نام رایج: جیبائوم

نام انگلیسی: Gibbaeum

نام علمی: Gibbaeum dispar

خانواده: Aizoaceae

جیبائوم گیاهی گوشتی از هر نقطه‌نظر غیرمعمول است. قیافه ظاهری آن به گیاه شباهت ندارد، برعکس دیگر گیاهان که فصل رشد آنها بهار و تابستان و فصل استراحت پاییز و زمستان این گیاه برعکس آن است و همین غیرمعمول بودن آن را برای بعضی پرروش دهندگان جذاب کرده است. در پاییز و زمستان شروع به رشد می‌کند، گل‌های قرمز بنفش صورتی خود را در بهار ظاهر می‌سازد. 

به همین علت نیاز آبی آن با بقیه گوشتی‌ها متفاوت است، ارتفاع آن از 3 سانتیمتر بیشتر نمی‌گردد. گونه‌های زیادتری برای عرضه موجود است.

عکسهای زیبا از جیبائوم


نیازها و شرایط نگهداری جیبائوم

  •  نور: این گیاه به نور فراوان احتیاج دارد خصوصاً در پاییز و زمستان که غنچه‌ها در حال شکل‌گیری هستند.
  •  دما: حداقل درجه حرارت در زمستان 7 درجه است. هوای تازه جریان‌دار از خواسته‌های جیبائوم است.
  •  آبیاری: بخش آبیاری را در سایت مطالعه فرمایید. اما به خاطر بسپارید که دوران استراحت این گیاه در اواخر بهار و اوایل تابستان شروع می‌گردد نه در زمستان.
  • پس از گلدهی 6 – 4 هفته جیبائوم را خشک و سپس آبیاری را شروع کنید. در اواخر تابستان با هر دو هفته یک بار و در پاییز و زمستان هر ماه یک بار و در اوایل بهار هر دو هفته یک بار برنامه آبیاری این گیاه است.
  •  تغذیه: اگر گیاه برای مدت دو سال تعویض گلدان نداشته باشد با کود پناسه مایع در هنگام آبیاری در پاییز یک بار تغذیه کنید.
  •  خاک: کمپوست بدون خاک یا کم خاک با 40 درصد ماسه شکری ماشی از بهترین بسترها برای این گیاه غیرمعمول است.
  •  تعویض گلدان: هر 3 سال یک بار و یا هر زمان که ریشه‌ها کاملاً گلدان جیبائوم را پر کردند. پس از تعویض سه هفته آبیاری نکنید.
  •  ازدیاد: برگ‌ها (که در این گیاه سر Head می‌نامند) را با کارد تیز در تابستان جدا و به عنوان قلمه کاشت کنید. ازدیاد به وسیله بذر مشکل است.

آگاهی

کودهایی که برای تغذیه جیبائوم مورد استفاده قرار می‌گیرند همگی دستور مصرف دارند اما یک مسئله مهم به یاد داشته باشید تغذیه تا چند روز بعد از تعویض گلدان و یا هنگام تشنگی شدید و خشک بودن ریشه ممنوع است.

جیبائوم Gibbaeum

داشتن یک گیاه غیرمعمول لذت خاص خود را دارد. زمانی که همه گیاه‌ها خواب هستند تنها باید جیبائوم بیدار را تیمار کنید و زمانی که فصل رشد می‌رسد باید وسایل خواب این گیاه را فراهم کنید. در آبیاری و نور در زمستان و پاییز دقت شود.

مشکلات، بیماریها و آفات جیبائوم

اجسام پنبهای شکل در بین برگها دیده میشوند:

گیاه را با سم نفوذی تا برطرف‌شدن علائم سم‌پاشی کنید، با پنبه آغشته به همین سم لکه‌ها را خیس کنید تا لارو حشرات که همان شپشک آردآلود هستند از بین بروند. در فصل رشد 3 – 2 بار سم‌پاشی کنید.

جیبائوم به رنگ قهوه‌ای روشن درآمده و پژمرده شده و طرف مجاور پنجره پژمردگی بیشتر است:

گیاه را از مجاورت با شیشه پنجره کنار بکشید تا هوا بین گیاه و پنجره در حرکت باشد. مواظب آفتاب بهاری که به یکبارگی شدت پیدا می‌کند باشید از قبل با کاغذ شیشه‌ها را مات کنید. ساقه‌ها و برگ‌های صدمه دیده را حذف کنید.

از گل خبری نیست:

چندان غیرمعمول نیست. احتیاج به نقطه‌ای خیلی نورانی دارد. در ماه‌های تابستان گلدان را به بیرون ببرید. اما آن را از باران محافظت کنید.

برگها رنگ خود را از دست داده و در بهار و تابستان لاغر و بلند رشد میکنند:

قاعده آبیاری در طول سال رعایت نشده است. از اواخر بهار به مدت 6 – 4 هفته کمپوست را خشک نگه دارید اما مواظب باشید که نور به اندازه کافی باشد.

نقاط نرم قهوه‌ای روی برگ‌های جیبائوم مشاهده می‌گردد:

حشره آفت عامل آن است با سم حشره‌کش گیاه را سم‌پاشی کنید و هفته بعد لکه‌ها را با خلال دندان بردارید.

لکه های زخم مانند غیرمنظم روی برگها است:

در زمستان هستید و هوا خیلی سرد است گلدان را به نقطه گرم‌تر با درجه بالاتر از 7 ببرید. اصولاً این ضایعه کشنده نیست.

در تابستان در دوران استراحت برگها پژمرده و رشد کمتر شده است:

این مسئله طبیعی است. در بهار به تعویض گلدان و در پاییز به یکبار تغذیه نیاز است. در زمستان خاک باید خشک کنید. آبیاری باید به اندازه‌ای باشد که گیاه سرپای خود بایستد، یک بار در ماه کافی است.

جیبائوم رشد کمتری دارد و در هنگام تعویض گلدان اجسام سفید پنبه‌ای روی ریشه دیده شد:

شپشک آردآلود ریشه عامل آن است. فوراً ریشه را در محلول سمی قرار داده آن را بشویید و پس از دو هفته در خاک خشک جدید و گلدان شسته و تمیز دوباره کاشت کنید تا دو هفته آبیاری نکنید.

برگها خارج از اندازه دراز شده و رنگ آن به زردی میرود:

 نور کافی نیست، برای دو هفته به صورت گام به گام گلدان را به آفتاب ملایم ببرید. در پاییز و زمستان برای تشکیل و ظهور گل‌ها احتیاج به نور فراوان دارد. در نور ضعیف گل‌ها ظاهر نمی‌شوند.

گیاه پژمرده شده سپس سیاه می‌شود و در نهایت آبکی می‌گردد. این علائم معمولاً در زمستان به وجود می‌آید:

یا سردی شدید و یا آبیاری خارج از اندازه عامل آن است. گیاه را در زمستان در درجه بالای 7 قرار داده و هر ماه یک بار آبیاری کنید. در تابستان خاک را خشک نگه دارید. هوای خفه و مرطوب ریشه را فاسد می‌کند جریان هوا را برقرار کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0