نام رایج: یاس

نام انگلیسی: Jasmine

نام علمی: Jasminum polyanthum

خانواده: Oleaceae

یاس خوشبو و معطرترین گل از خانواده اولئاسه است. شاخه‌هایش بلند و برگ‌های آن مرکب و سبز رنگ، گل‌ها سفید و دارای 5 گلبرگ بسیار ظریف و خوش‌بو هستند. مخصوص مناطق معتدل است و به علت رشد فوق‌العاده شاخه‌ها احتیاج به قیم دارد. پس از گلدار شدن آن می‌توان به سرسرا و یا اتاق منتقل کرد. هر ساله احتیاج به هرس شدید دارد به‌طوری‌که شاخه‌ها را به یک سوم باید کاهش داد.

حذف ماهیانه سرشاخه‌ها جهت تحریک جوانه‌های جانبی و رشد آنها لازم است.

عکسهای زیبا از یاس


نیازها و شرایط نگهداری یاس

  •  نور: به نور کامل و کافی احتیاج دارد، اشعه مستقیم آفتاب در تابسان به گل‌ها صدمه وارد می‌کند.
  •  دما: درجه حرارت 18 بهترین درجه حرارت برای این گیاه است، جریان ملایم هوا را دوست دارد (به خصوص در تابستان)، در زمستان گیاه را در درجه حرارت 13 نگهداری کنید.
  •  آبیاری: زمانی که گیاه غرق در گل است هر چهار یا پنج روز یک بار آبیاری کنید، در تابستان به هفته‌ای سه بار آبیاری نیاز دارد، خاک را همیشه مرطوب نگه دارید ولی مواظب باتلاقی شدن آن باشید، زهکش را همیشه بازدید کنید، در زمستان با خشک شدن خاک‌های سطحی آبیاری را شروع کنید (به جز زمان گل‌دهی که به آب بیشتری نیاز دارد).
  •  رطوبت: در صورت خشک بودن هوا احتیاج به غبارپاشی روزانه دارد، گل‌ها را از خیس شدن محفوظ نگه دارید، جهت تأمین رطوبت پایدار گلدان را درون گلدانی بزرگ‌تر قرار داده و حد فاصل بین آن دو را با خزه مرطوب پر کنید.
  •  خاک مناسب: مخلوطی از سه قسمت خاک لوم و یک قسمت پیت بهترین خاک است.
  •  تعویض گلدان: در اوایل بهار با تمام شدن گل‌ها پس از هرس شاخه‌های خشک گلدان را تعویض کنید، در صورت عدم امکان تعویض فقط به خارج کردن خاک‌های سطحی گلدان و عوض کردن آن با خاک نو و غنی اکتفا کنید.
  •  تمیز کردن برگ‌ها: غبارپاشی کافی است از مواد براق‌کننده شیمیایی استفاده نکنید.
  •  ازدیاد: ریشه‌دار نمودن قلمه چوب نیمه سخت در اواخر تابستان خوابانیدن شاخه‌ها، جدا کردن پاجوش‌ها در بهار.

یادآوری: نیاز آبی گیاهان گلدار نسبت به گیاهان برگی بیشتر است.

یاس Jasminum

گل‌های سفید و ستاره‌ای یاسمن گروه گروه در تابستان ظاهر می‌گردند، هوای خشک باعث پژمردگی گل‌ها و برگ‌ها می‌گردد، غبارپاشی در اتاق‌هایی با حرارت مرکزی توصیه می‌گردد.

قیم دایرهای:

گیاه یاس جز گیاهان بالارونده بوده و قادر به ایستادن روی ساقه خود نیست بر حسب اندازه گیاه قطعه‌ای مفتول یا سیم باریک تهیه و مطابق شکل به صورت دایره‌ای درآورید، قیم را درون خاک گلدان‌ها کرده و گیاه را به دور آن پیچیده و با نخ نرم به ملایمت گره بزنید.

مشکلات، بیماریها و آفات یاس

برگها رنگ پریده و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است:

کنه ریز قرمز عامل آن است، با پارچه و یا اسفنج آغشته به سم کنه‌کش سطح زیرین برگ‌ها را تمیز کنید تا علایم برطرف گردند، ایجاد رطوبت به خصوص رطوبت دایمی و پایدار در کاهش آفت مؤثر است.

برگها چین و چروکدار و قهوهای میشوند:

خاک خیلی خشک و یا گیاه در معرض اشعه مستقمی آفتاب بوده است، شرایط را بازدید کرده و اگر گیاه احتیاج به آبیاری دارد آن را به مدت 15 دقیقه درون سطل پر از آب منتقل کرده سپس آن را خارج کنید، در صورت لزوم گیاه را به محلی با اشعه غیرمستقیم ببرید.

گل‌های یاس باز نمی‌شوند:

نور کافی نیست گیاه را به محل پرنورتری منتقل کنید.

برگها سیاه میشوند:

هوا سرد است گیاه را به محل گرم‌تری منتقل کنید، ممکن است این عارضه به علت استفاده از مواد براق‌کننده شیمیایی نیز باشد، از آنها استفاده نکنید.

برگ‌ها و غنچه‌های یاس قبل از باز شدن قهوه‌ای می‌شوند:

هوا خیلی گرم و خشک است، گیاه را غبارپاشی کنید.

برگهای جدید ریز و گلها ظاهر نمیشوند:

گیاه را از کمبود عناصر در رنج است در فصل رشد هر دو هفته یک بار طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید، اگر رشد گیاه کند شده است ممکن است احتیاج به تعویض گلدان داشته باشد.

برگها بدشکل و حشرات سبز رنگی روی آنها مشاهده میگردند:

گیاه را با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سم‌پاشی کرده تا حسرات از بین بروند.

حشرات ریزی در اطراف گلدان یاس در حال پروازند:

گیاه را با سم حشره کش هر هفته سم پاشی کنید تا حشرات از بین بروند.

برگها کمرنگ شده و میریزند:

اگر در زمستان این علامت مشاهده گردد آبیاری بیش از اندازه بوده است، اجازه دهید سطح خاک قبل از آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید، در تابستان به آبیاری بیشتری نیاز دارد ولی مواظب زهکش باشید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0