مینا چینی Callistephus

نام انگلیسی: China aster

نام علمی: Callistephus chinensis

خانواده: Compositae یا Asteraceae

مینا چینی گلی زیبا که می­تواند به عنوان گیاه خانگی گلدانی و هم گیاه باغچه­ ای برای مصرف گل بریده مورد کاشت قرار گیرد. عمر گل بریده آن در گلدان زیاد و واریته پینوکیو برای گلدان و واریته میلادی برای هر دو مورد گلدانی و گل بریده بهترین است. از مهمترین نیاز های آن نور فراوان ، خاک غنی و رطوبت کافی است. در خارج از اتاق سرمای نزدیک صفر را تحمل می کند و در داخل اتاق سرما از نیاز های آن است. 

از نقاط ضعف آن حساسیت به قارچ های بوته میری خاک است که اخیراً با استرلیزه شدن خاک و کمپوست بدون خاک مشکل حل شده است.

مینا چینی واریته هایی دارد که هم به عنوان گیاه گلدانی و هم به عنوان گل بریده کاشت می­گردد. از واریته­ های پاکوتاه استفاده کنید تا از یک گلدان گلهای بیشتری داشته باشید. جوانه انتهایی شاخه ­ها را برای پرپشت شدن گیاه و در نتیجه گلهای بیشتر قطع کنید. اما روی هر شاخه فقط یک غنچه نگهدارید.

تصاویر زیبا از گل مینا چینی


نیاز­ها و شرایط نگهداری گل مینا چینی

  • نور: در تمام طول روز نیاز به نور فراوان دارد. سایه را فقط برای چند ساعت تحمل می ­کند.
  • دما: آستانه تحمل آن در درجات پایین زیاد اما حد­اکثر آن ۱۶ درجه است.
  • آبیاری: در کاشت با بذر نشاء­ها را همیشه مرطوب نگه دارید. گیاهان جوان باید دو بار در هفته آبیاری شوند. در دوران غنچه و گلدهی به آب فراوان­تری نیاز دارد.
  • رطوبت: هوای سرد و جریان دار را دوست دارد. در روز های سایه بالای ۲۱ درجه هر روز غبار­پاشی لازم دارد.
  • تغذیه: سه هفته بعد از به گلدان رفتن نشاء و هفته ­ای یک بار تا پایان دوره گلدهی نیاز به تغذیه با کود­های مایع مخصوص گیاهان خانگی دارد.
  • خاک: کمپوســت مخصوص کاشت بذر، خاک لوم و یا کمپوســت بدون خاک بهترین بستر برای آن است از خاک استرلیزه استفاده شود.

نکته عمومی: زمانـی می ­توانید گیاه را از نظر ابتلاء به بیماری یا حمله آفات مورد باز دید قرار دهید که برگها و گلهای پیر و پژمرده را که به طور طبیعی از بین می­ روند حذف کرده باشید.

نکته مهم پس از گلدهی:

چنانچه گیاه را برای مصرف گل بریده نگهداری می­ کند پس از چیدن گل، گلدان دگر باره به گل نخواهد نشست و قابل استفاده نیست. برای افزایش ماندگاری گلهای شاخه بریده از هورمون جیبرلین استفاده کنید.

روش تکثیر گل مینا چینی

بذر­ها را در بسـتری با کمپوســت مخصوص کاشت بذر، کاشـت کنید و روی آن به ضخامـت ۳ میلی­متر کمپوســت بریزید و با کیسه نایلونی بپوشانید. پس از مشاهده نشانه های جوانه زدن­ بذر و رشد نشاء کیسـه نایلونی را بردارید و در معرض نور کامل قرار دهید. پس از رشد کافی نشاء آنها را به فاصله ۵ سانتی­متر از همدیگر کاشت و پس از خزانه دوم به گلدانها منتقل کنید.

عوارض و درمان بیماریها و آفات گل مینا چینی

برگها به طرف داخل می ­پیچند:

شـته آلو عامل آن است. اصولاً گلهای خارج از اتاق آلوده می­ شوند. با سم نفوذی کنفیدور شیره گیاهی را مسموم کنید تا شته­ های مکنده از بین بروند.

گیاه از قاعده شروع به زرد شدن کرده است، رگه­ های سیاه روی برگها دیده می­ شود:

از واریته ­های مقاوم به بوته میری استفاده کنید. گیاه شما هیچ علاجی ندارد. آن را معدوم کنید. رگه ­های سیاه روی برگ به آبیاری بیش از اندازه مربوط می­ گردد. زهکش را بازدید کنید.

حشرات ریز و بدون بال روی گیاه مینا چینی دیده می ­شوند:

شته سبز است، هفته ­ای یک بار با یک سم نفوذی مثل کنفیدور طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا کاملاً پاک شود.

ساقه گل ­دهنده یا ظاهر نمی ­شود و یا بسیار ضعیف است:

درجه حرارت خیلی بالا است و یا نور کافی نیست. شرایط را بررسی کنید، گیاه را به نقطه­ای پرنورتر با حـرارت حدود ۱۶ درجه منتقل کنید. اگر مورد حمله قارچ بوته میری قرار گرفته باشد هیچ علاجی ندارد.

گیاه در آفتاب است و خود را انداخته است:

خاک بی­نهایت خشک است. کمپوست را همیشه مرطوب نگه دارید اما مواظب باشید خاک باتلاقی نشود. در دوران گلدهی احتیاج به آب بیشتری دارد.

گیاه به حال خود ایستاده و هیچگونه رشدی ندارد:

احتیاج به تغذیه دارد. با کود­های مایع مخصوص گیاهان زینتی خانگی بخصوص کود ۳۶-۱۲-۱۲ هر دو هفته گیاه را تغذیه کنید.

روی ساقه­ ها و برگهای مینا چینی پودر سفید دیده می­ شود:

گیاه حتما ًزرد خواهد شد، سفیدک پودری که یک قارچ بیماری زا است عامل این عارضه است. از سم فروش سم قارچ­کش بر علیه آن مانند کاربندازیم تقاضا و طبق دستور عمل کنید.

برگها دارای لکه­ های سبز تیره و نشانه ای زرد رنگ هستند:

بیماری ویروسی است و علاجی ندارد. اگر نارسایی خفیف باشد گیاه به گل خواهد نشست. این ویروس به وسیله شته سبز انتشار می­یابد. گیاهان دیگر را برعلیه شته سمپاشی کنید تا از انتشار ویروس جلوگیری شود.

برگها رنگ پریده و از شکل طبیعی خود خارج می ­شوند:

در زیر برگ حتماً لکه­ های قهوه ­ای مشاهده می­ گردد، علائم مربوط به بیماری قارچی زنگ است، با سموم قارچ­کش ترکیبات مس گیاه را سمپاشی کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرصت برنده شدن در سلف سرویس سرچنار را از دست ندهید.

هر هفته سه نفر

  • جایزه را شما انتخاب می کنید.
  • هر هفته به سه نفر جایزه می دهیم.
  • امتیاز جمع کنید و برنده سلف سرویس سرچنار شوید.
سم
close-link