گیاه شویدی، نرمه یا مارچوبه زینتی Asparagus

نام انگلیسی: Plume asparagus

نام علمی: Asparagus meyerii

خانواده: Asparagaceae

زیبایی گیاه همیشه فقط مربوط به اندام گیاهی آن نیست بلکه بیننده دایما مشغول مقایسه است ریز و درشت، ظریف و خشن، بزرگ و کوچک، سیاه و سفید، برگ پهن و برگ باریک و صدها صفت دیگر. ظرافت برگهای ریز و سبز آن مورد مقایسه با برگهای دیگر قرار می­ گیرد. در هنگام خرید ارتفاع آن حدود 30 سانتی­متر است اما بعد از 4 – 3 سال ارتفاعی در حدود 90 سانتی­متر به خود می­ گیرد. اگر گلدان آن تعویض نگردد و یا گیاه تقسیم نشود. ریشه­ ها به صورت غده از سطح خاک بیرون رانده می­ شوند. احتیاجات نوری و حرارتی گیاه را دقیقا مد نظر داشته باشید.

نیازها و شرایط نگهداری گیاه شویدی

  • نور: از نور مستقیم بیزار است اما بین سایه و نور باید نور متمایل به سایه را انتخاب کرد، نور از سایه بیشتر باشد زیرا برای رنگ سبز تیره گرفتن برگهای نو احتیاج به نور است. اما در هر حال سایه را بهتر می­ پسندد.
  • دما: حداقل آن در زمستان 10 درجه و در تابستان به طور میانگین 15 – 12 درجه است. اگر دما بالا باشد. برگها خود را می ­اندازند. جریان هوا را دوست دارد.
  • آبیاری: گیاه شویدی در تابستان 3 – 2 بار در هفته نیاز به آبیاری دارد، همیشه آن را مرطوب نگه دارید. در زمستان هفته ­ای یک بار کافی است.
  • رطوبت: غبارپاشی روزانه لازم دارد، برای ایجاد رطوبت پایدار داخل زیر گلدانی سنگریزه و آب بریزید، دقت کنید انتهای گلدان با آب در تماس نباشد.
  • تغذیه: در تابستان هر دو هفته یک بار گیاه را با کودهای مایع مخصوص گیاهان زینتی مثل کود 20-20-20 تغذیه کنید. هفته ­ای یک بار با این کودهای محلول همراه با آب غبارپاشی کنید.
  • خاک: مخلوطی از خاک لوم و پیت برای آن بهترین خاک است.
  • تعویض گلدان: با خارج شدن ریشه­ ها از منفذ گلدان آن را با یک درجه بزرگتر تعویض کنید.
  • پاک کردن برگها: غبار پاشی برای تمیز کردن برگها کافی است. از مواد براق­ کننده شیمیایی استفاده نکنید.

برگهای ریز شوید مانند گیاه شویدی یا مارچوبه زینتی و انشعاب­های متعدد شاخه اصلی به برگچه­ های ریز سبز و براق منظره جالب و بدیعی خلق می­کند که اگر نیاز رطوبتی و نوری آن برآورده نگردد این منظره زیبا تبدیل به برگهای خشک و بد منظر خواهند گردید. این گیاه ارتفاعی در حدود 80 سانتیمتر به خود می­گیرد و هرچه گلدان بزرگ­تر و گیاه بالغ ­تر باشد منظره آن زیباتر است، زیبایی آن زمانی به اوج می­ رسد که در کاشت گروهی با گیاهان دیگر از نظر شکلی مورد مقایسه قرار گیرد.

نمایش همه
گل بابا آدم
گل بابا آدم
850,000
%18
700,000 تومان
گل بابا آدم
گل بابا آدم
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
خاک برگ مرغوب بهکام
خاک برگ مرغوب بهکام
هورمون بوستر یا HB
هورمون بوستر یا HB
زاموفیلیا به این کیفیت ندیدی
زاموفیلیا به این کیفیت ندیدی

نیاز شدید مارچوبه زینتی به رطوبت

گیاه شویدی نیاز شدید به رطوبت دارد به گونه­ای که تنها با غبارپاشی نمی­توان این احتیاج را بر طرف کرد به همین منظور رطوبت پایدار برای آن در نظر می­ گیرند. درون زیر گلدانی مقداری سنگریزه و یا صدف­های زیبای کنار دریا بریزید و به آن آب اضافه کنید، مواظب باشید انتهای گلدان با آب در ارتباط نباشد زیرا پوسیدگی ریشه حتمی است. راه دیگر آن قرار دادن گلدان در گلدان بزرگ­تر و پر کردن فاصله بین آن دو با خزه یا پیت مرطوب است.

مشکلات آفات و بیماریهای گیاه شویدی یا مارچوبه زینتی

برگها رنگ پریده شده و خود را می ­اندازند:

از علایم آبیاری بیش از اندازه است. زهکش را بازدید کرده  و در صورت لزوم آن را با میله ­ای باز کنید. نیاز به آبیاری و غبارپاشی زیاد نباید با باتلاقی کردن خاک اشتباه شود. در بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود سپس آبیاری را شروع کنید.

در زیر برگهای گیاه شویدی تارهایی مشاهده می ­گردد:

کنه ریز قرمز تار عنکبوتی است. هر 14 روز یک بار با سم کنه کش طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا پاک شود. کنه­ ها بعد از سمپاشی احتمالا طغیان خواهند کرد سمپاشی را تکرار کنید.

برگها قهوه ­ای و خشک می­ شوند:

تشنگی بیش از اندازه است. این علایم بعد از مسافرت­ها مشاهده می­ شوند. خاک از گلدان جدا شده و با آبیاری معمولی کلیه آبها از گلدان خارج می­ شوند بدون اینکه جذب خاک گردد. گلدان را برای نیم ساعت درون سطل یا تشت پر از آب قرار دهید و صبر کنید تا کلیه حبابهای هوا خارج گردند. گلدان را خارج کنید و اجازه دهید آبهای اضافی خارج شوند. آبیاری و غبارپاشی­های بعدی را تنظیم کنید.

غده­ هایی در سطح خاک گیاه شویدی دیده می ­شوند:

این غده ­ها قسمتی از ریشه یا اندام زمینی گیاه است که به علت محدود بودن جا به بیرون از خاک رانده شده­اند. گلدان احتیاج به تعویض دارد. در اولین فرصت آن را با یک یا دو درجه بزرگتر تعویض کرده و یا در بهار گیاه را تقسیم و زیاد کنید.

برگ­ها خشک می ­شوند:

نور مستقیم خورشید به برگها صدمه وارد کرده است. نور مسئله ­ای حساس در این گیاه است. اگر شدت آن کم باشد. برگها می­ سوزند. بین این دو میانگین بگیرید.

 نکته باریکتر از مو: غبارپاشی و آبیاری مرتب حرف اول در نگهداری این گیاه است.

برگها رنگ پریده به نظر می­ رسند:

محیط بشدت تاریک است، گلدان را به نقطه­ای نورانی انتقال دهید، اما مواظب باشید گیاه شویدی از نور مستقیم خورشید بیزار است. ضلع جنوبی ساختمان و خصوصا نور از پشت شیشه­ ها گیاه را می­ سوزانند.

برگها با وجودی که سبز هستند خود را می ­اندازند:

هوا بی­نهایت داغ است، گلدان را به نقطه ­ای خنک­تر منتقل کنید. جریان هوا و اکسیژن فراوان هم برای رفع این عارضه مؤثر است. این علایم بوسیله مواد براق­ کننده شیمیایی هم بوجود می ­آیند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0