نام رایج: هیپوئستس

نام انگلیسی: Freckle face

نام علمی: Hypoestes sanguinolenta

خانواده: Acanthaceae

هیپوئستس اخیراً به ایران وارده شده است، برگ‌ها بیضی شکل و ظریف و دارای نقاط و خال‌های صورتی رنگ و معنی نام انگلیسی آن هم به همین علت است، وجود این نقاط صورتی در متن سبز برگ‌ها مقایسه جالبی در رنگ به دست می‌دهد، در صورتی که هرچند وقت یک بار از قسمت انتهایی ساقه قلمه تهیه گردد گیاه حالت پرپشت و توپی و زیباتری به خود می‌گیرد. 

نسبت به سایه مقاوم است و در صورت عدم آبیاری به موقع برگ‌های پایین‌تر شروع به ریزش می‌نمایند، گیاه مناسبی برای پوشش خاک در گلدان‌های بزرگ با کاشت گروهی است، خانواده آن آکانتاسه و نگهداری آن بسیاری ساده است.

عکسهای زیبا از هیپوئستس


نیازها و شرایط نگهداری هیپوئستس

  •  نور: نزدیک پنجره که از اشعه مستقیم آفتاب در امان باشد بهترین مکان برای این گیاه است، اگر هوا بیش از حد تاریک و یا سایه شدید باشد نقاط زیبای صورتی رنگ در متن سبز برگ‌ها محو و کم‌رنگ می‌گردند، تابش مستقیم نور آفتاب به برگ‌ها باعث ایجاد لکه‌های سوخته در سطح آنها می‌شود.
  •  دما: حداکثر درجه حرارت تابستان 24 درجه و حداقل آن در زمستان 18 درجه سانتیگراد توصیه می‌گردد، در صورت گرم شدن شدید گلدان را به محل مملو از اکسیژن منتقل کنید.
  •  آبیاری: آبیاری در تابستان 3 بار در هفته و در زمستان یک بار در هفته لازم است، در زمستان از آب ولرم استفاده کنید.
  •  رطوبت: چنانچه هیپوئستس به صورت گروهی با گیاهان دیگر کاشت شده باشد رطوبت آن تأمین است، ولی در غیر این صورت با اضافه کردن آب به زیرگلدانی سنگریزه‌دار رطوبت مورد نیاز را تأمین کنید، توجه کنید ته گلدان با آب در تماس نباشد.
  •  تغذیه: در فصل رشد از کودهای جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی هر دو هفته یک بار طبق دستور استفاده کنید.
  •  خاک مناسب: خاک‌های لیمونی و کمپوست بهترین محیط رشد ریشه را تشکیل می‌دهند.
  •  تعویض گلدان: چنانچه از ساقه‌های هیپوئستس جهت انتخاب قلمه و ازدیاد استفاده گردد گلدان مادری همیشه شاداب و قوی است و نیازی به تغییر گلدان نیست.
  •  تمیز کردن برگ‌ها: با پارچه پنبه‌ای و نرم گرد و غبارهای گیاه را پاک کنید، از موارد براق‌کننده شیمیایی استفاده نکنید.
  •  ازدیاد: تهیه قلمه از قسمت انتهایی ساقه.

هیپوستس Hypoestes

زیبایی گیاه هیپوستس به وجود لکه صورتی در متن سبز برگ‌هاست، اگرچه به سایه مقاوم است ولی تاریکی باعث محو شدن لکه‌ها می‌گردد.

تأمین رطوبت:

در تمام طول سال محیط رشد این گیاه باید مرطوب باشد. غبارپاشی به برگ‌ها صدمه وارد می‌کند، با ریختن سنگریزه در زیر گلدان و اضافه نمودن آب به آن به رطوبت پایدار دسترسی پیدا کنید، ته گلدان با آب در ارتباط نباشد روش دیگر تأمین رطوبت قرار دادن گلدان در گلدان بزرگ‌تر و پر کردن حدفاصل بین دو گلدان از خزه یا پیت مرطوب است.

نکته عمومی

هرگز گیاهی خانگی را روی رادیاتور شوفاژ و یا حتی نزدیک آن قرار ندهید.

مشکلات، بیماریها و آفات هیپوئستس

نقاط رنگی و زیبای متن برگها محو شدهاند:

نور کافی نیست، گلدان را به محل روشن‌تری منتقل کنید، مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید.

لکههای سوخته روی برگها مشاهده میگردد:

اشعه مستقیم آفتاب و یا مواد براق‌کننده شیمیایی باعث این عارضه است، گلدان را به محل دیگری منتقل کنید و یا از مواد براق‌کننده استفاده نکنید.

برگ‌های هیپوئستس کم‌رنگ شده و می‌افتند:

محیط خیلی سرد و یا از آب سرد جهت آبیاری استفاده شده است، گلدان را به محل گرم‌تری انتقال داده و در آبیاری از آب ولرم استفاده کنید.

برگها زرد شده و میافتند:

آبیاری بیش از اندازه عامل آن است، تا سطح خاک گلدان خشک نشود آبیاری بعدی را انجام ندهید.

برگها رنگ پریده و روی آنها لکههای قهوهای ظاهر شدهاند:

حشره آفت مسئول این علت است، با پنبه خیش شده با سم حشره‌کش لکه‌ها را آغشته کنید و یا طبق دستور هر دو هفته یک بار سم‌پاشی کرده تا لکه‌ها از بین بروند.

حاشیه برگ‌ها خشک شده و لوه می‌شوند، برگ‌های هیپوئستس نازک شده‌اند:

هوام محیط خیلی گرم و خشک است در صورت لزوم آبیاری کنید، گلدان را به محل سردتری انتقال دهید و غبارپاشی را فراموش نفرمایید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0