نام رایج: شامادورا

نام انگلیسی: Parlour palm

نام علمی: Chamaedorea elegans

خانواده: Palmae یا Areaceae

شناسنامه: نام دیگر آن Neanthe sella است، از لحاظ شکل ظاهری شبیه به Kentia است که نباید با آن اشتباه کرد رشد و نگهداری آن در منزل ساده است. اگر به گل بنشیند ساقه‌ای گل‌دهنده می‌دهد که میوه‌های حبه‌ای از آن آویزان هستند اصولاً به ندرت گل می‌دهند اما در بعضی موارد در 4-3 سالگی مشاهده شده است. به شدت به کنه تار عنکبوتی حساس است. شستشوی برگ‌ها علاوه بر از بین بردن کنه‌ها در جلوگیری از ابتلاء آنان مؤثر است 

گرچه در زادگاه اصلی خود در سایه درختان بزرگ و در هوای آزاد می‌روید به آسانی با فضای نه چندان روشن آپارتمان خو می‌گیرد.

شامادورا مکزیکی نهایتاً به 5/1 – 1 متر بالغ می‌گرددد. دارای ساقه‌های حلقه حلقه‌ای است که بامبو را به خاطر می‌آورد. تعداد برگ‌ها در ساقه بین 10 – 5 برگچه است. در آپارتمان به ندرت به گل و میوه می‌رود. برای براق کردن برگ‌ها غبارپاشی کافی است. از مواد براق‌کننده شیمیایی استفاده نکنید. به جای استفاده از آنها از مخلوط چند قطره روغن گیاهی مایع و شیر استفاده کنید.

  1. حذف برگ‌های خشک: اگر تمام برگ خشک شده باشد با قیچی تیز برگ ها را از نزدیک‌ترین نقطه به قاعده قطع کنید. توجه کنید که دمبرگ به جا مانده روی ساقه اگر نامنظم باشد بد منظر خواهد شد.
  2. حذف ساقه گل‌دهنده: این گیاه در آپارتمان به ندرت به گل می‌نشیند در صورت گل دادن پس از خشک شدن میوه ساقه گل‌دهنده را از نزدیک‌ترین نقه دمای 21 درجه را برای بذرها فراهم کنید می‌توانید آنها را سبز کرده و نخل‌های جدید تولید کنید.

نیازها و شرایط نگهداری نخل شامادورا

  • نور: از اشعه مستقیم آفتاب بیزار است، برگ‌ها در آن نور خشک می‌شوند، سایه را برای مدت زیادی تحمل می‌کند. بهترین نور نیم سایه است.
  • دما: حداقل آن در زمستان، 13 درجه و حداکثر در تابستان 18 درجه است.
  • آبیاری: همیشه خاک را مرطوب نگه دارید. در تابستان 3-2 بار در هفته نیاز به آبیاری دارد. در زمستان یک بار در هفته کافی است.
  • رطوبت: نیاز به رطوبت و غبارپاشی روزانه با آب فاقد املاح دارد. جهت ایجاد رطوبت دائمی و پایدار داخل زیرگلدانی آب و سنگریزه بریزید. آشپزخانه‌های مرطوب و حمام‌ها برای آن مناسب است.
  • تغذیه: هر دو هفته یک بار با کودهای مایع مخصوص گیاهان زینتی فقط با نصف میزان پیشنهادی از طرف فروشنده آن را تغذیه کنید.
  • خاک: دو قسمت خاک لوم و یک قسمت پیت خاک خوبی برای آن است.
  • تعویض گلدان: هر سال در بهار گلدان را با یک درجه بزرگ‌تر تعویض کنید. اگر چند گیاه با همدیگر کاشت شده‌اند آنها را از هم جدا نکنید.
  • تمیز کردن برگ‌ها: هرگز از مواد براق‌کننده شیمیایی استفاده نکنید مواد براق‌کننده روزنه‌های برگ‌ها را مسدود کرده و از تنفس آنها جلوگیری می‌کنند. غبار پاشی برای تمیز شدن کافی است. در صورت لزوم از پارچه و اسفنج استفاده کنید.

نکته مهم: توقف در رشد حامل این پیام‌ها است: هوا خیلی سرد، خاک به شدت مرطوب است و یا عناصر غذایی خاک در کمبود هستند. یا قلیایی شدن خاک عامل آن است.

مشکلات بیماریها و آفات نخل شامادورا

برگ‌ها زرد شده و زیر آنها تارهایی مشاهده می‌گردد:

کنه قرمز تار عنکبوتی عامل آن است. گیاه را با محلول سم کنه‌کش آبامکتین یا هر سم نفوذی دیگر سمپاشی کنید. 14 روز بعد از سمپاشی می‌تواند تکرار شود. غبار پاشی در پیش‌گیری از حمله کنه‌ها تأثیر دارد.

اجسام پنبه‌ای سفید رنگ روی برگ‌های شامادورا دیده می شود:

شپشک آرد آلود عامل آن است با برس مویی نقاشی اغشته به سم نفوذی حشره کش کنفیدور لکه‌ها را مسموم و خیس کنید و پس از چند روز با چوب خلال دندان آنها را بردارید. با همین محلول گیاه را هر 14 روز یک بار سم‌پاشی کنید تا پاک شود. سم از این نظر باید نفوذی باشد تا شیره گیاهی را مسموم کرده و لاروها که از آن تغذیه می‌کنند از بین بروند.

برگ‌ها از ابتدا شروع به خشک شدن می‌کنند:

هوا به شدت خشک است برای ایجاد رطوبت علاوه بر غبارپاشی به زیرگلدانی آب و سنگریزه اضافه کنید. دقت کنید انتهای گلدان با آن در ارتباط نباشد. این علائم ممکن است به سبب تغذیه زیاده از حد نیز باشد. هر 14 روز یک بار با نصف توصیه شده از طرف فروشنده گیاه را تغذیه کنید.

برگ‌های نخل شامادورا از قاعده شروع به پوسیدن می‌کنند:

هوا به شدت سرد و خاک خیلی مرطوب است. گیاه را به نقطه‌‌ای گرم‌تر انتقال داده و اجازه دهید خاک در بین دو آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید.

پولک‌های ریز و پهن در زیر برگ‌ها مشاهده می‌شود:

در زیر این دیسک‌ها یا پولک‌ها حشرات آفت وجود دارند که از شیره گیاهی تغذیه می‌کنند. با محلول سم نفوذی کنفیدور گیاه را هر 14 روز یک بار سمپاشی کنید، تا پاک شود. با برس نرم نقاشی و یا پنبه آغشته به همین محلول پولک‌ها را خیس کرده و چند روز بعد با چوب خلال دندان آنها را بردارید.

نوک برگ‌ها قهوه‌ای شده‌اند:

خاک به شدت خشک و گیاه تشنه است. گیاه را آبیاری کرده و با غبارپاشی روزانه به تنظیم رطوبت کمک کنید. ممکن است علت این عارضه گرم بودن هوا، استفاده از مواد براق‌کننده شیمیایی و یا نگهداری گیاه در معرض نور مستقیم آفتاب باشد. در هر صورت رفع علت کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0