آرتروسروس Arthrocereus

نام انگلیسی: Arthrocereus

نام علمی: Arthrocereus rondonianus

خانواده: Cactaceae

کاکتوس­هایی که در این جنس قرار دارند دارای رشدی استوانه­ ای ستونی بوده و زادگاه اصلی آنها پرو، برزیل و آرژانتین است. ارتفاع آنها به ۱۵ سانتیمتر می­ رسد. گلها روی گل آذینی لوله­ ای دراز و دارای بو و اکثرا سفید هستند که در عصر گاهی باز می ­شوند. اکثر گونه­ های این جنس به راحتی قابل نگهداری و پرورش هستند و توسط گلکاران حرفه­ا ی تولید و به بازار عرضه می­گردند. قطر گلدان اکثر آنها از ۱۰ سانتیمتر تجاوز نمی­ کند.

نیازها و شرایط نگهداری آرتروسروس

  • نور: برای گسترش رنگ و فشردگی حداکثر و عرضه گل و خارهای زیبا احتیاج به نور فراوان دارد.
  • دما: حداقل ۴ درجه در صورتی که خاک گلدان خشک باشد برای این کاکتوس لازم است. اما درجه حرارت مطلوب آن حدود ۳۸ درجه است همراه با اکسیژن فراوان در هوای جریان ­دار در تابستان
  • آبیاری: در تابستان هفته ­ای یک بار آبیاری کنید. در اوایل پاییز به هر ماه یک بار کاهش دهید و در سه ماه زمستان گلدان را خشک نگه دارید. آبیاری را از دو بار در بهار به تدریج شروع کنید و به هفته ­ای یک بار برسانید. غبارپاشی هر ماه الزامی است.
  • تمیزکردن و دفع آفات: غبارپاشی با فشار ماهیانه گیاه را از گرد و خاک در امان نگه می­دارد. در سال ۳ – ۲ بار سموم حشره­ کش نفوذی یا تماسی به آب غبارپاشی اضافه کنید. نظر کارشناس هم جویا شوید.

دیگر گونه ­های کاکتوس آرتروسروس:

گونه A . pondonianus با گلهای قرمز بنفش خود و خارهای کوتاه قهوه ­ای زرد روی ساقه­ ها، طول به ۳۰ سانتیمتر می­رسد گونه A . Compos portoi که پرورش آن آسان نیست و باید پیوند زده شود. و A . Bylesianus که بعضی مواقع عرضه می­گردد. همه آنها دارای گلهای سفید هستند که به صورت تک گلی روی گل آذین لوله ­ای و دراز ظاهر می­شوند.

 نکته: برعکس دیگر گیاهان کاکتوس­ها در گرمای تابستان به خواب رفته و هوای خنک موجب به گردش در آمدن شیره گیاهی و ایجاد گل می­گردد.

گونه Arthrocereus rondonianus دارای گل صورتی بنفش زیبایی است که برعکس کاکتوس­های این جنس که در عطر گاهی گل را به ظهور می­ رسانند در طول روز گلدار می­ گردد. پوست آن دارای خارهای زیبا و آزار دهنده است اما طول آن تا ۳۰ سانتیمتر می­ رسد.

 آگاهی: کودهایی که برای تغذیه آرتروسروس همانند دیگر گیاهان مورد استفاده قرار می­­گیرند همگی دستور مصرف دارند اما یک مسئله مهم به یاد داشته باشید تغذیه تا چند روز بعد از تعویض گلدان و یا هنگام تشنگی شدید و خشک بودن ریشه ممنوع است.

 آگاهی: در انتخاب گیاهان هم­خوانی رنگ دیوار پس زمینه و نقش و نگارهای آن با رنگ و شکل و بافت و اندازه برگ­ها در نظر بگیرید گیاهان رنگارنگ با شکل­های متنوع در جلوی دیوار با نقش و نگار ساده بهتر جلوه می­ کنند.

گونه A . mirabilis در تابستان ۴ – ۳ ساقه تولید می­ کند که هر کدام دارای یک گل خوش بو است، در عصر گاهی باز می ­شود و هر کدام از گلها بیشتر از یک شب روی ساقه دوام ندارد. اگر بو و رنگ گل توانست حشرات لقاح کننده را به خود جذب کند، کاکتوس تولید بذرهایی می ­کند که جهت ازدیاد بکار می­ رود. و در طبیعت حفظ بقای این گونه مدیون همین بو و عطر و رنگ گل و حشرات لقاح کننده است.

جمع آوری بذرها

الف) زمانی که گلهای آرتروسروس پژمرده و خشک شدند نهنج شامل بذر و در زیر گل شروع به باد کردن و رشد می­ کند.

ب) پس از چند هفته نهنج باد کرده شامل بذرها شکاف­دار گردیده و توده ­ای از بذرهای سیاه از آن خارج می­گردد.

ج) بذرها را جمع آوری کرده و در گلدانهای کوچک یا سینی کاشت حاوی کمپوست بدون خاک در زیر و یک لایه ماسه­ ای شکری یک سانتیمتری در سطح به صورت دور از هم کاشت کرده و از زیر آبیاری کنید.

ساعت ۸ – ۷ بعدازظهر زنگ باز شدن گلها در این گونه به صدا در می­آید گلها در طول شب روی ساقه ­ها هستند.

Arthrocereus bylesianus دارای گل آذین لوله ­ای است که در یک زمان در تابستان تا ۳ گل روی هر ساقه به ظهور می ­رساند هنگام باز شدن گلها در عصر گاهی است که همراه با بوی آن در طبیعت برای جذب حشرات شب پر و  گرده افشانی لازم است.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرصت برنده شدن در سلف سرویس سرچنار را از دست ندهید.

هر هفته سه نفر

  • جایزه را شما انتخاب می کنید.
  • هر هفته به سه نفر جایزه می دهیم.
  • امتیاز جمع کنید و برنده سلف سرویس سرچنار شوید.
سم
close-link