گل خورشیدی

نام رایج: خورشیدی

نام انگلیسی: Kaffir lily

نام علمی: Clivia miniata

خانواده: Amarillidaceae

شناسنامه: گیاه خانگی و پیازدار است، گل‌ها روی دسته‌های 15 تا 20 عددی روی نوک یک شاخه صاف و ضخیم که از وسط برگ‌های سبز می‌روید قرار دارد. گل‌های قرمز پرتقالی آن در اوایل بهار ظاهر می‌شوند.عمر گل نسبت به دیگر پیازها بیشتر است. چنانچه به گیاه در اوایل زمستان اجازه‌ی استراجت بدهند بهتر به گل می‌نشیند. 

گل خورشیدی با پاگیاه‌ها یا پیازچه‌ها قابل تکثیر است. و چنانچه پاگیاه‌ها از گلدان مادری خارج نشوند از یک گلدان مادری می‌توان چند شاخه گل تهیه کرد.

عکسهای زیبا از گل خورشیدی


نیازها و شرایط نگهداری گل خورشیدی

  • نور: سایه را تحمل اما بهترین گل را در اتاق‌های پرتور و پشت پنجره‌های نورانی تولید می‌کند.
  • دما: درجه حرارت زمستان که زمان استراحت گیاه است 8 – 10 درجه با ظهور غنچه‌ها درجه حرارت به 15 درجه باید رسانید. حداکثر درجه حرارت در تابستان 21 درجه است.
  • آبیاری: در هنگام گلدهی در بهار و تابستان یک یا دوبار در هر هفته، یک ماه از زمستان آبیاری را قطع و پیاز را به استراحت وادار کنید.
  • رطوبت: در زیر گلدانی برای تأمین رطوبت آب و سنگریزه بریزید. مواظب باشید انتهای گلدان با آب در تماس نباشد.
  • تغذیه گل خورشیدی : در زمان گلدهی هنگامی که دمگل اصلی به نصف رشد خود رسیده است یک بار در هفته تا آخر تابستان تغذیه لازم است. از کودهای مایع مخصوص گیاهان خانگی استفاده کنید.
  • خاک: لوم و کمپوست بهترین خاک است.
  • تعویض گلدان: پیازهای جوان پس از گلدهی در بهار تعویض گلدان می‌گردند. گلدان‌های مادری حدود 3 ساله احتیاج به تعویض خاک رویی دارند. زمانی گلدان آنها را تعویض کنید که ریشه‌ها به سطح گلدان آمده باشند.
  • تمیز کردن برگ‌ها: با پارچه‌ی خیس برگ‌ها را تمیز کنید. از مواد براق‌کننده استفاده نکنید.

نکته علمی: حذف گل‌های پژمرده فقط برای خوش منظر کردن گیاه نیست. بلکه حذف گل پژمرده یعنی جلوگیری از تولید بذر و ذخیره انرژی برای گلدهی بهتر در سال آینده.

اگرچه گل‌های گل خورشیدی پس از زمستان گذرانی و استراحت زمستانی در اوایل بهار ظاهر می‌شوند اما گلخانه‌داران حرفه‌ای باتوجه‌به تغییر در طول روز و شب و پاشیدن هورمون‌های گیاهی می‌توانند در زمان‌های متفاوت گل تهیه کنند. مسئله‌ی مهم در این پیاز حذف گل‌های پژمرده و جلوگیری از متوجه شدن انرژی گیاه به طرف تولید بذر است. انرژی گیاه را با حذف گل پژمرده برای گلدهی سال بعد استفاده کنید.

قطع گل: اگر گل‌ها بعد از پژمرده شدن قطع نشوند انرژی پیاز متوجه تشکیل بذر می‌گردد که مطلوب ما نیست. با پژمرده شدن گل آن را از ساقه قطع کنید.

روش تکثیر گل خورشیدی از طریق پاجوش

ازدیاد گل خورشیدی توسط پاگیاه‌هایی است که در اطراف قاعده برگ‌ها در سطح خاک شروع به ظاهر شدن می‌کند. به تعداد پاگیاه‌ها گلدان کوچک تهیه کرده و پس از خارج کردن گلدان از گیاه با چاقوی بسیار تیز در حد کارد موکت بری به آرامی پایگاه را قطع و به گلدان جدید منتقل کنید و پیاز مادری در صورتی که احتیاج به گلدان جدید نداشته باشد به گلدان خود برگردانید.

مشکلات بیماریها و آفات گل خورشیدی

برگ‌ها منقبض و چروکیده به نظر می‌رسند:

در آبیاری کوتاهی شده و گیاه شدیداً تشنه است. سطل یا هر ظرفی پر از آب کرده و گلدان را به مدت 15 دقیقه در آن قرار داده سپس با خارج کردن گلدان اجازه دهید آب آن خارج شود. آبیاری را خصوصاً در هنگام گلدهی فراموش نکنید.

لکه‌های قهوه‌ای نامنظم و پهن روی برگ‌ها وجود دارد:

نور مستقیم خورشید روی برگ‌ها با قطرات آب مانند ذره‌بین عمل کرده و آن را می‌سوزانند. گلدان را از معرض مستقیم نور نجات دهید، پس از غبارپاشی در معرض نور مستقیم قرار ندهید.

برگ‌ها نرم و آبکی هستند:

هوا خیلی سرد است؛ یخ‌زدگی موضعی عامل آن است قسمت‌های یخ‌زده را قطع کرده و گلدان را به محلی گرم‌تر منتقل کنید.

با وجودی که این پیاز باید در بهار گل بدهد اما هنوز از گل خبری نیست:

اگر رشد پیاز در سال قبل به خوبی کامل نشده باشد اصولاً نباید در بهار گل‌ها ظاهر شوند اما در غیر این‌صورت گیاه به تغذیه مصنوعی احتیاج دارد. هر هفته تغذیه با کود 36-12-12 مصنوعی کنید. گل‌ها ظاهر می‌شوند. اگر در کل گیاه رشد متوقف شده باشد مربوط به سردی هواست، گیاه را به محل گرم‌تر منتقل کنید.

قاعده‌ی برگ‌های گل خورشیدی سیاه و فاسد شده‌اند:

یا مربوط به آبیاری بیش از حد است و یا سوراخ ته گلدان مسدود شده است. خاک باید در فاصله آبیاری خشک شود، آبیاری را کمتر کنید. در زمان گلدهی خاک باید فقط مرطوب باشد. در زمستان برای زمستان گذرانی و خواب زمستانی یک ماه آبیاری را قطع کنید.

برگ‌های جدید رنگ پریده و ضعیف هستند، گل‌ها هم ظاهری افسرده دارند:

هوا خیلی گرم و خشک است، در صورت امکان گلدان را به محل سردتر و زیر 31 درجه منتقل کنید.

اجسام پنبه‌ای شکل بین برگ‌ها مشاهده می‌شود:

لارو شپشک عامل آن است، با پنبه‌ی آغشته به سم نفوذی کنفیدور یا تماسی لکه‌ها را تمیز کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0