نام رایج: خلنگ

نام انگلیسی: Cape heat

نام علمی: Erica hyemalis

خانواده: Ericaceae

خلنگ از گل‌های سرمادوست است، به مدت زیاد نمی‌توان آن را در محیط بسته نگهداری کرد. از طرفی چنانچه احتمال سرمای کشنده نظیر یخ‌زدگی هم در بیرون از اتاق وجود داشته باشد کمی مشکل‌آفرین است. سه واریته مناسب خلنگ برای نگهداری در محیط بسته وجود دارد.خلنگ صورتی Erica gracilis و سفید E.nivalis و E.hyemalis.

خلنگ صورتی Erica gracilis و سفید E.nivalis هر دو دارای گل‌های ریز هستند و E.hyemalis گل‌های درشت صورتی با نوک سفید و زرد تولید می‌کند.

عکسهای زیبا از خلنگ


نیازها و شرایط نگهداری خلنگ

  •  نور: نور را دوست دارد اما نور شدید و مستقیم خصوصاً ظهرگاهی را تحمل نمی‌کند.
  •  دما: در زمستان درجه حرارت 8 برای خلنگ قابل قبول است اما نباید از 15 درجه تجاوز کند در تابستان بیرون از اطاق نگهداری شود.
  •  آبیاری: هفته‌ای 3 بار آبیاری لازم دارد حتی در زمستان نباید خاک خشک شود. باتلاقی شدن را هم تحمل نخواهد کرد.
  •  رطوبت: هفته‌ای دوبار غبارپاشی نیاز آن است و نگهداری گلدان در زیر گلدانی با آب و سنگریزه پیشنهاد می‌گردد. دقت کنید انتهای گلدان با آب مجاور نباشد قرار دادن گلدان در گلدان حجیم دیگر که بین آنها پر از خزه یا پیت باشد راه دیگر تأمین رطوبت است.
  •  تغذیه: در فصل‌های رشد بهار و تابستان هر 14 روز یک بار با کودهای مایع مخصوص گیاهان خانگی طبق دستور فروشنده یا سازنده گیاه را تغذیه کنید.
  •  خاک: 3 قسمت پیت یا کمپوست با یک قسمت ماسه ریز از بهترین بستر است.
  •  تعویض گلدان: هر ساله در اوایل بهار و پایان فصل گلدهی شاخه‌های پراکنده اطراف گلدان گیاه را از گلدان خارج و میزان درهم رفتن ریشه‌ها را بازدید کنید سپس تصمیم بگیرد. در بعضی موارد سال اول لازم نیست.
  •  تمیز نمودن: غبارپاشی برای تمیز نگه‌داشتن گیاه کافی است از براق‌کننده‌ها استفاده نکنید.

آگاه باشید

بعضی از گیاهان خانگی در هنگام خرید ریشه پر هستند بعضی ریشهها کاملاً در هم رفتهاند. تأخیر در تعویض گلدان برای گیاه زیان دارد.

خلنگ Erica

از مزیت جالب خلنگ تولید غنچه و گل در اواخر پائیز و اوایل زمستان است که کمتر گیاه گلدار خانگی دارای گل است نگهداری آن در سرمای پاییزی در بیرون از اتاق از مزیت دیگر این گل است.

مشکلات، بیماریها و آفات خلنگ

گل‌ها و به‌ طور کلی اندام هوایی گیاه رنگ پریده و مریض و خسته به نظر می‌رسند:

هوا خیلی گرم است، گلدان را به محلی خنک‌تر زیر 15 درجه منتقل کنید. غبارپاشی برگ‌ها فراموش نشود. این عارضه ممکن است در اثر کمبود نور نیز باعث گردد، در این صورت گیاه را به محل پرنورتر ببرید، مواظب باشید تابش مستقیم نور خورشید برای گیاه ضرر دارد.

گیاه ترد و شکننده شده و برگ‌های آن سقوط می‌کنند:

هوا خیلی خشک است ممکن است این عارضه کشنده باشد فوراً گیاه را برای مدت نیم ساعت داخل سط و یا هر ظرف مشابه پر از آب قرار دهید. سپس بیرون آورده و اجازه دهید آب از زهکش خارج شود. دفعات آبیاری را موقتاً بیشتر کنید. سعی کنید گیاه هرگز تشنگی نبیند.

اندام هوایی و گل‌های خلنگ سیاه می‌شوند:

هوا خیلی سرد و نزدیک به نقطه یخ‌زدگی است گلدان را در شب‌های زمستان در مجاورت شیشه پنجره قرار ندهید، درجه حرارت را بالای 8 درجه نگهدارید.

تابستان است و گیاه رشد غیرطبیعی دارد:

احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد، در فصل رشد هر 14 روز یک بار گیاه را تغذیه کنید. برای از بین بردن منظره، ناخوشایند این رشد بی‌رویه جوانه انتهایی این شاخه را حذف کنید تا گیاه شکل طبیعی به خود بگیرد.

گل‌ها بی‌رنگ و رو هستند:

براق‌کننده‌های شیمیایی عامل این بدشکلی هستند هرگز از آنها استفاده نکنید.

روی شاخه‌ها و برگ‌های خلنگ پولک‌های قهوه‌ای دیده می‌شوند:

عامل آن حشره آفت است. پاک کردن و برداشتن لکه‌ها با پنبه آغشته به سم تماسی راه چاره است سم‌پاشی با سم نفوذی نیز هر 14 روز یک بار پیشنهاد می‌گردد تا گیاه کاملاً پاک شود.

گلدان بدبو شده و برگ‌ها سقوط می‌کنند:

عدم وجود زهکش مناسب، باتلاقی شدن گلدان و نهایتاً پوسیدگی ریشه عامل این بدبویی است. عوامل را بازدید کنید. به گلدان اجازه دهید قبل از آبیاری بعدی خاک کاملاً خشک شود. این عارضه ممکن است به مرگ گیاه منجر شود.

رطوبت:

الف) گیاه برای زنده و سالم ماندن احتیاج به خنکی هوا و رطوبت محیط دارد در زیرگلدانی مقداری سنگریزه بریزید که با جمع‌شدن آب محیط کوچک اطراف گلدان را مرطوب نگهدارد. آب باید آنقدر باشد که ته گلدان در آب قرار نگیرد در غیر این صورت گلدان باتلاقی می‌شود.

ب) راه دیگر تأمین رطوبت قرار دادن گلدان در گلدان حجیم‌تر دیگر و پر کردن حد فاصل بین دو گلدان با خزه مرطوب است خزه در جذب و از دست دادن آب حالت دو طرفه دارد، تا 7 برابر وزن خود آب جذب می‌کند و چنانچه محیط خشک‌تر از خودش باشد آب پس می‌دهد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0