آرتروسروس Arthrocereus

نام انگلیسی: Arthrocereus

نام علمی: Arthrocereus rondonianus

خانواده: Cactaceae

کاکتوس­هایی که در این جنس قرار دارند دارای رشدی استوانه­ ای ستونی بوده و زادگاه اصلی آنها پرو، برزیل و آرژانتین است. ارتفاع آنها به 15 سانتیمتر می­ رسد. گلها روی گل آذینی لوله­ ای دراز و دارای بو و اکثرا سفید هستند که در عصر گاهی باز می ­شوند. اکثر گونه­ های این جنس به راحتی قابل نگهداری و پرورش هستند و توسط گلکاران حرفه­ا ی تولید و به بازار عرضه می­گردند. قطر گلدان اکثر آنها از 10 سانتیمتر تجاوز نمی­ کند.

نیازها و شرایط نگهداری آرتروسروس

  • نور: برای گسترش رنگ و فشردگی حداکثر و عرضه گل و خارهای زیبا احتیاج به نور فراوان دارد.
  • دما: حداقل 4 درجه در صورتی که خاک گلدان خشک باشد برای این کاکتوس لازم است. اما درجه حرارت مطلوب آن حدود 38 درجه است همراه با اکسیژن فراوان در هوای جریان ­دار در تابستان
  • آبیاری: در تابستان هفته ­ای یک بار آبیاری کنید. در اوایل پاییز به هر ماه یک بار کاهش دهید و در سه ماه زمستان گلدان را خشک نگه دارید. آبیاری را از دو بار در بهار به تدریج شروع کنید و به هفته ­ای یک بار برسانید. غبارپاشی هر ماه الزامی است.
  • تمیزکردن و دفع آفات: غبارپاشی با فشار ماهیانه گیاه را از گرد و خاک در امان نگه می­دارد. در سال 3 – 2 بار سموم حشره­ کش نفوذی یا تماسی به آب غبارپاشی اضافه کنید. نظر کارشناس هم جویا شوید.
نمایش همه
گل بابا آدم
گل بابا آدم
850,000
%18
700,000 تومان
گل بابا آدم
گل بابا آدم
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
خاک برگ مرغوب بهکام
خاک برگ مرغوب بهکام
هورمون بوستر یا HB
هورمون بوستر یا HB
زاموفیلیا به این کیفیت ندیدی
زاموفیلیا به این کیفیت ندیدی

دیگر گونه ­های کاکتوس آرتروسروس:

گونه A . pondonianus با گلهای قرمز بنفش خود و خارهای کوتاه قهوه ­ای زرد روی ساقه­ ها، طول به 30 سانتیمتر می­رسد گونه A . Compos portoi که پرورش آن آسان نیست و باید پیوند زده شود. و A . Bylesianus که بعضی مواقع عرضه می­گردد. همه آنها دارای گلهای سفید هستند که به صورت تک گلی روی گل آذین لوله ­ای و دراز ظاهر می­شوند.

 نکته: برعکس دیگر گیاهان کاکتوس­ها در گرمای تابستان به خواب رفته و هوای خنک موجب به گردش در آمدن شیره گیاهی و ایجاد گل می­گردد.

گونه Arthrocereus rondonianus دارای گل صورتی بنفش زیبایی است که برعکس کاکتوس­های این جنس که در عطر گاهی گل را به ظهور می­ رسانند در طول روز گلدار می­ گردد. پوست آن دارای خارهای زیبا و آزار دهنده است اما طول آن تا 30 سانتیمتر می­ رسد.

 آگاهی: کودهایی که برای تغذیه آرتروسروس همانند دیگر گیاهان مورد استفاده قرار می­­گیرند همگی دستور مصرف دارند اما یک مسئله مهم به یاد داشته باشید تغذیه تا چند روز بعد از تعویض گلدان و یا هنگام تشنگی شدید و خشک بودن ریشه ممنوع است.

 آگاهی: در انتخاب گیاهان هم­خوانی رنگ دیوار پس زمینه و نقش و نگارهای آن با رنگ و شکل و بافت و اندازه برگ­ها در نظر بگیرید گیاهان رنگارنگ با شکل­های متنوع در جلوی دیوار با نقش و نگار ساده بهتر جلوه می­ کنند.

گونه A . mirabilis در تابستان 4 – 3 ساقه تولید می­ کند که هر کدام دارای یک گل خوش بو است، در عصر گاهی باز می ­شود و هر کدام از گلها بیشتر از یک شب روی ساقه دوام ندارد. اگر بو و رنگ گل توانست حشرات لقاح کننده را به خود جذب کند، کاکتوس تولید بذرهایی می ­کند که جهت ازدیاد بکار می­ رود. و در طبیعت حفظ بقای این گونه مدیون همین بو و عطر و رنگ گل و حشرات لقاح کننده است.

جمع آوری بذرها

الف) زمانی که گلهای آرتروسروس پژمرده و خشک شدند نهنج شامل بذر و در زیر گل شروع به باد کردن و رشد می­ کند.

ب) پس از چند هفته نهنج باد کرده شامل بذرها شکاف­دار گردیده و توده ­ای از بذرهای سیاه از آن خارج می­گردد.

ج) بذرها را جمع آوری کرده و در گلدانهای کوچک یا سینی کاشت حاوی کمپوست بدون خاک در زیر و یک لایه ماسه­ ای شکری یک سانتیمتری در سطح به صورت دور از هم کاشت کرده و از زیر آبیاری کنید.

ساعت 8 – 7 بعدازظهر زنگ باز شدن گلها در این گونه به صدا در می­آید گلها در طول شب روی ساقه ­ها هستند.

Arthrocereus bylesianus دارای گل آذین لوله ­ای است که در یک زمان در تابستان تا 3 گل روی هر ساقه به ظهور می ­رساند هنگام باز شدن گلها در عصر گاهی است که همراه با بوی آن در طبیعت برای جذب حشرات شب پر و  گرده افشانی لازم است.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0