کاماسرئوس Chamaecereus

نام انگلیسی: Peanut cactus

نام علمی: Echinopsis chamaecereus یا Chamaecereus silvestrii

خانواده: Cactaceae

کاماسرئوس به نام کاکتوس بادام زمینی مشهور است. زیرا ساقه­ های به اندازه انگشت آن مانند بادام زمینی با پوست است، ساقه­ ها اتصال بسیار ضعیفی با قاعده خود دارند به گونه­ ای که با کمترین اشاره جدا می­ گردند. گلهای قرمز روشن آن در تمام طول بهار و تابستان روی گیاه خودنمایی می­ کنند. 

زادگاه اصلی آن آرژانتین و به درجه حرارت پایین مقاوم است خصوصاً هنگامی که گلدان خشک باشد. دو رگ بین گونه­ های مختلف که در اثر علم اصلاح نباتات به وجود آمده دارای گلهای زیبا و درشت و خارج از حد معمول است.

تصاویر زیبا از کاماسرئوس یا کاکتوس یادام زمینی


نمایش همه
گل بابا آدم
گل بابا آدم
850,000
%18
700,000 تومان
گل بابا آدم
گل بابا آدم
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
خاک برگ مرغوب بهکام
خاک برگ مرغوب بهکام
هورمون بوستر یا HB
هورمون بوستر یا HB
زاموفیلیا به این کیفیت ندیدی
زاموفیلیا به این کیفیت ندیدی

نیازها و شرایط نگهداری کاماسرئوس یا کاکتوس بادام زمینی

نور: پشت پنجره­ های نورانی و همچنین گلخانه ­ها که قادر به تامین نیازهای این کاکتوس هستند بهترین مکان برای رشد آن است. نور در ظهور گلها و سرحال بودن خارها کاملاً مؤثر است.

دما: برای اطمینان بیشتر نگذارید درجه حرارت پایین­تر از 4 باشد اگرچه در درجات پایین­تر هم قادر به ادامه زندگی است. در تابستان در درجه حدود 38 نگهدارید و هوای جریان دار با اکسیژن فراوان فراموش نکنید.

آبیاری: کاماسرئوس را فقط در تابستان آبیاری را هفتگی کنید، در بهار و پاییز هر دو هفته یک بار کافی است و در زمستان بطور کلی آبیاری را قطع کنید.

تغذیه: در بهار و تابستان که فصل­ های رشد هستند به 3-2 بار تغذیه با کود پتاسه نیازمند است. توجه داشته باشید که کود زیادتر باعث رشد علفی و سبزینه گیاه شده و از ظهور گلها کاسته می­ گردد.

خاک: یک قسمت ماسه شکری ماشی نخودی و یک قسمت کمپوست بدون خاک یا کم خاک بستر خوبی برای این کاکتوس است.

تعویض گلدان: یکی از مشکلات این جنس کاکتوس تعویض گلدان است بدون آسیب خوردن ساقه­ ها که اتصال بسیار ضعیفی با قاعده دارند امکان پذیر نیست. البته دورگ­ هایی تهیه شده­ اند که این اتصال کمی قوی­تر است. در هر صورت در چهار سال اول هر ساله در اول سال گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض کنید. زندگی در گلدان قدیمی در سالهای بعد امکان پذیر است. ساقه ­های شکسته در هنگام تعویض می­ توانند منبع خوبی برای ازدیاد باشد زیرا به راحتی تولید ریشه می­ کنند.

گونه Chamelobivia satsuma هیبرید یا دورگ حاصله از کاماسرئوس و گونه ­های دیگر است، تغییرات در رنگ هیبرید بسیار متنوع و گل­ها روشن­تر و زیباتر هستند. مسئله بسیار مهم­تر اتصال بین ساقه و قاعده است که در هیبرید بسیار قوی­تر عمل می­ کند.

Chamaelobivia shot scarlet دورگ حاصله بین C.syavestris و Lobivia  است. این دورگ مقاومت عجیبی در برابر شکسته شدن ساقه ­ها در نقل و انتقالات دارد گلها قرمز لاکی و رو به بنفش است.

روش تمیز کردن و دفع آفات کاکتوس بادام زمینی

توجه کنید که این جنس از کاکتوس نسبت به حمله کنه تار عنکبوتی قرمز کاملاً حساس است و به همین علت باید سم نفوذی حشره ­کش آبامکتین را با آب غبارپاشی مخلوط کرد تا در ضمن تمیز کردن گیاه با حمله احتمالی کنه هم مبارزه کرد.

آگاهی: درجه حرارت خیلی سرد و میزان رطوبت گلدان رابطه مستقیمی دارند. هر چه در حرارت پایین­تر، میزان رطوبت باید کمتر باشد به گونه­ ای که آبیاری در گلدانهای خارج از اتاق در زمستان متوقف می­ گردد.

تکثیر کاماسرئوس به روش قلمه زنی

پس از دوره گلدهی ریشه ­زایی قلمه بیشتر است. ساقه را از انتهای محل چسبیدن به قاعده قطع و جهت جلوگیری از فساد باکتریایی و قارچی و همچنین تسهیل در ریشه­ زایی با مخلوط هورمون ریشه زا و قارچ­کش مانند کاربندازیم محل قطع را پودرپاشی کنید. دو روز صبر کنید تا خشک شود سپس در کمپوست خشک کاشت کنید.

بهترین کاکتوس برای مبتدی ­ها

بهترین کاکتوس برای مبتدی ­ها کاشت و تمرین با کاکتوس Cereus ها هستند که ساده، ارزان و سریع الرشد هستند.

گلها در Chamaecereus sylvestrii به رنگ قرمز روشن در فصل بهار و تابستان ظاهر می­گردد. هر گل 5-4 روز روی گیاه باقی می­ماند، سالم بودن گیاه در خوش بنیه و درشت و فری بودن ساقه­ ها و خارها است و چنانچه گیاه دارای ساقه­ های بلند و دراز و رنگ پریده باشد احتیاج فوری به نور دارد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0