نام رایج: اسپوس توآ

نام انگلیسی: CottonBall, Peruvian old man cactus

نام علمی: Espostoa superba

خانواده: Cactaceae

کاکتوس اسپوس توآ در حقیقت ستونی از پنبه و پشم سفید است. زادگاه اصلی آن اکوآدر است. در بین کاکتوس‌ها مثال زدنی است در پرورش کند رشد است. فقط 5 سانتیمتر در سال رشد دارد. در حیات‌وحش زمانی که به یک متر رسید گل می‌دهد. گل از رأس ساقه ظاهر می‌گردد و قبل از ظهور از علائم آن پشم‌آلود و ضخیم شدن آن منطقه است.

پشم‌های اطراف ساقه هر سال ضخیم‌تر شده و پس از چند سال تقریباً یک ستون از پشم است.

مواظب خارها باشید. خارهای سوزنی پشت پشم‌ها پنهان هستند.

نکته فنی

نور برای گیاهان گلدار حرف اول را میزند اگر محیط تاریک باشد یا گیاه به گل نمینشیند یا گلها بسیار ضعیف و رنگ پریده هستند.

عکسهای زیبا از اسپوس توآ


نیازها و شرایط نگهداری اسپوس توآ

 • نور: این کاکتوس در زادگاه اصلی‌اش در ارتفاعات خیلی زیاد از سطح زمین زندگی می‌کند، آنجایی که هوا رقیق و شدت نور زیاد است. اگر به این گیاه نور کمتری برسد رشد بی‌قاعده می‌کند و درازتر شده شکل طبیعی خود را از دست می‌دهد.
 • دما: دمای بالاتر از 4 درجه در زمستان و پایین‌تر از 38 در تابستان همراه با اکسیژن فراوان در یک هوای جریان‌دار از خواسته‌های همه کاکتوس‌ها خصوصاً اسپوس توآ است.
 • آبیاری: در بهار و تابستان برای گیاه‌های جوان‌تر هفتگی و مسن‌ترها هر دو هفته یک بار آبیاری کنید. همیشه در بین دو آبیاری رطوبت خاک را آزمایش کنید زیرا در هوای خیلی مرطوب خاک به راحتی خشک نمی‌شود و ممکن است گلدان باتلاقی شود. در پاییز آبیاری را به هر 3 هفته یک بار کاهش دهید. سپس در زمستان خاک را خشک کنید.
 • تغذیه: کاکتوس خود را با کود پتاسه قوی در بهار و تابستان هر ماه یک بار تغذیه کنید.
 • خاک: یک قسمت ماسه شکری، ماشی نخودی با دو قسمت کمپوست کم خاک یا بدون خاک بهترین بستر برای اسپوس توآ است. زهکش را بازدید کنید.
 • تعویض گلدان: اوایل هر سال گلدان را با یک درجه بالاتر تعویض کنید تا قطر آن به 13 سانتیمتر برسد. و در سال‌های بعد در همان گلدان اقدام به تعویض خاک کنید. زمانی که طول گیاه به 60 سانتیمتر رسید قطر گلدان را به 23 سانتیمتر برسانید. تعویض گلدان این کاکتوس به دو نفر احتیاج دارد.
 • تغذیه: در ضخیم و فشرده شدن پشم‌ها و تشویق و تهییج در رشد عامل مؤثری است.
 • قیم: پس از تعویض گلدان ممکن است اسپوس توآ به چپ و راست منحرف شود. بهتر است برای ثابت نگه داشتن گیاه از یک قیم زیبا و در خور این گیاه استفاده شود. ئی بامبو و یا هر تکیه‌گاه دیگر می‌تواند این وظیفه را به عهده گیرد. پس از ثابت شدن گیاه قیم را بردارید.
 • پشم و موها: را با برس مویی نقاشی ظریف شانه کنید. گیاه پس از شانه زدن خوش منظرتر خواهد شد. اگر گردوخاک و سایر سیاهی‌ها پشم‌ها را کثیف کرده باشد هرگز از شامپو استفاده نکنید. میزان بسیار کمی از پودر لباس‌شویی در آب گرم حل کرده و با برس مویی بسیار ظریف پشم‌ها را تمیز کنید. مواظب غلظت آن باشید.
 • تعویض: گلدان یا کمپوست با ریختن مقداری سنگریزه زیبا و رنگی روی سطح خاک در خوش‌منظر شدن گلدان و گیاه تأثیر دارد.
 • تمیز کردن و دفع آفات: غبارپاشی برای اسپوس توآ توصیه نمی‌گردد زیرا پشم‌ها بدمنظر می‌شوند. پاک کردن گردوخاک با قلم مویی نقاشی امکان‌پذیر است. مبارزه با حشرات آفت نیز با سم‌پاشی مشکل‌زا است. محلول سم را با آب آبیاری مخلوط کنید. سم نفوذی باشد تا شیره گیاهی را برای حشرات آفت مسموم کند.
 • دیگر گونه‌ها: گونه‌های زیادی از نقطه نظر فشرده بودن پشم‌ها دارد و قیمت‌ها هم بستگی به همین موضوع دارد.

اسپوس توآ Espostoa

در کاکتوس گونه Epostoa superba فشرده بودن پشم‌ها به اندازه گونه‌های دیگر نیست. ارتفاع آن به یک متر می‌رسد و این در حالی است که عمر گیاه 15 سال است. این‌گونه مانند بقیه انواع در این جنس در خانه گل نمی‌دهد.

گونه‌ای از این کاکتوس به نام Epostoa ritteri که به جای یک ستون کپه‌ای از ستون‌های پشمی می‌سازد اما فشردگی آنها به اندازه گونه های دیگر نیست.

رشد یک کاکتوس سالم گونه Epostoa melanostele همیشه اگرچه بسیار کند ولی یکنواخت است و دائماً بر ارتفاع ستون پشمی خود از طریق نقطه رشد انتهایی می‌افزاید، با افزایش عمر کاکتوس زمانی که به ارتفاع 15 سانتیمتری رسید پشم‌ها ضخیم و ضخیم‌تر شده و دور تا دور ساقه مارپیچ‌گونه می‌پیچند. برای رسیدن به دوران گلدهی عمری در حدود 15 سال و ارتفاعی حدود یک متر لازم دارد و این در منزل بعید به نظر می‌رسد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0