نام رایج: کوتیلدن

نام انگلیسی: Cotyledon یا Silver crown

نام علمی: Cotyledon undulatum

خانواده: Crassulaceae

دو خصومت از این گیاه یعنی حاشیه موجدار برگ‌های پیاله‌ای و آردآلود بودن آنها بهترین گوشتی چه در خانه و چه در بیرون قرار داده است. طول آن نهایتاً به 50 – 40 و پهنای آن به 20 – 15 سانتیمتر می‌رسد. بعد از چهار یا پنج سال گل صورتی زنگی شکل و آویزان آن ظاهر می‌گردد. از گونه‌های دیگر C.orbiculata با برگ‌های با حاشیه قرمز رنگ و C.Ladismithiensis با حاشیه موجی و کلفت. 

در هنگامی که سم‌پاشی اجباری است بهتر است سم نفوذی انتخاب گردد تا بتوان به جای سم‌پاشی روی بدنه گیاه با آب آبیاری مخلوط کرد. این عمل برای جلوگیری از لکه‌دار شدن لایه محافظ آردی است.

عکسهای گیاه کوتیلدن


نیازها و شرایط نگهداری گیاه کوتیلدن

  • نور: نقطه پر نور بهترین محل جهت توسعه رنگ در حاشیه برگ‌ها و فشرده شدن آنها است.
  • دما: درجه حرارت حداقل 4 سانتیگراد است اما منظور از درجه حرارت حداقل حرارتی است که گیاه در کمتر از آن تلف می‌گردد، در این درجه حرارت بعضی از برگ‌ها شروع به ریزش می‌کنند. بهترین حرارت 10 درجه است. اکسیژن هوا در تابستان فراموش نشود.
  • آبیاری: با دو هفته یک بار در بهار شروع کنید، در روزهای داغ تابستان به هفته‌ای یک بار برسانید و در پاییز آبیاری را نیمه متوقف کنید. اگر در زمستان درجه حرارت پایین‌تر از 10 درجه باشد آبیاری متوقف شود. اگر کمی بالاتر بود. آبیاری ماهیانه اشکالی ندارد. مقدمه کتاب را بخوانید.
  • تغذیه گیاه کوتیلدن: فقط در تابستان هر ماه یک بار با کود پتاسه 36-12-12 گیاه گوشتی خود را تغذیه کنید.
  • خاک: کمپوست کم خاک بستر گیاهان گوشتی است مخلوط آن با 30 درصد ماسه شکری ماشی بهترین است. می توانید از خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت استفاده کنید.
  • تعویض گلدان: تعویض در گلدان یک درجه بالاتر در بهار معمول است اما شکننده بودن برگ‌ها به نقاط زیبای آردآلود روی آنها در هنگام تعویض مسئله‌زا است. تعویض مصوّر را ببینید.
  • ازدیاد: ازدیاد به وسیله قلمه‌های گوشتی است، برگ‌ها ریشه نمی‌دهند، با بذر با بذر هم امکان‌پذیر است. شاخه‌هایی که می‌توان از آنها قلمه حدود 8 سانتیمتری جدا کرد انتخاب و با یک کارد خیلی تیز قلمه‌گیری کنید. محل قطع را با پودر هورمون ریشه‌زا آغشته کرده و 3 – 2 روز اجازه خشک شدن به آنها بدهید. انتهای قلمه را در کمپوست خشک گلدان بگذارید و بدون اینکه آبیاری کنید منتظر ظهور ریشه‌ها باشید. ریشه‌ها بعد از 3 هفته شروع به ظهور می‌کنند. در این هنگام آبیاری کنید.

تعویض گلدان گیاه کوتیلدن

گلدان با یک درجه بزرگ‌تر از قبلی تهیه وگیاه را به ملایمت با تکان دادن گلدان از آن جدا و روی کاغذ روزنامه بخوابانید، گلدان جدید را در انتهای گیاه قرار داده و گیاه را وارد آن کنید. برای حفظ پوشش آردی آن فقط با خاک و ریشه‌ها کار داشته باشید. گلدان را راست کنید و اطراف آن کمپوست بریزید. 3 – 2 هفته آبیاری نکنید.

ظهور گلها در کوتیلدن Cotyledon

ظهور گل‌ها در کوتیلدن پس از 5 – 4 سال در بهار، تابستان و پاییز است امّا زیبایی خیره کننده این گیاه گوشتی خانگی در برگ‌های پیاله‌ای، حاشیه رنگی و موجی، آردآلود و نقطه‌دار است.

مشکلات بیماریها و آفات گیاه کوتیلدن

لکه‌های قهوه‌ای سوخته روی برگ‌هاست:

فوری به آفتاب مستقیم برده شده آن را به سایه برگردانید برای دو هفته به صورت گام به گام به آفتاب منتقل کنید.

اجسام پنبه‌ای شکل در لابه‌لای برگ‌ها مشاهده می‌گردند:

شپشک آردآلود مسئول آن است، مبارزه با آنها در گوشتی‌ها به علت وجود لایه سفید رنگ روی برگ‌ها مشکل است با پنبه خیس آلوده به سم حشره‌کش کنفیدور فقط لکه‌ها را لمس کنید. گلدان را با محلول همین سم آبیاری کنید.

ساقه‌ها لخت شده فقط چند برگ در انتها دارند:

عوامل مختلف باعث شده‌اند. خاک خشک است، گلدان را به مدت نیم ساعت درون ظرف آب قرار دهید. آبیاری زیاده از حد هم همین علامت را می‌دهد و فساد ریشه را به همراه دارد. در زمستان هر ماه یک بار آبیاری کافی است. اگر ریشه فاسد شده باشد. قطعات فاسد شده را بردارید. گیاه ممکن است تغذیه هم لازم داشته باشد. تعویض گلدان هم می‌تواند مطرح باشد. در هر صورت باید عوامل را بررسی و رفع علت کنید.

برگ‌ها، ساقه‌ها و ریشه‌های کوتیلدن سیاه شده و می‌پوسند و برگ‌ها هم می‌ریزند:

هوا به شدت سرد و مرطوب است، گلدان را به نقطه‌ای بالاتر از 10 درجه منتقل کنید مابین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود سپس آبیاری کنید. آبیاری در حدی باشد که برگ‌ها از چروکیدگی نجات پیدا کنند. هر ماه یک بار کافی است. اعضاء سیاه شده و آلوده را حذف و در محل آن پودر قارچ‌کش بپاشید.

ساقه دراز و کج می‌شود:

با رشد زیاد این پدیده طبیعی است. قطعه‌ای نی یا سیم در داخل خاک فرو کنید و از آن به عنوان قیّم استفاده کنید. از ساقه بلند هم می‌توانید به عنوان منبع ازدیاد استفاده کنید.

فاصله بین برگ‌ها زیاد، رنگ پریده شده و لایه سفید آردی محافظ هم بسیار نازک و ضعیف است:

نور کم است. برای دو هفته گیاه را به نقطه‌ای نورانی ببرید.

لکه‌هایی روی گیاه کوتیلدن می‌شود، لایه محافظ آردی ضایع شده است:

در نقل و انتقالات و یا حیوانات خانگی این عرضه را به وجود آورده‌اند گیاه را به نقطه‌ای امن ببرید. گیاه خود را بازسازی می‌کند.

قطعات دایره‌ای از برگ خورده شده، ساقه ضخیم و متورم شده است:

ضایعه مربوط به حمله شپشک درخت مو است، خاک را با پودر حشره‌کش پودرپاشی کنید قطعه‌ای از ساقه یا تیغ بردارید تا لارو حشره ظاهر شود، محل زخم پودرپاشی لازم دارد کمپوست را نو کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0