نام رایج: گاستریا

نام انگلیسی: Gastreria

نام علمی: Gasteria liliputana

خانواده: Liliaceae یا Aloeaceae

گاستریا گونه‌ای بسیار زیبا است که در طبیعت ارتفاع بعضی از آنها به یک متر نیز می‌رسد. محدودیت‌هایی در کاشت و نگهدای دارد که در صورت رفع محدودیت می‌تواند به عنوان بهترین گیاه پهن در گلدان مطرح باشد. گل‌های آن به رنگ صورتی و سبز، با انتهای برآمده و شکم مانند روی ساقه گل‌دهنده ظاهر می‌شوند. گونه‌های فراوانی دارد.

از گونه‌های دیگر می‌توان به G.batestana و G.armstrongi با برگ‌های سیاه و سبز و رشد کند و به شدت خال خالی آن اشاره کرد.

عکسهای زیبا از گاستریا


نیازها و شرایط نگهداری گاستریا

  • نور: در خانه نیازمند نقطه‌ای نورانی است، زیرا رشد و ظهور گل‌ها مدیون وجود نور کافی است. اما در گلخانه اگر حرارت بالاتر از 32 باشد احتیاج به سایه دارد.
  • دما: حداقل 4 درجه است، گاستریا در تابستان هوای پاک در جریان را دوست دارد.
  •  آبیاری: شروع آن در بهار و تابستان با هر دو هفته یک بار و رساندن به هفتگی در ماه‌های داغ است. در پاییز کاهش می‌یابد و در زمستان قطع می‌گردد.
  •  تغذیه: در تابستان 4 – 3 بار از کود پتاسه قوی استفاده می‌شود.
  •  خاک: گاستریا مانند بقیه گوشتی‌ها مخلوطی از 30 درصد ماسه درشت ماشی نخودی با کمپوست کم خاک یا بدون خاک.
  •  تعویض گلدان: هر بهار با یک اندازه بزرگتر تعویض می‌گردد و این به شرطی است که رشد آن رضایت بخش باشد. دو هفته پس از تعویض آبیاری نکنید.
  •  ازدیاد: مجموعه گیاه دارای گیاه‌های رشد یافته و مجزا از هم به صورت گروهی است، در بهار با چاقو یا کارد تیز واحدهای گیاهی را با ریشه از پایه اصلی قطع و درون کمپوست خشک کاشت کرده و دو هفته اول تا شروع ظهور ریشه‌ها آبیاری نکنید، هورمون پاشی در محل قطع فراموش نگردد. تا رشد کامل گیاه‌های جدید پایه‌های مادری که در حال از بین رفتن هستند خارج نکنید.

دقت

درجه حرارت چای سرد شده را به خاطر بسپارید و سپس گلدان گاستریا خود را آبیاری کنید.

گاستریا Gasteria

گل‌های ریز صورتی با نوک سبز گاستریا در بهار و اوایل تابستان بر روی یک ساقه گل‌دهنده زیبا ظاهر می‌گردند. نام‌گذاری لاتین آن گاستر یا به معنی شکم است که نام سازی فارسی هم برگرفته از همین معنی است. انتهای برآمده گلهای آن شباهت به شکم دارد.

مشکلات، بیماریها و آفات گاستریا

اجسام پنبهای شکل در میان برگها مشاهده میگردد:

شپشک آردآلود عامل آن است، با برس نرم با پنبه آغشته به سم نفوذی زخم‌ها را مسموم کنید. کل بدنه گیاه هم با همین سم سم‌پاشی کنید. دو تا سه بار تکرار شود (در صورت لزوم)

برگها قهوهای بنفش شدهاند:

نور شدید است گیاه را به نقطه‌ای سایه‌دار ببرید.

برگها سیاه شده و میریزند، ریشه هم پوسیده است:

پوسیدگی سیاه عامل آن است که علت اصلی سردی شدید هوا و رطوبت زیاد خاک است. گلدان را به نقطه گرم‌تری منتقل کرده و در تابستان هنگامی آبیاری کنید که خاک کاملاً خشک شده باشد. در زمستان خاک را کاملاً خشک کنید.

برگ‌های پایینی گاستریا قهوه‌ای و پژمرده شده می‌ریزند:

هوا خیلی داغ و خشک و آفتاب سوختگی عامل آن است گلدان را به نقطه‌ای خنک‌تر منتقل کرده و در هوای گرم هفته‌ای یک بار آبیاری کنید.

برگها دراز، لاغر و رنگ پریده هستند و گلها هم ظاهر نمیشوند:

یا نور کافی نیست که در این صورت گیاه را برای دو هفته گام به گام به آفتاب ملایم ببرید و یا اینکه زمستان است و خاک مرطوب و هوا گرم، در زمستان گلدان را خشک کنید.

برگها کم و رشد جدید ناچیز است:

نیاز به تغذیه دارد در تابستان هر ماه یک بار گیاه را تغذیه کنید و یا ممکن است احتیاج به تعویض گلدان داشته باشد. هر سال در بهار با خاک نو گلدان را تعویض کنید.

لکه‌هایی مانند نرم تن روی برگ‌های گاستریا است:

حشره آفت عامل آن است. محلول سم نفوذی تهیه و خاک را با آن آبیاری کنید. پس از 2 هفته حشرات مرده را با یک جسم نوک تیز مانند خلال دندان بردارید.

در تابستان گلها و برگها فوراً پژمرده میشوند:

خاک گلدان به شدت خشک است. آبیاری را بیشتر کنید اما بین دو آبیاری خاک خشک شود. در زمستان برگ‌ها به طور طبیعی پژمرده می‌شوند. این یک پدیده واقعاً عجیب است یعنی اینکه برگ خود را می‌میراند تا رطوبت خاک را به هوا نفرستد. عبرت بگیرید!

حشرات سبز رنگ روی گل‌ها و غنچه‌های گاستریا وجود دارند:

شته سبز است که با خرطوم خود شیره گیاهی را می‌مکد. از این نظر باید سم نفوذی را انتخاب کرد که شیره گیاهی مسموم شود. گیاه را سم‌پاشی کنید.

نوک برگها خشک شده و به رنگ قهوهای روشن در میآیند، رشد هم ناچیز است:

هوا به شدت خشک و خفه است، گیاه را به نقطه‌ای با جریان هوا ببرید، آبیاری را بیشتر کنید اما بین دو آبیاری خاک خشک شود.

نقاط سیاه رنگ روی برگها مشاهده میگردند:

عامل آن نامعلوم و فیزیولوژیکی است، برگ‌های صدمه دیده را حذف کرده و سعی کنید گیاه در معرض نور شدید قرار نگیرد، آبیاری را کمی یبشتر کنید.

رشد گاستریا کند است و در هنگام تعویض گلدان اجسام سفید پنبه‌ای روی ریشه دیده شده:

شپشک آرد آلود ریشه است، فوراً ریشه را در محلول سم نفوذی قرار داده و بشویید، پس از دو هفته با خشک شدن ریشه آن را در خاک نو و خشک کاشت کنید.

ازدیاد:

در بحث ازدیاد استفاده از گیاهک کامل عنوان گردید اما می‌توانید در بهار از یک برگ به صورت انفرادی نیز استفاده کنید برگ‌های انتخابی از سطح خاک قطع و پس از هورمون پاشی در کمپوست خشک کاشت کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0