گل بواردیاBouvardia

نام انگلیسی: Trompetilla

نام علمی: Bouvardia

خانواده: Rubiaceae

بواردیا گیاهی با برگها و شاخه­ های پرپشت و گلهای متنوع در رنگ و آویزان، مقایسۀ برگها و وضع گلها در کاشت گروهی با گیاهان گلدار دیگر کاملاً روشن است، گرچه در آپارتمان ها به عنوان گیاه خانگی مورد استفاده است ولی در بهار و تابستان در خارج از اتاق نگهداری می­ گردد، زادگاه اصلی آن مکزیک و نام آن برگرفته از Bouvard Charles مدیر باغهای سلطنتی پاریس در قرن هفده و خانوادۀ آن ((روبیاسه)) است.

عکسهای گل بواردیا


نیازها و شرایط نگهداری گل بواردیا

  • نور: نور کافی غیرمستقیم را بر سایر نور ها ترجیح می­دهد. گیاه را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.
  • دما: در تابستان حداکثر 29 و در زمستان حداقل 13 درجه است، و در تابستان جریان ملایم هوا را دوست دارد، در زمستان گیاه را نزدیک شوفاژ قرار ندهید.
  • آبیاری: در بهار و تابستان حداقل به دو بار آبیاری در هفته نیاز دارد. به این ترتیب سطح خاک همیشه مرطوب نگه داشته می­شود، آبیاری را به هفته­ ای یک بار در زمستان کاهش دهید، در زمستان اجازه دهید قبل از آبیاری سطح خاک خشک شود، زهکش را بازدید و هرگز اجازه ندهید خاک گلدان باتلاقی گردد.
  • رطوبت: در بهار و تابستان هفته­ ای یک بار غبارپاشی کنید، مواظب باشید گلها مرطوب نشوند، جهت تأمین رطوبت پایدار به زیر گلدانی سنگریزه­ دار آب اضافه کنید ولی اجازه ندهید ته گلدان با آب در ارتباط باشد، در زمستان غبارپاشی لازم نیست و سطح زیر گلدانی باید خشک باشد.
  • تغذیه گل بواردیا: در تابستان هر دو هفته یک بار با مواد غذایی مایع و یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی مانند کود 36-12-12 طبق دستور سازنده گیاه خود را تغذیه مصنوعی کنید (نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده کافی به نظر می­رسد).
  • خاک مناسب: مخلوطی از خاک لوم و شن برای این گیاه خاک خوبی است.
  • تعویض گلدان: در اواخر بهار، گیاه را به گلدان جدید منتقل و شاخه ­های خشک را حذف کنید.
  • تمیز کردن برگها: غبارپاشی جهت تأمین رطوبت برگها را تمیز می­ کند، از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.
  • ازدیاد: انتخاب قلمه و ریشه ­دار نمودن آنها و تقسیم بوته­ ها در بهار.

هشدار:  هیچ­گاه گیاه مریض را تغذیه مصنوعی نکنید. 

گلهای خوشه ­ای و قرمز رنگ بواردیا در اوایل تابستان ظاهر و تا اواخر پاییز غرق در گل است، جهت پرپشت و توپی نگهداشتن گیاه هر چند وقت یکبار جوانه­ های انتهایی را حذف کنید.

نکته عمومی:   در هنگام خریداری مشخصات و احتیاجات حرارتی، رطوبتی، نور، آبیاری و تغذیه گیاه را از گل فروش سؤال کنید.

چرا گل بواردیا را هرس کنیم

در صورتی که جوانه­ های انتهایی هرس نگردند شاخه­ ها دراز و منحرف و گل دهی به تأخیر می­ افتد، هر دو ماه یک بار نوک جوانه­ های انتهایی را با ناخن مطابق شکل قطع نموده تا با رشد جوانه­ های جانبی گیاه شما حالت پر پشت و توپی به خود بگیرد.

مشکلات بیماریها و آفات گل بواردیا

حشراتی روی غنچه ­ها و گلهای باز شده مشاهده می­ گردند:

گیاه را با سم حشره­ کش نفوذی کنفیدور یا ملاتیون هر هفته یک بار سمپاشی کنید تا حشرات از بین بروند.

زخمهای سفید پنبه مانند در قاعده برگها تشکیل شده است:

دو هفته یک بار با سم کنفیدور سمپاشی کنید. علایم مربوط به لارو و شپشک آرد آلود است، با پنبه آغشته به سم لکه ­ها را مسموم کنید.

گیاه در تابستان خود را انداخته است:

یا احتیاج به آبیاری فوری دارد و یا هوا سرد است، شرایط را بازدید کنید، با قرار دادن گلدان­ها درون سطل یا تشت آب به مدت 15 دقیقه گیاه را کاملا سیراب کنید، در صورتی که در زمستان این علایم مشاهده گردند، علت آن آبیاری زیاد از اندازه است، در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود سپس آبیاری کنید.

گلهای گل بواردیا ظاهر نمی­ شوند:

نور کافی نیست، گیاه را به محل پر نورتر و دور از اشعه مستقیم آفتاب منتقل کنید.

لکه­ های سیاه رنگ روی برگها مشاهده می­ گردند:

یا هوا سرد و یا مربوط به استفاده از مواد براق­ کننده شیمیایی است، گیاه را به محل گرمتر منتقل کرده و از مواد براق­ کننده شیمیایی استفاده نکنید.

ساقه ­ها دراز و منحرف، گیاه بد فرم شده و گلها ظاهر نمی­ شوند:

نوک شاخه­ های بلند را قطع کرده تا گیاه به گل­دهی برود و حالت توپی و پر پشت به خود بگیرد. بالا بودن درجه حرارت و کم بودن نور هم می­ توانند همین علایم را به وجود بیاورند اما این گیاه به طور طبیعی هم حالت دارد.

سطح زیرین برگها مملو از تار عنکبوت است:

کنه ریز عامل آن است، سطح زیرین برگها را با پارچه و یا اسفنج مرطوب تمیز کرده و یا هر دو هفته یک بار با سم کنه­ کش آبامکتین طبق دستور سمپاشی کنید تا علایم برطرف گردند، تأمین رطوبت در کاهش آفت مؤثر است.

برگهای جدید گل بواردیا ریز هستند:

گیاه از کمبود عناصر غذایی خاک در رنج است، در فصل رشد هر هفته طبق دستور گیاه را تغذیه کنید.

برگها نرم و آبکی هستند:

هوا سرد و مرطوب است، با سم قارچ­کش کاربندازیم گیاه را سمپاشی کرده و به محل گرم و خشک­تری منتقل کنید، مواظب آبیاری بیش از اندازه باشید.

برگها خشک می ­شوند:

هوا خیلی گرم و اشعه مستقیم آفتاب عامل آن است، گیاه را به محل سرد با جریان ملایم هوا و دور از اشعه مستقیم آفتاب منتقل کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0