نام رایج: فِنِس تراریا

نام انگلیسی: Baby – toes

نام علمی: Fenestratia rhopalophylla

خانواده: Aizoaceae

دو گونه از فِنِس تراریا در دسترس است، گونه‌ای که گل زرد تولید می‌کند و گونه‌ای با گل سفید. گل‌های بنفش هم در گونه‌ای دیگر مشاهده شده است.

همه آنها به شکل سوسیس هستند برگ‌های کله قندی آن باراس در خاک و قاعده و هوا زیبایی خاصی را به نمایش می گذارد.

در طبیعت کل مخروط در خاک و قاعده شفاف آیینه گونه آن قابل مشاهده است و فقط یک سطح صیقلی زیبا دیده می‌شود. گونه‌های زیادتری در بین پرورش‌دهندگان وجود دارد.

عکسهای زیبا از فِنِس تراریا


نیازها و شرایط نگهداری فِنِس تراریا

  •  نور: نقطه‌ای نورانی و کاملاً روشن برای ظهور گل‌ها و فشرده بودن گیاه لازم است.
  •  دما: حداقل درجه حرارت 4 و هوای تمیز و اکسیژن‌دار در تابستان از دیگر نیازمندی‌های فِنِس تراریا است.
  •  آبیاری: با هر دو هفته یک بار در بهار و تابستان شروع کنید اما بیش از اندازه نباشد، در ماه‌های داغ تابستان به هفتگی برسانید و اجازه دهید در بین دو آبیاری خاک خشک شود. در پاییز آب را کمتر کنید و در زمستان به قطع کامل برسید.
  •  تغذیه: اگر تعویض صورت نگیرد تغذیه 3 – 2 بار در تابستان با کود پتاسه الزامی است.
  •  خاک: مخلوطی از 30 درصد ماسه ماشی نخودی با کمپوست بدون خاک یا کم خاک بهترین بستر است.
  •  تعویض گلدان: هر بهار در یک اندازه بزرگ‌تر گلدان را تعویض کنید. دقت کنید ریشه‌های فِنِس تراریا صدمه نبینند، تا دو هفته بعد از تعویض آبیاری نکنید.
  •  ازدیاد: گیاه می‌تواند به گیاهان کوچک تقسیم شود. یک برگ به تنهایی نمی‌تواند منبع ازدیاد باشد و باید حتماً به صورت کپه‌ای خارج گردند. محل قطع و زخم‌ها را با هورمون رشد آغشته سپس در گلدان‌های با کمپوست خشک کاشت کنید. دو هفته اول آبیاری نکنید. ازدیاد به وسیله بذر هم به راحتی صورت می‌گیرد.

آگاهی

کودهایی که برای تغذیه فِنِس تراریا مورد استفاده قرار می‌گیرند همگی دستور مصرف دارند اما یک مسئله مهم به یاد داشته باشید تغذیه تا چند روز بعد از تعویض گلدان و یا هنگام تشنگی شدید و خشک بودن ریشه ممنوع است.

فِنِس تراریا Fenestraria

یکی از عجایب فِنِس تراریا همان سطح شفاف قاعده مخروطی برگ‌ها است که رو به بالا قرار گرفته است. گیاه در طبیعت برای مبارزه با خشکی کل بدنه خود را به خاک می‌برد و فقط سطح شفاف قاعده مخروطی برگ‌ها با نور و بیرون در ارتباط هستند. شفاف بودن سطح برگ‌ها در طبعیت آیینه پنجره‌هایی است که نور را به داخل گیاه در زمین منتقل می‌کنند. تصادفاً این مشخصه را پیدا نکرده و هدیه هستی است.

مشکلات، بیماریها و آفات فِنِس تراریا

ساقهها رشد خارج از اندازه دارند، از همدیگر جدا و رنگ آنها رو به زردی میروند:

در زمستان است و هوا خیلی گرم و خاک خیلی مرطوب است. گیاه را به نقطه‌ای گرمتر با درجه حدود 10 ببرید و خاک را کاملاً خشک نگه دارید. از پاییز تا اوایل بهار آب نیاز ندارند. اگر در تابستان هستید نور کافی نیست گلدان را برای توسعه و تشکیل رنگ‌ها به نقطه‌ای پرنور ببرید.

ساقهها پژمرده شده و به طرف پایین خم میشوند، فقط سر ساقهها پیدا است:

گیاه در آفتاب شدید نگهداری شده و به ندرت در اتاق بوده است گیاه را از صدمه آفتاب خصوصاً ظهرگاهی در امان نگهدارید.

در تابستان هستیم و ساقه‌های فِنِس تراریا از بهار تا حالا رشدی نداشته‌اند:

نیاز به تغذیه و یا تعویض گلدان دارد. برحسب مورد عمل کنید، دو تا سه بار تغذیه در فصل‌های رشد مورد نیاز است.

همه شرایط درست هستند اما ساقهها پژمرده شده و از رشد خبری نیست:

گیاه را از گلدان جدا و از نظر ابتلاء به شپشک ریشه مورد بازدید قرار دهید، اگر مثبت بود ریشه را در محلول سم نفوذی قرار داده و کاملاً بشویید. در خاک کمپوست خشک و گلدان جدید کاشت کنید دو هفته آبیاری نکنید.

بعضی از ساقهها خشک میشوند:

خاک خشک است و یا آب روی ساقه‌ها ریخته شده در بهار و تابستان آبیاری را از طریق زیرگلدانی انجام دهید. در فصل های رشد خاک را دایماً بازدید کنید.

ساقه‌های فِنِس تراریا به رنگ قهوه‌ای کم‌رنگ درآمده و طرف نزدیک پنجره پژمرده می‌شوند:

آفتاب‌سوختگی است، گلدان را به سایه ببرید و برای دو هفته گام به گام آن را به آفتاب منتقل کنید. ساقه‌های صدمه دیده شروع به رشد خواهند کرد. سرمای شدید هم همین نشانه را به وجود می‌آورد گیاه را در زمستان در درجه 4 قرار داده و از کنار شیشه فاصله دهید.

ساقه‌ها رنگ خود را از دست دادهاند:

نور کافی نیست گلدان را ظرف دو هفته گام به گام به آفتاب ملایم ببرید. آفتاب تند را دوست ندارد. اگر در روزهای داغ تابستانی ساقه‌ها به طرف زمین خم شد برای ان سایه درست کنید.

اجسام سفید پنبه ای شکل روی برگها دیده میشوند:

شپشک آردآلود عامل آن است. با پنبه آغشته به سم لکه‌ها را مسموم کنید. با همین سم، سم‌پاشی و 2 تا 3 بار تکرار کنید.

تمام ساقهها پژمرده میشوند:

اگر در تابستان هستید خشکی خاک عامل آن است اگر در زمستان هستید در خواب زمستانی عادی است. برای آبیاری گلدان را به مدت نیم ساعت درون ظرف آب قرار دهید تا از طریق پایین آبیاری شود.

ساقه‌های فِنِس تراریا سیاه و آبی هستند:

هوا به شدت سرد، خاک و هوا هردو مرطوب هستند. گیاه را به نقطه‌ای گرم‌تر با درجه حدود 10 ببرید. در تابستان در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان را خشک کنید، اعضاء فاسد و سیاه را حذف و در محل آن با پودر قارچ‌کش پودرپاشی کنید.

ازدیاد به وسیله بذر:

الف) در اوایل بهار بذرها را به صورت فاصله‌دار از همدیگر روی سطح سینی کاشت یا گلدان کاشت کنید.

ب) آبیاری از زیرسینی کاشت یا گلدان صورت گیرد، پس از آبیاری روی آن کیسه پلاستکی بکشید و آن را محکم ببندید تا رطوبت حفظ شود. در نقطه‌ای کمی نورانی با درجه حرارت 21 قرار دهید تا از بین نرفتن قطرات آب در زیر کیسه پلاستیکی آبیاری نکنید.

ج) پس از 6 ماه گیاه‌های جدید را در گلدان استکانی کاشت کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0