نام رایج: کری فانتا

نام انگلیسی: Coryphantha

نام علمی: Coryphantha georgii

خانواده: Cactaceae

کری فانتا به علت رشد کم در بازار گل موجود نیست و به صورت سفارشی توسط کاکتوس‌کاران حرفه‌ای عرضه می‌گردد. 6 – 5 سال طول می‌کشد تا گیاه بتواند سطح گلدان 13 سانتیمتری را پر کند. خارها بسیار قوی و بلند اما زیبا، در نقطه رشد انتهایی تارهای پشم‌آلود زیبا وجود دارد که گلها به رنگ زرد ابریشمی از وسط آنها ظاهر می‌گردد. 

بعضی از کری فانتاها پس از 6 – 5 سال از کنار خود پاگیاه تولید می‌کنند اما اکثر آنها به صورت انفرادی به صورت استوانه‌ای و ستونی خود را مرتفع می سازند. زادگاه اصلی آن مکزیک و جنوب آمریکا است.

عکسهای زیبا از کری فانتا


نیازها و شرایط نگهداری کری فانتا

  •  نور: برای ظهور گل‌ها و فشرده بودن گیاه احتیاج به نقطه‌ای نورانی دارد.
  •  دما: حداقل درجه حرارت در زمستان 4 درجه است و در تابستان حرارت زیر 38 درجه به شرط وجود جریان هوا با اکسیژن فراوان می‌پسندد.
  •  آبیاری: در بهار و تابستان هر دو هفته یک بار برنامه آبیاری کری فانتا است اما اگر قطر گلدان کم و نگهداری رطوبت مشکل باشد می‌توان با آن مدارا و کمی بیشتر آبیاری کرد. از اواخر پاییز تا بهار خاک گلدان را خشک کنید.
  •  تغذیه: در فصل رشد بهار و تابستان تغذیه با کود قوی پتاسه الزامی است.
  •  خاک: یک قسمت ماسه شکری ماشی با دو قسمت کمپوست کم خاک یا دون خاک برای این گیاه خوب است.
  •  تعویض گلدان: هر سال در بهار گلدان کری فانتا را با یک درجه بزرگ‌تر تعویض کنید تا قطر گلدان به 13 سانتیمتر برسد. از آن پس با همان گلدان سابق تعویض شود.
  •  تمیز کردن و دفع آفات: غبارپاشی این کاکتون مشکل‌زا است به این معنی که تارهای پشم‌آلود نقطه رشد انتهایی نباید رطوبت ببیند. زیرا به راحتی تغییر رنگ می‌دهند. پیشنهاد می‌گردد سموم دفع آفات با آب آبیاری مخلوط گردد.

 دیگر گونه‌ها:

گونه‌های این جنس از نظر شکل و قیافه با همدیگر تفاوت‌های فراوانی دارند ساقه گونه C.vivipara از ساقچه‌های غده‌ای ریزتر تشکیل شده که خارهای قوی قوسی شکل آنها را احاطه کرده‌اند. اکثر گونه‌ها دارای گل‌های زرد اما بعضی از آنها گل‌های صورتی و یا قرمز ظاهر می‌سازند.

کُری فانتا Coryphantha

گونه Coryphantha georgii کمی بلندتر از بقیه گونه‌ها است، خارها استوانه‌ای، تیز و سوزنی هستند. گل‌های زرد آن پس از اینکه گیاه به 10-8 سانتیمتری رسید ظاهر می‌شوند.

Coryphantha guerkeama گونه‌ای با گل‌های زرد کم رنگ یا سفید است که با حاشیه صورتی خودنمایی می‌کند. گل‌ها پس از باز شدن تمام سطح گیاه را می‌پوشانند.

هنگامی که گونه Coryphantha vivipara به قطری حدود 6 – 5 سانتیمتر رسیده گل‌های خود را در تابستان در نقطه رشد انتهایی که دارای خارهای روشن تازه و لو است در میان تارهای پشم‌آلود سفید به معرض نمایش می‌گذارد. گیاه در این حالت 6 – 5 ساله است و با بذر ازدیاد پیدا کرده است. گل‌ها حدود یک هفته روی گیاه باقی می‌مانند.

Coryphantha نسبت به آبیاری بیش از اندازه حساس است. کاکتوس را زمانی آبیاری کنید که خاک خشک شده باشد. همیشه با انگشتان خود قبل از آبیاری رطوبت خاک را آزمایش کنید. از اواخر پاییز تا بهار گلدان را خشک نگه دارید. برای ظهور بهتر گل‌ها و رشد رضایت بخش گیاه را در نقطه‌ای روشن و پرنور قرار دهید.

مشکلات، بیماریها و آفات کری فانتا

یک اصل کلی

تمام کاکتوسها و گوشتیها در زمستان احتیاج به سرما و محیط خشک دارند. آبیاری به حداقل کاهش مییابد.

پا گیاهها:

الف) اکثر کاکتوس‌ها در کنار پایه مادری پاگیاه ظاهر می‌سازند. با کارد تیز پاگیاه را از پایه مادری جدا کنید.

ب) جهت جلوگیری از فساد باکتریایی و قارچی محل‌های قطع در پایه مادری و پاگیاه‌ها با مخلوطی از پودر هورمون ریشه‌زا و قارچ‌کش پودرپاشی کنید. دور روز اجازه دهید تا خشک شود، سپس در گلدان با کمپوست خشک کاشت کنید. گلدان را در نور بگذارید و تا ظهور ریشه‌ها آبیاری نکنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0