آلود است، هر دو هفته یک بار با سم حشره‌کش نفوذی کنفیدور طبق دستور گیاه را سم‌پاشی کنید گلدان را از مجاورت گیاهان دیگر دور سازید.

حاشیه برگ‌های پایین زرد، نوک آنها قهوه‌ای و سقوط می‌کنند:

گیاه خیلی تشنه است گلدان را برای مدت 15 دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید، آبیاری را تنظیم کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0