اچینو کاکتوس

نام انگلیسی: Mother in law seat

نام علمی: Echinocactus horizonthalonius

خانواده: Cactaceae

اچینو کاکتوس دارای بزرگ‌ترین کاکتوس‌های کروی در طبیعت وحشی مکزیک و ایالات متحده است و قطر ان در خارج از گلدان به 5/1 متر می‌رسد. در نگهدای خانگی 6 – 5 سال طول می‌کشد تا سطح گلدان 18 سانتیمتری را پر کند. بعضی از آنها هنگامی که اندازه آن به قطر یک توپ فوتبال رسید گل‌های خود را ظاهر می‌سازند. خوش‌تیپ‌ترین کاکتوس‌ها هستند به گونه‌ای که در نمایشگاه‌های گل و گیاه زیبایی‌های دیگر کاکتوس‌ها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند.

اچینو کاکتوس هرچه بزرگتر و بزرگتر می‌گردد زیبایی خود را چه در طبیعت وحش و چه در منازل و نمایشگاه بیشتر به نمایش می‌گذارد. خارهای زرد و طلایی آن از زیباترین خارهای کاکتوس‌ها است نه تنها با زیایی شکلی بلکه طرز قرار گرفتن و چیدمان روی بدنه کاکتوس انسان را متحیر می‌سازد.

عکسهای اچینو کاکتوس Echinocactus


نیازها و شرایط نگهداری اچینو کاکتوس Echinocactus

  • نور: برای به معرض نمایش گذاشتن این همه زیبایی که داراست به نور فراوان احتیاج دارد. زیبایی خارها و ظهور گل مدیون نور فراوان است.
  • دما: حداقل درجه حرارت 7 است اما در بعضی گونه‌ها مانند E.grosonii درجه حرارت را کمی بالاتر یعنی حدود 10 مناسب می‌دانند. هوای جریان‌دار تابستان و درجه حرارت زیر 38 از خواسته‌های تابستانه آن است.
  • آبیاری اچینو کاکتوس: در تابستان هر هفته آبیاری کنید (تا زمانی که قطر گلدان 13 سانتیمتر است) اما با گلدان بزرگتر به علت حفظ رطوبت آن را به دو هفته یک بار کاهش دهید. از اواخر پاییز تا بهار خاک گلدان را خشک نگه دارید.
  • تغذیه: هر ماه در تابستان نیاز به تغذیه با کود قوی پتاسه دارد.
  • خاک: یک قسمت ماسه شکری ماشی نخودی با دو قسمت کمپوست بدون خاک بستر خوبی است. توجه کنید که با بزرگ‌تر شدن گیاه کمپوست پر خاک‌تر لازم دارد اما زهکش به هیچ عنوان نباید به خطر بیافتد. توصیه میکنیم از خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت بهکام استفاده کنید.

تعویض گلدان اچینو کاکتوس Echinocactus

برای جلوگیری از صدمه دیدن خارها، نه صدمه دیدن دست‌های شما!! پوشیدن دستکش الزامی است. تعویض گلدان این کاکتوس گرانبها دقت و کمک دیگران را طلب می‌کند. عمل تعویض تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که قطر گلدان به 18 – 15 سانتیمتر برسد. پس از آن فقط خاک رویی و با تکان دادن ریشه و ریزش کمپوست قدیمی خاک گلدان را نو کنید.

Echinocactus horizonthalonius

Echinocactus horizonthalonius گونه‌ای از اکینو کاکتوس‌ها است که با قطر کمتر به گل می‌نشیند. خارها بسیار قوی است و گل‌های صورتی آن از محل رشد انتهایی در بیان تارهای پشم آلود زیبا ظاهر می‌گردد. در حقیقت ظهور این تارها به معنی نزدیک بودن نمایش گل‌ها است. این‌گونه نسبت به آبیاری بیش از اندازه حساس است و باید در روزهای آفتابی آبیاری کرد تا رطوبت زودتر خشک شود. بین دو آبیاری رطوبت را آزمایش کنید.


نکته حیاتی: قبل از خرید گوشتی‌ها و کاکتوس‌ها نور و اکسیژن‌دار بودن هوای اتاق خود را در نظر بگیرید وگرنه منتظر مریض شدن گیاه خود باشید.

نکته مهم برای زیبایی هر چه بیشتر اچینو کاکتوس

غبارپاشی گاه‌گاهی این کاکتوس زیبا را تمیزتر و شفاف‌تر می‌کند. تغذیه با کود قوی پتاسه در تابستان گیاه را تشویق به رشد خارهای زیبای شمشیری می‌کند.

روش تمیز کردن و دفع آفات اچینو کاکتوس:

آب غبارپاشی را با سم حشره‌کشی مانند سم نفوذی کنفیدور مخلوط کرده و هر سال 3 – 2 بار کاکتوس را غبارپاشی کنید.

دیگر گونه‌های اچینو کاکتوس

گونه‌ای با خارها سفید رنگ به نام E.grusonii وجود دارد که گل‌های زرد و زیبای آن قبل از اینکه به قطر یک توپ فوتبال نرسید ظاهر نمی‌شوند. گونه دیگری از صحراهای آمریکا و مکزیک به نام E.horizonthalomius وجود دارد که با قطر 8 سانتیمتر نیز گل‌های زیبای صورتی روی ساقه‌های آبی سبز با خارهای قوی ظاهر می‌سازد.

نشانه سالم بودن کاکتوس

از نشانه‌های سالم بودن کاکتوس Echinocactus grusonii تولید خارهای روشن و زیاد در تابستان است. عدم وجود نقاط قهوه‌ای فرار از خطر سرمازدگی را نشان می‌دهد. اگرچه برای به نمایش گذاشتن گل‌های خود احتیاج به رشدی معادل یک توپ فوتبال دارد اما بهره زیبایی در خارها و هندسی بودن آنها در ترتیب قرار گرفتن کمتر از گل‌ها نیست.

نقاط قهوه‌ای روی خارها و بافت سبز ساقه از نشانه‌های سرمازدگی است. خطری بجز بدمنظر بودن ندارند. به آنها دست نزنید گیاه صدمه می‌بیند.

شپشک آردآلود آفت گیاه اچینو کاکتوس

  1. با پنبه و یا برس نرم مویی نقاشی آغشته به محلول سم نفوذی کنفیدور لکه‌ها را خیس و مسموم کنید. با همین سم گیاه را سم‌پاشی کرده و در صورتی که گیاه پاک نشده باشد 10 روز بعد تکرار کنید.
  2. با برس تمام آثار آفت و بقایای آن را پاک کنید. برای پاک کردن لکه‌ها و برداشتن آنها می‌توانید از برس مویی و خلال دندان و چوب کبریت استفاده کنید.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0