نام رایج: کوپیاپوآ

نام انگلیسی: Copiapoa

نام عملی: Copiapoa haseltoniana

خانواده: Cactaceae

این کاکتوس متعلق به مناطق کویری شیلی است که بارندگی در آن تقریباً صفر است. نیاز آبی گیاه فقط از طریق رطوبت هوا امکان‌پذیر است که به صورت قطرات میکروسکوپی روی خارها و خاک اطراف گیاه جذب می‌گردد. گونه C.cierea از بلند قامت‌ترین آنها با 130 سانتیمتر ارتفاع در طبیعت است که تا ظهور گل‌ها و بلوغ 20 سال طول می‌کشد گونه‌هایی با ارتفاع و زمان بلوغ کمتر در بازار گل جهانی موجود است.

عکسهای زیبا از کوپیاپوآ


نیازها و شرایط نگهداری کوپیاپوآ

  •  نور: شدیدترین نورها حتی در آفتاب ظهرگاهی را دوست دارد. در گلخانه احتیاج به ایجاد سایه ندارد. پشت پنجره‌های نورانی قرار دهید.
  •  دما: گلدان را درجه حرارت بالاتر از 4 درجه در زمستان و زیر 38 درجه در تابستان نگه دارید. کوپیاپوآ قادر به ادامه حیات در گرم‌ترین هوا را دارد اما جریان هوا به منظور اکسیژن‌رسانی باید برقرار باشد.
  •  آبیاری: به هیچ عنوان آبیاری زیاده از حد نباشد. محل زندگی این گیاه در طبیعت وحشی فاقد بارندگی است. در زمستان آن را کاملاً خشک و فقط در اواخر بهار آبیاری را شروع کنید و در طول فصل رشد یعنی تا اواخر تابستان برنامه را بر دو هفته یک بار بگذارید. در اوایل پاییز آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید. آزمایش رطوبت خاک در فاصله بین دو آبیاری با دست فراموش نشود.
  •  تغذیه: در فصل‌های رشد بهار و تابستان هر ماه یک بار با کود قوی پتاسه گلدان کوپیاپوآی خود را تغذیه کنید.
  •  خاک: یک قسمت کمپوست بدون خاک یا کم خاک دو قسمت ماسه شکری ماشی نخودی خاک بسیار خوبی است. زهکش در این کاکتوس با بالا بردن درصد ماسه تقویت شده است.
  •  تعویض گلدان: هر ساله گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض کنید تا قط آن به 13 سانتیمتر برسد و سال‌های بعد با گلدان سابق جابه‌جا گردد. بازدید ریشه‌ها جهت بزرگتر کردن گلدان لازم است.
  •  تمیز کردن و دفع آفات: غبارپاشی ماهیانه با مخلوط حشره‌کش و آب جهت جلوگیری از حمله آفات و تمیز شدن گیاه الزامی است.
  •  دیگر گونه‌ها: گونه‌های زیادتری از جنس کوپیاپوآ وجود دارد اما به علت حساسیت شدید به آبیاری زیاده از حد نمی‌توانند در محیط‌های مرطوب زندگی کنند و ریشه آنها به فساد مبتلا می‌گردد بلوغ دیررس آنها نیز در انتخاب آنها به عنوان گیاه خانگی علت دیگر عدم استقبال است.

کوپیاپوآ Copiapoa

کاکتوس Copiapoa haseltoniana پس از چند سال یا گیاه‌هایی از کنار خود به بیرون می‌فرستد که خارهای زرد کرمی آن با رنگ سبز زیتونی ساقه زیبایی خاصی به آن می‌بخشد. گل‌ها به این سادگی و به این زودی ظاهر نمی‌شوند و گیاه احتیاج شدیدی به نقطه‌ای نورانی دارد.

رشد Copiapoa calderana خیلی کند و ظهور گل‌های آن هنگامی است که ارتفاع گیاه به حدود 5 سانتیمتر می‌رسد. از نشانه ظهور گل ایجاد لایه‌ای از الیاف سفید پشم مانند در نقطه رشد انتهایی است.

مشکلات بیماریها و آفات کوپیاپوآ

آبیاری:

هرگز کاکتوس Copiapoas را زیاده از حد آبیاری نکنید. این کاکتوس در طبیعت در شرایط بسیار خشک زندگی می‌کند. همیشه رطوبت خاک را قبل از آبیاری با انگشتان لمس کنید و مطمئن شوید که خاک به اندازه کافی خشک است سپس آبیاری کنید.

تغذیه:

کاکتوس‌ها علاقه وافری به عنصر پتاس در کودها دارند. چون گوجه فرنگی نیز همین عادت را نشان می‌دهد اصولاً از فروشنده کود گوجه فرنگی تقاضا می‌کنند. مواظب باشید محلول کود که در حقیقت نمکی است روی بافت ظریف کاکتوس پاشیده نشود. در صورت اتفاق با برس لرم لکه‌ها را بشویید. هر ماه یک بار گیاه کوپیاپوآ را تغذیه کنید.

نکته:

حذف اندام فاسد در گوشتیها و کاکتوسها زمانی موفقیتآمییز است که محل قطع عضو فاسد با محول یا پودر قارچکش قوی ضد عفونی شود.

رشد Copiapoa montana چنان کند است که درهر سال فقط نیم سانتیمتر به ارتفاع آن افزوده می‌گردد. ارتفاع نهایی آن به حدود 10 سانتیمتر می‌رسد. زمانی که ارتفاع گیاه به 5 سانتیمتر رسید حدود 6 – 5 گل زیبای زرد رنگ ظرف یک هفته در تابستان به ظهور می‌رساند. خارها بسیار زیبا و سیاه رنگ هستند و تارهای سفید پشم‌آلود در نقطع رشد انتهایی به زیبایی آنها می‌افزاید.

اکثر گونه‌های – Copiapoa دارای ریشه‌های غده‌ای هستند مواظب باشید در هنگام تعویض گلدان به آنها صدمه وارد نگردد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0