نام رایج: اکینوپسیس

نام انگلیسی: Echinopsis

نام علمی: Echinopsis echinobivias

خانواده: Cactaceae

اکینوپسیس از کاکتوس‌های همگانی و مشهور است. شهرت آن به خاطر باز شدن گل‌ها در عصر و ماندن آن روی ساقه تا روز بعد است. اکثر آنها دارای گل‌های سفید و یا صورتی کم‌رنگ با دمگل یا گل آذین لوله‌ای 12 – 10 سانتیمتری هستند. ارتفاع آنها به 8 – 6 سانتیمتر و پهنای آنها به 6 سانتیمتر بالغ می‌گردد. تولید پاگیاه می‌کنند و پاگیاه‌ها به راحتی ریشه می‌دهند.

اکثر آنها می‌توانند در زمستان در بیرون از اتاق نگهداری شوند اما در صورتی که خطر یخ‌زدگی وجود نداشته باشد. زادگاه اصلی آنها آمریکای جنوبی است. این جنس با Lobivias تلقیح داده شده و هیبرید یا دورگ حاصل Echinobivias نام دارد.

عکسهای زیبا از اکینوپسیس


نیازها و شرایط نگهداری اکینوپسیس

  •  نور: نور برای ظهور گل‌ها لازم است. اگر گل‌ها ظاهر نشدند یا نور کافی نسبت و یا پرده‌ها مانع رسیدن نور به گلدان‌ها هستند.
  •  دما: اگرچه کمی هوای سرد نزدیک به یخ‌زدگی را تحمل می‌کنند اما حداقل درجه حرارت قابل اطمینان 4 است. در تابستان زیر 38 درجه نگه دارید و هوای اکسیژن‌دار با جریان از خواسته‌های آن است.
  •  آبیاری: در تابستان به صورت هفتگی و در بهار و پاییز هر دو هفته یک بار و اگر گیاه در گلدان با قطر بیش از 13 کاشت شده است در زمستان خاک را خشک نگه دارید.
  •  تغذیه: هر ماه در تابستان و بهار با کود قوی پتاسه گیاه را تغذیه کنید.
  •  خاک: دو قسمت کمپوست کم خاک یا بدون خاک با یک قسمت ماسه شکری ماشی نخودی بستر خوبی برای این کاکتوس است.
  •  تعویض گلدان: هر سال گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض کنید تا قطر گلدان به 13 سانتیمتر برسد. سپس تعویض گلدان را متوقف و در سال‌های بعد در گلدان با اندازه قبلی تعویض گردد. مگر اینکه رشد فوق‌العاده بوده و ریشه‌ها کاملاً در هم رفته باشند.
  •  تمیز کردن و دفع آفات: هر ماه یک بار با مخلوط آب و سم حشره‌کش غبارپاشی گردد تا ضمن تمیز شدن از آفات هم پیشگیری شود.
  •  دیگر گونه‌ها: گونه‌های این جنس بسیار متنوع است.

اکینوپسیس Echinopsis

گونه Echinovivias دورگ حاصله از اکینوپسیس و لوبیویاس است که نتیجه این دو رگ‌گیری کوتاه شدن لوله گل آذین به طول 8 – 6 سانتیمتر و تولید غنچه‌ها و گل‌های بیشتر از والد خود است. از این دو رگ‌گیری واریته‌های زیادتر با گل‌های بیشتر و خصوصیات مورد پسند مشتری حاصل گردیده است.

یک اصل کلی

تمام کاکتوسها و گوشتیها در زمستان احتیاج به سرما و محیط خشک دارند. آبیاری به حداقل کاهش مییابد.

آگاهی

کودهایی که برای تغذیه مورد استفاده قرار میگیرند همگی دستور مصرف دارند اما یک مسئله مهم به یاد داشته باشید تغذیه تا چند روز بعد از تعویض گلدان و یا هنگام تشنگی شدید و خشک بودن ریشه ممنوع است.

پاگیاهها:

در قاعده کاکتوس پاگیاه‌ها شروع به ظهور می‌کنند، هنگامی که ارتفاع آنها به 5/2 سانتیمتر رسید با کارد خیلی تیز آنها را از سطح خاک و پایه مادری قطع کنید. محل‌های قطع را با مخلوط هورمون ریشه‌زا و قارچ‌کش پودرپاشی کنید. دو روز صبر کنید تا خشک شود سپس در کمپوست خشک کاشت کنید. 2 هفته آبیاری نکنید تا ریشه‌ها ظاهر شوند. لوله‌های دمگل یا گل آذین درست در بالای دسته‌ای از خارها در حالی که کرک‌ها و موها آن را احاطه کرده‌اند نمایان می‌شوند.

گل در گونه Echinopsis cardenasiana چنان درشت است که ارتفاع و قامت گیاه را پاکوتاه نشان می‌دهد. پهنای گیاه در این حالت با گل‌های درشت 5/7 سانتیمتر است با وجودی که گیاه پیش از ظهور گل‌ها فقط 5 سانتیمتر پهنا داشته است.

زادگاه اصلی جنس Echinopsis آرژانتین، بولیوی، پاراگوئه، اروگوئه و برزیل است. گونه‌های این جنس چون در سرمای شدید این کشورها تکامل یافته‌اند می‌توانند دماهای نزدیک به یخ‌زدگی را تحمل کنند اما برای اطمینان بیشتر درجه حرارت حداقل را 3 درجه حساب کنید.

اگر در ظهور گل‌ها در جنس Echinopsis تأخیر افتاد به کمبود نور مشکوک شوید. دقت کنید پرده نازک توری و یا کاغذ پشت شیشه نور را فیلتر نکرده باشند.

گونه Echinopsis aurea دارای تقسیم‌بندی روی پوست مانند تقسیم‌بندی خطوط روی میوه طالبی است که کاکتوس را با شیارهای زیبایی به قطعات موازی همدیگر تقسیم می‌کند. خارها به صورت دسته‌ای می‌رویند. این‌گونه در اتاق تا 10 سانتیمتر ارتفاع می‌گیرد و بعد از 4 – 3 سال زمانی که 5 – 4 سانتیمتر رسید گل‌های زیبا و زرد آن در اواخر بهار همگی با همدیگر و یا در یک فاصله دو روزه ظاهر می‌گردند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0