گل گاردنیا

نام انگلیسی: Cape jasmine

نام علمی: Gardenia jasmionoides

خانواده: Rubiaceae

اگرچه شرایط نگهداری گل گاردینا در منزل کمی سخت است ولی ارزش جذابیت و زیبایی گل‌های درشت و سفید چینی مانند و معطر آن را دارد، برگ‌ها همیشه سبز و مومی، هستند گل‌ها اصولاً در تابستان ظاهر می‌گردند و در بعضی از واریته‌های آن در زمستان هم گل دارند، مشکل نگهداری گاردنیا در تنظیم درجه حرارت برای گل‌دهی (حدود 20) است در غیر این صورت باعث ریزش گل‌ها قبل از شکفتن می‌گردد.

مسئله مهم دیگر در مد گل گاردنیا گیاه زینتی واکنش خاک است که حساسیت زیادی به خاک‌های قلیایی نشان داده و تمایل آن به رشد در خاک‌های اسیدی است، نسبت به املاح آب آن چنان حساس است که آبیاری با آب باران یا آب جوشیه سرد شده توصیه می‌گردد.

عکسهای گل گاردنیا


نیازها و شرایط نگهداری گل گاردنیا Gardenia

  • نور: به نور کامل احتیاج دارد، برگ‌ها و گل‌های گیاه در نور مستقیم آفتاب به خصوص در ظهر تابستان صدمه می‌بینند.
  • دما: در طول بهار و تابستان در درجه حدود 20 نگهداری و در درجه حرارت بالاتر غبارپاشی را فراموش نفرمایید. در زمستان گیاه را در 10 درجه نگهداری کنید.
  • آبیاری: در طول بهار و تابستان هفته‌ای سه بار آبیاری کنید در پاییز و زمستان هفته‌ای یک بار کافی است، از آب بدون املاح استفاده گردد.
  • رطوبت: در بهار و تابستان با آب سبک و بدون املاح به طور روزانه غبارپاشی و دقت دایمی و پایدار و زیرگلدانی حاوی سنگریزه آب اضافه و توجه کنید که ته گلدان با آب در ارتباط نباشد.
  • تغذیه گل گاردنیا: در بهار یک بار و در تابستان یک بار با کود آهن تغذیه مصنوعی کنید. از مواد غذایی محلول طبق دستور هر دو هفته یک بار در فصل رشد از کود 20-20-20 و برای گلدهی بیشتر از کود 36-12-12 استفاده گردد.
  • خاک مناسب: واکنش خاک این گیاه باید اسیدی باشد مخلوطی از لولی و پیت بهترین خاک است خاک آهکی را دوست ندارد.
  • تعویض گلدان: در سه سال اول، هر ساله در بهار، گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض و در سال‌های بعد که امکان تعویض وجود ندارد خاک‌های سطحی گلدان را با خاک نو و غنی عوض کنید.
  • تمیز کردن برگ‌ها: غبارپاشی برای تمیز شدن برگ‌ها کافی است از مواد براق‌کننده شیمیایی در صورت امکان استفاده نکنید، در صورت لزوم هر ماه یک بار استفاده گردد.
  • ازدیاد گل گاردنیا: ریشه‌دار نمودن قلمه‌های انتهای شاخه از پاییز تا بهار در دمای 24 در مخلوطی از شن و پیت و خزه.

نگهداری گیاه گاردنیا Gardenia در هوای آزاد

در صورتی که گاردنیا به عنوان گیاه هوای آزاد مورد استفاده قرار می‌گیرد مسأله درجه حرارت و واکنش خاک باید در نظر داشت، چنانچه خاک قلیایی باشد پیوند گاردنیا روی تامبرجیا پیشنهاد می‌گردد.

مشکلات بیماریها و آفات گل گاردنیا

گل‌ها رنگ خود را از دست داده‌اند:

صدمه مربوط به غبارپاشی است، در هنگام غبارپاشی گل‌ها را محفوظ نگه دارید.

در زمستان برگ‌ها سیاه می‌شوند:

هوا سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگ‌ها رنگ پریده هستند:

نور کافی نیست گیاه را به محل روشن‌تر و به دور از اشعه مستقیم آفتاب انتقال دهید.

در سطح زیرین برگ‌ها تار عنکبوت مشاهده می‌گردد:

کنه ریز قرمز عامل آن است با پارچه و یا اسفنج آغشته به سم کنه‌کش آبامکتین سطح زیرین برگ‌ها را تمیز کنید تا علائم برطرف گردند. ایجاد رطوبت پایدار در کاهش آفت مؤثر است.

گل‌های گل گاردنیا ظاهر نمی‌شوند:

هوا خشک است، برگ‌ها را با آب سبک بدون املاح و ولرم غبارپاشی نمایید. ایجاد رطوبت دایمی و پایدار نتیجه بهتری دارد، هنگام غبارپاشی گل‌ها را محفوظ نگهدارید.

برگ‌های جدید ریز هستند:

گیاه از کمبود عناصر غذایی رنج می‌برد، هر دو هفته یک بار طبق دستور با مواد غذایی مصنوعی گیاه را تغذیه و مقداری کود آهن به محلول غذایی اضافه کنید.

گیاه پژمرده شده و غنچه‌ها می‌ریزند:

هوا خیلی سرد و مرطوب است، اجازه دهید سطح خاک گلدان‌ها قبل از آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید.

برگ‌ها تغییر رنگ داده و لکه‌های دیسک مانند روی آنها مشاهده می‌گردد:

حشره آفت عامل آن است برگ‌ها رابا سم حشره‌کش نفوذی کنفیدور سم‌پاشی کرده و پس از 48 ساعت دیسک‌ها را با پارچه نرم پاک کنید.

لکه‌های سوخته روی برگ‌ها و گل‌ها مشاهده می‌گردند:

در آفتاب غبارپاشی کرده‌اید غبارپاشی را در سایه در صبح یا عصر انجام دهید.

برگ‌های گل گاردنیا طوری زرده شده‌اند که فقط رگبرگ‌ها سبز مانده‌اند:

املاح موجود در آب و یا خاک عامل آن است، در بهار یک بار و در تابستان یک بار با کود آهن گیاه را تغذیه کنید، از آب بدون املاح برای آبیاری و غبارپاشی استفاده کنید.

گل‌ها زرد می‌شوند:

رطوبت خیلی بالا است، جریان ملایم هوا در اتاق برقرار کنید.

زخم‌های پنبه‌ای سفید رنگ روی برگ‌ها و در قاعده آنها تشکیل شده است:

حشره آفت عامل آن است که با سم حشره‌کش نفوذی کنفیدور گیاه را سم‌پاشی کنید تا علایم برطرف گردند، به هنگام سم‌پاشی مواظب گل‌ها باشید.

برگ‌ها در تابستان می‌ریزند:

گیاه خیلی تشنه است گلدان‌ها را به مدت 15 دقیقه درون سطل پر از آب قرار داده سپس خارج کنید آبیاری را تنظیم و سطح خاک را در بهار و تابستان مرطوب نگه دارید.

گیاه سالم است ولی غنچه‌های گل گاردنیا سقوط می‌کنند:

املاح موجود در آب یا عدم وجود رطوبت کافی عامل آن است، از آب بدون املاح برای آبیاری استفاده کرده و گیاه را غبارپاشی کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0