پرتقال کالاموندین

نام انگلیسی: Calamondin orange

نام علمی: Cirrus mitis

خانواده: Rutaceae

پرتقال کالاموندین در حقیقت پرتقال مینیاتوری است که ارتفاع آن حداکثر به یک متر می‌رسد. با خراش دادن برگ‌ها اسانس خانواده‌ی مرکبات به مشام می‌رسد. میوه‌های آن همان میوه‌ی پرتقال ولی بسیارکوچک با همان شکل و شمایل ولی با مقیاسی کوچک‌تر. میوه‌ها تلخ هستند اما شیرین شده آن ممکن است نوشیده شود. به نظر می‌رسد طبی باشد.

گیاه پرتقال کالاموندین احتیاج به محیطی گرم، مرطوب و پرنور دارد. برای اطمینان از تشکیل میوه با پاشیدن آب بر روی گل و یا به حرکت درآوردن برس ظریف روی گل‌ها گرده افشانی مصنوعی انجام دهید.

عکسهای زیبا از پرتقال کالاموندین یا پرتقال زینتی


نیازها و شرایط نگهداری پرتقال کالاموندین

  • نور: شدیداً به نور نیازمند است، نور شدید را به راحتی تحمل می‌کند، در وسط تابستان آفتاب ظهرگاهی برای آن مضر است.
  • دما: درجه حرارت مطلوب در زمستان 13 – 15 است اگرچه پایین‌تر هم تحمل می‌کند اما باید از یخ‌زدگی جلوگیری کرد. در تابستان حداکثر درجه باید 18 باشد. جریان هوا را دوست دارد.
  • آبیاری: در تابستان به صورت روزانه با آب آشامیدنی آبیاری می‌شود. در زمستان در بین دو آبیاری اجازه دهید خاک گلدان خشک شود. هر 7 – 10 روز یک بار آبیاری کافی است. زهکش خوب مورد پسند گیاه است.
  • رطوبت: به صورت روزانه غبارپاشی کنید، غبارپاشی در اوایل روز بهتر است. قطرات آب در آفتاب روی برگ‌ها مانند ذره‌بین عمل می‌کنند و آنها را می‌سوزانند.
  • تغذیه پرتقال کالاموندین: در بهار هر دو هفته یک بار و در تابستان هفتگی با محلول‌های غذایی گیاهان خانگی طبق دستور گیاه را تغذیه کنید.
  • خاک: 4 قسمت لوم یک قسمت ماسه نخودی درشت و دو قسمت کمپوست بهترین بستر است.
  • تعویض گلدان: هر سال در بهار گلدان را یک درجه بالاتر ببرید. مواظب ریشه‌ها باشید صدمه نبینید. زهکش گلدان را بازدید کنید.
  • تمیز کردن برگ‌ها: غبارپاشی برای تمیز شدن برگ‌ها کافی است.

نکته حیاتی: تا زمانی که کودک خردسال شما نداند که گیاه خانگی برای خوردن نیست آنها را از دسترس کودان دور نگه دارید. برگ‌های بعضی از گیاهان سمی هستند.

عدم تشکیل میوه در پرتقال کالاموندین ممکن است به علت عدم توفیق در گرده افشانی طبیعی موفق نباشد برای رفع این مشکل باید به گرده افشانی مصنوعی روی آورد. غبارپاشی روی گل‌ها در هنگام لقاح تکان دادن گیاه و حرکت برس نرم روی گل‌ها دانه‌های گرده را منتقل خواهد کرد.

مشکلات بیماریها و آفات گیاه پرتقال کالاموندین یا پرتقال زینتی

برگ‌ها کاملاً سیاه هستند:

هوا سرد است، اجازه ندهید درجه حرارت زیر 13 درجه باشد. گلدان را ره محل گرمتر منتقل کنید.

برگ‌ها رنگ پردیده هستند سپس زرد می‌شوند.

تغذیه‌ی مصنوعی با محلول‌های غذایی مورد احتیاج است. هر 14 روز یک بار در بهار و تابستان گیاه را با کود 20-20-20 تغذیه کنید. در اواخر تابستان تغذیه را به هر 3 هفته یک بار کاهش دهید. زمستان آن را تغذیه‌ی مصنوعی نکنید.

قیافه‌ی گیاه پرتقال کالاموندین غیرعادی، فاصله‌ی برگ‌ها زیاد، و شاخه‌ها کج و معوج هستند:

هرس در بهار پیشنهاد می‌گردد. طوری برای قطع ساقه‌ها مدیریت کنید که گیاه نهایی خوش فرم باشد، شاخه‌های نامطلوب را از بالای جوانه یا برگ یا شخه‌های جانبی قطع کنید.

گل‌ها ظاهر نمی‌شوند:

ممکن است مربوط به سه عامل، عدم نور کافی، هوای کاملاً گرم و یا گلدان بزرگ و پرحجم و بالاتر از نیاز گیاه باشد. تغذیه‌ی مصنوعی در بهار گیاه را تحریک به رشد می‌کند، گلدان را تا دو سال تعویض نکنید. توجه داشته باشد که گلدان با قطر 13 سانتی‌متر معمولاً دارای فضای کافی برای این گیاه است.

لکه‌های سیاه خاک‌آلود روی برگ‌ها مشاهده می‌شوند:

کپک سیاه عامل آن است، سم‌پاشی گیاه با محلول قارچ‌کش ترکیبی دکتر پلنت پیشنهاد می‌گردد. پاک کردن لکه‌ها با پارچه آغشته به سم قارچ‌کش راه دیگر پاک کردن لکه‌هاست.

برگ‌های پرتقال کالاموندین قهوه‌ای و موجدار می‌شوند:

هوا به نهایت گرم و خفه‌کننده است، در صورت امکان به محلی با درجه حرارت 18 درجه منتقل کنید، جریان هوا برقرار کنید.

نوک برگ‌ها قهوه‌ای شده و شکسته می‌شوند:

هوا سرد و خشک است. گلدان را به محل گرمتر و حفاظت شده منتقل کنید.

روی برگ‌های لکه‌های خالدار مشاهده می‌شود:

حشره زنجره عامل آن است. هر 14 روز یک بار با سم نفوذی کنفیدور گیاه را سم‌پاشی کنید. هر ماه یک بار با همین محلول خاک را آبیاری کنید. تا گیاه از حملات بعدی مصون بماند.

برگ‌ها، غنچه‌ها و گل‌ها می‌ریزند:

هوا بی نهایت خشک و گرم است، آبیاری کنید اما سوراخ زهکش کاملاً باز باشد، اوائل صبح غبارپاشی کنید.

لکه‌ها و اجسام پنبه‌ای شکل در اطراف رگبرگ‌ها مشاهده می‌شوند:

هر 14 روز یک بار با سم نفوذی کنفیدور طبق دستور کلیه اندام گیاهی خصوصاً پشت برگ‌ها را سم‌پاشی کنید، گل‌ها سم‌پاشی نشوند. با همین محلول گلدان را نیز آبیاری کنید.

برگ‌ها بعد از شروع به زرد شدن می‌ریزند:

رطوبت خاک خارج از اندازه است. سوراخ ته گلدان را بازدید کنید، بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود سپس آبیاری کنید در زمستان آبیاری را کمتر کنید.

حشرات سفید ریز در اطراف گیاه مشاهده می‌گردند:

گلدان را با یک سم نفوذی مانند کنفیدور هر 14 روز یک بار سم‌پاشی کنید.

با وجودی که تابستان است ولی هنوز رشد جدید شروع نشده است. برگ‌ها زرد شده و می‌ریزند:

هوا سرد است یا نور کافی نیست. یا هر دو عامل آن هستند. گلدان پرتقال کالاموندین را به مدت 3 تا 4 روز به محلی گرم و پرنورتر منتقل کنید، اگر پس از این مدت گیاه رشد خود را شروع نکرد به آبیاری بیش از اندازه و یا گرفتگی سوراخ ته گلدان مشکوک شوید.

نقاط قهوه‌ای رنگ روی برگ‌ها مشاهده می‌گردند:

حشره آفت عامل آن است. با پنبه و یا برس نرم آغشته به محلول سم نفوذی کفیدور یا سم تماسی مالاتیون لکه‌ها را با ملایمت پاک کنید. و هر ماه یک بار با همین محلول سمی گیاه را اسپری کنید.

لکه‌های قهوه‌ای رنگ روی برگ‌های پرتقال کالاموندین مشاهده می‌گردند:

عامل آن استفاده از محلول‌های شیمیایی براق‌کننده است از آنها هرگز استفاده نکنید.

سطوح برگ‌ها پر از تارهای نازک با قیافه‌ای خاک آلود هستند:

کنه قرمز گیاهی عامل آن است، با یک سم نفوذی کنه‌کش آبامکتین و یا حشره کش مالاتیون هر 14 روز یک بار گیاه را سم‌پاشی کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0