گل فریزیا (فِرِیزیا)

نام انگلیسی: Freesia

نام علمی: Freesia refracta

خانواده: Iridaceae

برعکس پیازهای دیگر فریزیا برای به گل نشستن احتیاج به دیدن کمی حرارت دارد. ازدیاد به وسیله پیاز بذر هر دو امکان‌پذیر است، پیازها را در اواسط تابستان در کمپوست مرطوب کاشت کنید. عمق کاشت 5/2 سانتیمتر و قطر گلدان 12 سانتیمتر است در نقطه‌ای نورانی اما سرد قرار داد، آبیاری نکنید تا رشد شروع شود. 15 عدد بذر در گلدان 24 با کمپوست پیاز کاشت کرده و روی آنها به ضخامت 5/2 سانتیمتر کمپوست نرم مخصوص نشاء بریزید. 

از معرض نور مستقیم دور نگه داشته و پس از سبز شدن و رسیدن ارتفاعی حدود 5/1 سانتیمتر آنها را به 10 عدد کاهش دهید. گل‌ها در اواخر زمستان ظاهر خواهند شد.

گل‌های معطر گل فریزیا بر روی ساقه گل‌دهنده سیم مانند و در یک طرف آن شروع به ظهور می‌کنند. واریته‌های کم پر و پرپر هر دو موجود هستند. گل‌ها به رنگ زرد، سفید، صورتی، نارنجی و قرمز است. بلندی گیاه به 45 – 30 سانتیمتر می‌رسد.

عکسهای گل فریزیا Freesia refracta


نیازها و شرایط نگهداری گل فریزیا Freesia

  • نور: نیاز به نور کامل خورشید دارد بجز هنگام خروج از بذر و دوران نشاء.
  • دما: حداقل درجه حرارت 7 – 4 و هرچه به طرف دوران گلدهی نزدیک می‌شود به درجه حرارت حداکثر یعنی 13 درجه نیازمند است.
  • آبیاری: پیاز را در کمپوست مرطوب کاشت کنید، آن را آبیاری نکنید تا جوانه‌ها از خاک خارج شوند. به تدریج آبیاری را افزایش دهید و از خشک شدن خاک جلوگیری کنید. به دوران گلدهی که رسیدید آبیاری را در هفته 3 – 2 بار انجام دهید.
  • رطوبت: محیطی سرد و خشک و با جریان هوا نیازمند است. بجز هوای بسیار گرم که غبارپاشی در صبح زود پیشنهاد می‌گردد.
  • تغذیه گل فریزیا: گیاه را با کودهای مایع مخصوص کشاورزی و گل کاری هر هفته با شروع نمایان شدن غنچه‌ها تا پایان عمر تغذیه کنید. کود 36-12-12 به افزایش گلدهی کمک بسزایی می کند
  • خاک: خاک لوم یا کمپوست بدون خاک.

پیاز گل فریزیا را برای سال بعد نگهدارید

اگر گیاه را تغذیه کرده باشید پیاز قابل استفاده جهت کاشت سال بعد است. پس از گلدهی ساقه گل‌دهنده را قطع کرده اجازه دهید گیاه زرد شده و خشک شود. سپس پیاز را از خاک بیرون آورده و در نقطه‌ای خنک و خشک برای کاشت سال بعد نگهداری کنید.

دقت کنید: اگر خرید گیاهان خانگی گلدار مورد نظر شما است گیاهانی را انتخاب کنید که غنچه‌های بیشتری داشته و تعداد کمتری از آنها شکفته باشند.


نصب قیّم برای گل فریزیا

به علت بلند بودن ساقه گل‌دهنده، بدون قیم نمی‌توانند روی پای خود بیاستد. نی یا سیم یا ترکه‌تر 40 سانتی‌متری تهیه و در نزدیکی ساقه در خاک فرو برید. ساقه‌ها را به آرامی با نخ نرم به قیم گره بزنید. بهتر است قیم را قبل از کاشت نصب کنید.

مشکلات بیماریها و آفات گل فریزیا Freesia

گل‌ها رنگ پریده و ساقه خیلی ضعیف است:

هوا خیلی گرم و یا نور کافی نیست. شرایط را بررسی کنید، فرزیا برای گلدهی احتیاج به نقطه‌ای نورانی با درجه حرارت حداکثر 13 درجه دارد.

ساقه رشد نامنظم دارد و خم می‌شود:

قیّم احتیاج دارد. رشد ساقه گل‌دهنده به گونه‌ای است که بدون قیم نمی‌تواند روی پای خود بیاستد.

برگ‌ها صورتی خاکستری می‌شوند و در زیر آنها تارهایی مشاهده می‌گردد:

کنه ریز قرمز تار عنکبوتی به آن حمله کرده است. با سم نفوذی آبامکتین گیاه را سم‌پاشی کنید تا پاک شود.

پیاز بعد از خرید و یا خروج از انبار فاسد شده است:

از فروشگاه معتبر خرید کنید. همیشه قبل از انبار کردن پیاز آن را با یک سم قارچ‌کش قوی ضدعفونی کنید. این پیاز پوسیده است آن را کاشت نکنید.

حشرات ریز کوچک روی غنچه‌ها مشاهده می‌شوند:

شته سبز است. با سم نفوذی دیازینون گیاه را سم‌پاشی کنید. فرزیا به شته حساس است. غنچه‌ها را سم‌پاشی نکنید. سم‌پاشی بدنه گیاه برای مسموم شدن شیره گیاهی کافی است.

نشانه‌های قهوه‌ای روی ساقه‌ها و زردی روی برگ‌های گل فریزیا مشاهده می‌شوند:

بیماری ویروسی است. اگر در سطح وسیع در گلخانه حرفه‌ای است پس از گلدهی پیازها را از بین ببرید. این ویروس با شته‌ها انتشار می‌یابد. باید بر علیه شته‌ها نیز مبارزه کرد.

انتهای برگ‌ها زرد، سپس قهوه‌ای می‌شوند:

پژمردگی بر اثر حمله قارچ فوزاریوم است. منبع آلودگی از خاک است. ممکن است گل بدهد اما پیاز قابل استفاده نیست. همیشه در کمپوست ضدعفونی شده کاشت کنید.

غنچه‌ها قهوه‌ای و کاغذی شده و باز نمی‌شوند:

خاک بی‌نهایت خشک است. با مشاهده اولین غنچه آبیاری را افزایش داده و همیشه خاک را مرطوب نگه دارید.

گیاه به خوبی رشد نمی‌کند:

اگر پیاز متعلق به سال قبل است احتمالاً خوب تغذیه نشده است در هر صورت شما تغذیه را ادامه دهید. پیاز برای سال بعد قوی خواهد شد اندام هوایی را تا آخرین روز حذف نکنید.

برگ‌های گل فریزیا زرد می‌شوند:

اگر پیاز هم پوسیده باشد علت آن آبیاری بیش از اندازه است. آبیاری را تنظیم کنید. اگر بعد ازگلدهی است، طبیعی است آنها را تا خشک شدن کامل حذف کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0