مینا چینی Callistephus

نام انگلیسی: China aster

نام علمی: Callistephus chinensis

خانواده: Compositae یا Asteraceae

مینا چینی گلی زیبا که می­تواند به عنوان گیاه خانگی گلدانی و هم گیاه باغچه­ ای برای مصرف گل بریده مورد کاشت قرار گیرد. عمر گل بریده آن در گلدان زیاد و واریته پینوکیو برای گلدان و واریته میلادی برای هر دو مورد گلدانی و گل بریده بهترین است. از مهمترین نیاز های آن نور فراوان ، خاک غنی و رطوبت کافی است. در خارج از اتاق سرمای نزدیک صفر را تحمل می کند و در داخل اتاق سرما از نیاز های آن است. 

از نقاط ضعف آن حساسیت به قارچ های بوته میری خاک است که اخیراً با استرلیزه شدن خاک و کمپوست بدون خاک مشکل حل شده است.

مینا چینی واریته هایی دارد که هم به عنوان گیاه گلدانی و هم به عنوان گل بریده کاشت می­گردد. از واریته­ های پاکوتاه استفاده کنید تا از یک گلدان گلهای بیشتری داشته باشید. جوانه انتهایی شاخه ­ها را برای پرپشت شدن گیاه و در نتیجه گلهای بیشتر قطع کنید. اما روی هر شاخه فقط یک غنچه نگهدارید.

تصاویر زیبا از گل مینا چینی


نیاز­ها و شرایط نگهداری گل مینا چینی

  • نور: در تمام طول روز نیاز به نور فراوان دارد. سایه را فقط برای چند ساعت تحمل می ­کند.
  • دما: آستانه تحمل آن در درجات پایین زیاد اما حد­اکثر آن 16 درجه است.
  • آبیاری: در کاشت با بذر نشاء­ها را همیشه مرطوب نگه دارید. گیاهان جوان باید دو بار در هفته آبیاری شوند. در دوران غنچه و گلدهی به آب فراوان­تری نیاز دارد.
  • رطوبت: هوای سرد و جریان دار را دوست دارد. در روز های سایه بالای 21 درجه هر روز غبار­پاشی لازم دارد.
  • تغذیه: سه هفته بعد از به گلدان رفتن نشاء و هفته ­ای یک بار تا پایان دوره گلدهی نیاز به تغذیه با کود­های مایع مخصوص گیاهان خانگی دارد.
  • خاک: کمپوســت مخصوص کاشت بذر، خاک لوم و یا کمپوســت بدون خاک بهترین بستر برای آن است از خاک استرلیزه استفاده شود.

نکته عمومی: زمانـی می ­توانید گیاه را از نظر ابتلاء به بیماری یا حمله آفات مورد باز دید قرار دهید که برگها و گلهای پیر و پژمرده را که به طور طبیعی از بین می­ روند حذف کرده باشید.

نکته مهم پس از گلدهی:

چنانچه گیاه را برای مصرف گل بریده نگهداری می­ کند پس از چیدن گل، گلدان دگر باره به گل نخواهد نشست و قابل استفاده نیست. برای افزایش ماندگاری گلهای شاخه بریده از هورمون جیبرلین استفاده کنید.

روش تکثیر گل مینا چینی

بذر­ها را در بسـتری با کمپوســت مخصوص کاشت بذر، کاشـت کنید و روی آن به ضخامـت 3 میلی­متر کمپوســت بریزید و با کیسه نایلونی بپوشانید. پس از مشاهده نشانه های جوانه زدن­ بذر و رشد نشاء کیسـه نایلونی را بردارید و در معرض نور کامل قرار دهید. پس از رشد کافی نشاء آنها را به فاصله 5 سانتی­متر از همدیگر کاشت و پس از خزانه دوم به گلدانها منتقل کنید.

عوارض و درمان بیماریها و آفات گل مینا چینی

برگها به طرف داخل می ­پیچند:

شـته آلو عامل آن است. اصولاً گلهای خارج از اتاق آلوده می­ شوند. با سم نفوذی کنفیدور شیره گیاهی را مسموم کنید تا شته­ های مکنده از بین بروند.

گیاه از قاعده شروع به زرد شدن کرده است، رگه­ های سیاه روی برگها دیده می­ شود:

از واریته ­های مقاوم به بوته میری استفاده کنید. گیاه شما هیچ علاجی ندارد. آن را معدوم کنید. رگه ­های سیاه روی برگ به آبیاری بیش از اندازه مربوط می­ گردد. زهکش را بازدید کنید.

حشرات ریز و بدون بال روی گیاه مینا چینی دیده می ­شوند:

شته سبز است، هفته ­ای یک بار با یک سم نفوذی مثل کنفیدور طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا کاملاً پاک شود.

ساقه گل ­دهنده یا ظاهر نمی ­شود و یا بسیار ضعیف است:

درجه حرارت خیلی بالا است و یا نور کافی نیست. شرایط را بررسی کنید، گیاه را به نقطه­ای پرنورتر با حـرارت حدود 16 درجه منتقل کنید. اگر مورد حمله قارچ بوته میری قرار گرفته باشد هیچ علاجی ندارد.

گیاه در آفتاب است و خود را انداخته است:

خاک بی­نهایت خشک است. کمپوست را همیشه مرطوب نگه دارید اما مواظب باشید خاک باتلاقی نشود. در دوران گلدهی احتیاج به آب بیشتری دارد.

گیاه به حال خود ایستاده و هیچگونه رشدی ندارد:

احتیاج به تغذیه دارد. با کود­های مایع مخصوص گیاهان زینتی خانگی بخصوص کود 36-12-12 هر دو هفته گیاه را تغذیه کنید.

روی ساقه­ ها و برگهای مینا چینی پودر سفید دیده می­ شود:

گیاه حتما ًزرد خواهد شد، سفیدک پودری که یک قارچ بیماری زا است عامل این عارضه است. از سم فروش سم قارچ­کش بر علیه آن مانند کاربندازیم تقاضا و طبق دستور عمل کنید.

برگها دارای لکه­ های سبز تیره و نشانه ای زرد رنگ هستند:

بیماری ویروسی است و علاجی ندارد. اگر نارسایی خفیف باشد گیاه به گل خواهد نشست. این ویروس به وسیله شته سبز انتشار می­یابد. گیاهان دیگر را برعلیه شته سمپاشی کنید تا از انتشار ویروس جلوگیری شود.

برگها رنگ پریده و از شکل طبیعی خود خارج می ­شوند:

در زیر برگ حتماً لکه­ های قهوه ­ای مشاهده می­ گردد، علائم مربوط به بیماری قارچی زنگ است، با سموم قارچ­کش ترکیبات مس گیاه را سمپاشی کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0