نام رایج: دیکسونیا، سرخس درختی

نام انگلیسی: Tree fern

نام علمی: Dicksonia brackenbridgei

خانواده: Dicksoniaceae

سرخس درختی یکی از زیبا و گران‌ترین گیاهان سایه‌دوست در این دسته‌ی پرتعداد است. نگهداری آن ساده است و فقط نیاز به نور غیرمستقیم سایه‌مانند و رطوبت کافی دارد. با توجه به این که اغلب آپارتمان‌ها در ایران برای نگهداری گیاهان خانگی مشکل نور دارند، دیکسونیا گزینه‌ی مناسبی است.

طبیعتاً این گیاه احتیاج به فضای کافی دارد زیرا ارتفاع آن بعضی مواقع به 5/4 متر می‌رسد. اصولاً گیاهانی که به فروش می‌رسند 5/1 – 1 متر طول دارند. حدود 20 گونه از این گیاه موجود و زادگاه اصلی آن استرالیا و نیوزلند است.

عکسهای زیبا از سرخس درختی


نیازها و شرایط نگهداری سرخس درختی

  •  نور: نور غیرمستقیم را ترجیح می‌دهد.
  •  دما: حداقل آن در زمان 10 درجه و حداکثر آن در تابستان 18 درجه سانتیگراد است.
  •  آبیاری: سرخس درختی به آب فراوان نیاز دارد، در اواسط تابستان هر روز دو بار آبیاری کنید اما آبیاری فراوان به معنی باتلاقی کردن خاک نیست، دایماً مواظب باشید که در 15 دقیقه اول کلیه آب‌های اضافی از گلدان خارج شده باشد. همیشه آب را از بالای تنه به صورت دم موشی شروع کنید و اجازه دهید تنه کاملاً خیس شود. با کوتاه شدن طول روز آبیاری به هفته‌ای دو بار برسانید. بهترین محل برای این گیاه جهت حفظ رطوبت در پاسیوهای بسته است. کنار استخرهای رو بسته و یا شاید حمام‌های روشن برای مدت کمی مناسب است.
  •  رطوبت: غبارپاشی با آب فاقد املاح از عوامل حیاتی سرخس درختی است. در تابستان به غبارپاشی روزانه و در زمستان به هفته‌ای دو بار نیازمند است. غبارپاشی تنه به شدت توصیه می‌گردد. با ریختن آب و سنگریزه در زیرگلدانی رطوبت پایدار ایجاد کنید اما دقت کنید که انتهای گلدان با آب در ارتباط نباشد.
  •  تغذیه: در تابستان گیاه به تغذیه مصنوعی نیاز دارد. هفته‌ای یک بار با  کودهای مایع مخصوص گیاهان زینتی سرخس را تغذیه کنید.
  •  خاک: این گیاه علاوه بر مواد غذایی خاک به وضع زهکش نیز توجه دارد. برای این منظور مخلوطی از دو قسمت خاک لوم، یک قسمت پیت و یک قسمت ماسه شسته شده شکری تا ماشی بهترین خاک را تشکیل می‌دهد مخلوط از یک قسمت خاک لوم با یک قسمت کمپوست یا خاک برگ نیز مناسب است.
  •  تمیز کردن برگ‌ها: سرخس درختی کاملاً نسبت به مواد شیمیایی حساس است علاوه بر اینکه نباید از براق‌کننده‌های شیمیایی استفاده کنید هوای محیط آن نیز باید پاک و سالم باشد. غبارپاشی روزانه گیاه را تمیز نگه می‌دارد.
  • تعویض گلدان: اگر برنامه تغذیه مصنوعی کامل باشه هر 2 سال یک بار در بهار گلدان را با 2 درجه بالاتر تعویض کنید. نهایت دقت در صدمه ندیدن تنه و ریشه به عمل آید. با سنگین شدن گلدان و بالا رفتن سن گیاه فقط خاک رویی با خاک نو و غنی در بهار اکتفا می‌گردد.
  • حذف برگ‌های پیر: برگ‌های پیر و خشک شده گیاه را بد منظر می‌کنند. آنها را با کارد تیز در نزدیک‌ترین نقطه به محل اتصال قطع کنید. دمبرگ‌های بدشکل هم خوش‌منظر نیستند.
  • آبیاری: آبیاری را به صورت نرم و دم موشی از بالاترین نقطه تنه شروع کنید. و اجازه دهید آبهای اضافی آن گلدان را سیر آب کند.

دیکسونیا، سرخس درختی Dicksonia

درختی زیبا و غیرمعمول که نگهداری آن برای خانواده‌های خوش سلیقه یک نوع افتخار و بزرگ‌منشی می‌آفریند. برگ‌های سبز و براق و با انشعابات خیره‌کننده زمانی جذاب‌تر هستند که برگ‌های پیر زیرین حذف شده باشند. بعضی مواقع پاجوش‌ها نیز می‌توانند سطح خاک را بپوشانند.

مشکلات، بیماریها و آفات سرخس درختی

برگ‌ها و برگچه‌های جدید خشک می‌شوند:

آبیاری و رطوبت در این گیاه حرف اول را می‌زنند. در آبیاری دقیق باشید خصوصاً در روزهای داغ تابستان و قبل از اینکه درجه حرارت به حداکثر برسد گیاه را پر آب نگه دارید. آبیاری دو بار در رو را فراموش نکنید. غبارپاشی با آب پاک نیز توصیه می‌گردد.

برگها سیاه شده و میپیچند:

عامل این عارضه هوای مسموم و ناپاک و استفاده از براق‌کننده‌هایی شیمیایی است. گل‌فروش‌ها برای جلب مشتری بعضی از گیاهان را با مواد شیمیایی براق می‌کنند. مایه اصلی آنها نفت است و روزنه‌ها را می‌بندند، از آنها استفاده نکنید. غبارپاشی برای تمیز نگه‌داشتن کافی است. سرخس درختی را در مجاورت گازهای آشپزخانه قرار ندهید.

برگها خسته به نظر میرسند:

توقف ریشه در آب عامل آن است. آبیاری دو بار در روز در تاستان به معنی باتلاقی شدن خاک نیست. کلیه آبهای اضافی باید ظرف 15 دقیقه در زیرگلدان جمع و بعداً دور ریخته شوند.

برگهای جدید باز نمیشوند و به صورت فری باقی میمانند:

باز شدن برگ‌ها مربوط به دو عامل تغذیه و نور است. چون بخش زیادی از خاک گلدان را از موادی مانندپیت و ماسه بدون عناصر غذایی تشکیل می‌دهند تغذیه مصنوعی برای جبران کمبود عناصر مهم است. در تابستان گیاه را هفته‌ای دو بار تغذیه کنید. گلدان را به نقطه‌ای پر نور اما نه نور مستقیم ببرید.

برگ‌های سرخس درختی رنگ پریده و رو به زردی هستند:

نور مستقیم و با شدت زیاد عامل آن است گیاه را به نقطه‌ای با نور غیرمستقیم ببرید.

نقاط سفیدد روی برگها مشاهده میگردد:

عامل آن حشره تریپس است مبارزه با حشرات در سرخس‌ها به علت ظریف بودن برگ‌ها و حساسیت آنها به سموم دفع آفات مشکل است. سم نفوذی را طبق دستور با آب آبیاری مخلوط کرده و گیاه را آبیاری کنید. هر 14 روز یک بار تکرار کنید تا گیاه کاملاً پاک شود.

برگهای زیرین خشک میشوند:

کاملاً طبیعی است. با پایان یافتن عمر برگ‌ها یکی پس از دیگری خشک می‌شوند و جای آنها را برگ‌های جدیدتر می‌گیرند. نگهداشتن آنها گیاه را بدمنظر می‌کند. از نزدیک‌ترین محل اتصال به ساقه قطع کنید.

در لابه‌ای دمبرگ‌های تنه سرخس درختی حشرات دیده می‌شوند:

به علت مرطوب بودن محیط تنه هزار پاها علاقه زیادی به زندگی روی تنه دارند. خود آنها آفت نیستند اما محیط را برای حمله قارچ‌های بیماری‌زا مستعد می‌سازند. تنه را با محلول سم نفوذی سم‌پاشی کنید. غلظت سم نصف میزان پیشنهادی فروشنده یا سازنده سم باشد.

نوک برگها سیاه میشوند:

سردی هوا عامل آن است. گیاه را بین 18 – 10 درجه سانتیگراد نگه دارید. نور کافی گیاه را در برابر کلیه عوامل نامساعد محافظت می‌کند.

برگها خود را میاندازند:

گیاه به آبیاری نیازمند است. در تابستان هر روز دو بار آبیاری کنید، خصوصاً در روزهای داغ، آبیاری از بالای تنه شروع و به نرمی تنه را خیس کنید تا آبهای اضافی به خاک برسند.

مواظب باشید

ممکن است سنگینی تنه و سست بودن خاک گیاه را نامتعادل کند. راه چاره در تعویض گلدان با دو درجه بزرگتر و فشار خاک با انگشتان است.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0