نام رایج: ارکیده

نام انگلیسی: Cymbidium orchid

نام علمی: Cymbidium

خانواده: Orchidaceae تعلبیان

بیش از 50 گونه از این ارکیده و روش ازدیاد جدید آنها وجود دارد هزاران هیبرید یا گیاه دورگ از آن تهیه کرده‌اند تا این گیاه زیبا و گران در اختیار عموم قرار گیرد. نسبت به بقیه ارکیده‌ها پرورش این‌گونه ساده‌تر اما رعایت نکات حرارتی و رطوبتی آن در درجه اول اهمیت قرار دارد.

عکسهای زیبا از ارکیده


نیازها و شرایط نگهداری ارکیده

  •  نور: نیاز به نور برای به گل نشستن فوق‌العاده زیاد است و آفتاب کامل را به جز در دوران گلدهی تحمل می‌کند. به همین علت ارکیده گیاه مناسبی برای نگهداری در بیرون از تاق در تابستان است.
  •  دما: اگر هوا خنک باشد حداقل درجه حرارت در زمستان 8 است اما بهترین آن 10 درجه در شب و 13 – 10 درجه در روز است. درجه حرارت تابستان در شب کمی پایین‌تر از انتخاب شود و در روز 27 – 21 درجه مناسب است.
  •  آبیاری: برای نگهداری رطوبت در فصل رشد و گلدهی 3 – 2 بار در هفته به آبیاری نیاز دارد. هرچه زمان استراحت نزدیک‌تر می‌شود نیاز آن به آبیاری کمتر می‌گردد و به هفته‌ای یک بار کاهش می‌یابد. زهکش خوب از دیگر خواسته‌های این ارکید است.
  •  رطوبت: هر روز جهت بالا بردن رطوبت محیط احتیاج به غبارپاشی دارد، اهمیت جریان خوب هوا کمتر از رطوبت نیست اگر هوا سرد و زیر درجه 8 نباشد برای حفظ رطوبت درون زیرگلدانی آب و سنگریزه اضافه کنید اما دقت کنید که انتهای گلدان آب زیرگلدان را لمس نکند. غبارپاشی در هوای خیلی سرد ممنوع است.
  •  خاک: 3 قسمت فیبر سرخس و یک قسمت خزه اسفاگتوم بهترین است اگرچه حرفه‌ای‌ها دائماً از تجربیات جدید خود استفاده می‌کنند اما خاک آماده ارکید در بازار موجود است.
  •  تعویض گلدان: بعد از اتمام دوران گلدهی در بهار را از گلدان خارج کرده و از چگونگی در هم رفتن ریشه‌ها آگاه شوید سپس اقدام به تعریض کنید.
    این گیاه احتیاج به درهم رفتن ریشه‌ها دارد معمولاً هر دو سال یک بار تعویض لازم است.
  •  تمیز کردن برگ: غبارپاشی اندام گیاهی را تمیز نگه می‌دارد با این حال اگر احتیاج به تمیز کردن داشت با کهنه یا پنبه خیس برگ را پاک کنید. ساقه سنبله از دست مالی در مصون باشد براق‌کننده استفاده نکنید.

ارکیده Cymbidium

ساقه اصلی یا ساقه سنبله این ارکیده بیش از 30 گل را حمل می‌کند رنگ گل‌ها متفاوت و از قرمز قهوه‌ای تا سفید متغیر است، هرگل حدود 6 هفته روی ساقه می‌ماند و گل‌ها به تدریج باز می‌شوند در هنگام خرید تعداد غنچه‌های سالم و قوی و باز شده را در نظر داشته باشید.

اشاره

اگر در پرورش ارکیده مبتدی و آماتور هستید خرید خاک آماده و استفاده از تجارت دیگران بهتر است.

مشکلات بیماریها و آفات ارکیده

برگ‌ها قهوه‌ای به نظر می‌رسند:

درجه حرارت خیلی بالا است حداکثر درجه حرارت در زمستان 13 درجه و در تابستان 27 درجه است بدترین حالت زمانی اتفاق می‌افتد که رطوبت هوا کم باشد، غبارپاشی شدیداً توصیه می‌گردد.

برگ‌های دارای لکه‌های سوخته هستند:

عارضه به استفاده از مواد براق‌کننده بر می‌گردد، از این مواد استفاده نکنید، برای تمیز کردن برگ‌ها از غبارپاشی با آب تصفیه شده ولرم استفاده کنید.

گلدان ارکیده ما گل نمی‌دهد:

ارکیده یکی از گیاهاننی است که به جز در زمان و یا نزدیک گلدهی که برای جلوگیری از سوختن گل‌ها نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد. در روزهای دیگر مدت احتیاج به نور مستقیم خورشید دارد عدم بروز گلدهی همین علت است.

لکه های آبکی روی گل‌ها است:

غبارپاشی به طور کلی روی گل‌ها و غنچه‌های گیاهان خنکی توصیه نمی‌گردد خصوصاً چند گیاه که ارکیده یکی از آنها است.

برگ‌ها رنگ پریده شده و گل‌های ارکیده شفافیت خاص خود را از دست داده‌اند:

علت آن اشغال فضاهای بین ذرات کمپوست (خاک گلدان ارکیده) با آب است، هرگز گلدان را در آب نگذارید. زهکش باشد کاملاً باز باشد. در انتخاب خاک گلدان ارکیده نهایت دقت به عمل آورید.

ساقه‌های حامل گل قهوه‌ای شده و می‌پوسند:

درجه رطوبت در سرما بالا است. در ارکیده رابطه‌ای بین درجه حرارت و رطوبت وجود دارد با این مفهوم که اگر درجه حرارت از حد معینی پایین آمد رطوبت نباید بالا رود این حد 8 درجه سانتیگراد است.

گل‌ها آفتاب سوختگی پیدا کرده‌اند:

در زمان و یانزدیک گلدهی گلدان را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. در این زمان احتیاج به نور بالا ولی غیرمستقیم دارد.

جوانه‌ها باز نمی‌شوند:

در این عارضه علاوه بر احتیاج گیاه به نور تغذیه مصنوعی هم نقش مهمی بازی می‌کند. هفته‌ای یک بار در این مرحله از عمر گیاه تغذیه مصنوعی کنید.

برگ‌های ارکیده سیاه می‌شوند:

هوا خیلی سرد است. حداقل درجه حرارت در زمستان 10 درجه است مگر اینکه هوا خشک شد که در این صورت تا 8 درجه می‌تواند کاهش یابد (فقط برای مدت کمی).

برگ‌ها در تابستان خشک می‌شوند:

خاک باید همیشه مرطوب باشد خصوصاً در زمان رشد، اما نباید در آب توقف کند. سوراخ گلدان را همیشه بازدید کنید، خرید خاک نسبتاً گران ارکیده و توجه به نوع عالی آن به زیبا و لطیف بودن این گیاه می‌ارزد.

حشرات ریز سفید رنگ در اطراف خاک گلدان در حرکتند:

رطوبت دائمی خاک ارکیده محل خوبی برای زندگی و جذب این حشرات است، با یک سم جذبی طبق دستور سم‌پاشی کنید. مواظب گل‌ها باشید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1