نام رایج: نخل زینتی

نام انگلیسی: Areca Palm

نام علمی: Chrysalidocarpus lutesces

خانواده: Areaceae

اگر چه نخل‌ها زیبایی خاص خود را دارند اما لطافت این‌گونه زبانزد نگهداری‌کنندگان گل و گیاه است و اصولاً داشتن این گیاه جزء افتخار نگهداری‌کننده آن است گیاهانی این چنین در بین گل‌ها و گیاه‌ها خیلی کم هستند. بعضی‌ها نام آن را Areca lutescens می‌دانند. زردی ساقه با رنگ سبز ملایم برگ‌ها تضاد جالبی ایجاد می‌کند.

بریدگی‌های برگچه‌های نخل زینتی از سایر نخل‌ها عمیق‌تر است و ساقه اصلی آن با مسن شدن گیاه توسط پا جوش‌ها که سر از خاک بیرون می‌آورند به گونه‌ای پوشیده می‌شود که پس از چند سال فقط برگ‌ها مشاهده می‌گردند و ساقه کاملاً پنهان است. در خارج از گلدان ارتفاع آن به 5/7 متر بالغ می‌گردد اما در محیط بسته از 5/1 متر تجاوز نمی‌کند.

تصاویر زیبا از نخل زینتی


نیازها و شرایط نگهداری نخل زینتی:

  • نور: به نور فراوان احتیاج دارد، نور مستقیم برگ‌های گیاه را می‌سوزاند. تحمل سایه را نیز دارد.
  • دما: حداقل دما در زمستان 10 درجه است اما دمای 16 درجه را بهتر می‌پسندد و حداکثر آن در تابستان 27 درجه، اگر چه کمی خنک‌تر و 21 درجه برای آن بهتر است.
  • آبیاری: نخل زینتی در تابستان به آبیاری سه بار در هفته و در زمستان به صورت هفتگی نیازمند است. اجازه دهیم که خاک در بین دو آبیاری در زمستان کمی خشک شود و می‌تواند تا 10 روز به گونه‌ای افزایش یابد که خاک کاملاً خشک نشود.
  • رطوبت: غبارپاشی دوباره در هفته در تابستان و یک بار در هفته در زمستان برای آن لازم است. در روزهای داغ تابستان داخل زیرگلدانی آب و سنگریزه اضافه کنید. مواظب باشید انتهای گلدان با آب در ارتباط نباشد.
  • تغذیه: در بهار و تابستان با کودهای مایع یا جامد مخصوص گیاهان زینتی گیاه را یک بار در هفته تغذیه کنید.
  • خاک: خاک مطلوب برای نخل زینتی در گیاهان جوان و مس متفاوت است. برای گیاهان جوان مخلوطی از یک قسمت خاک لوم با یک قسمت پیت و برای گیاهان مسن مخلوطی از ماسه و خاک لوم با نسبت‌های مساوی و کود حیوانی با نسبت یک پنجم کل مخلوط بهترین خاک برای آن است.
  • تعویض گلدان: هر ساله در بهار گلدان را با یک درجه بزرگ‌تر تعویض کنید. نهایت دفت در صدمه ندیدن ریشه‌ها به عمل آورید. سوراخ زهکش را با تکه گلدان شکسته یا سنگریزه بادامی بپوشانید با سنگین‌شدن گلدان فقط خاک‌رویی آن را تعویض کنید.

نخل زینتی Chrysalidocarpus

نخل سالم Areca دارای برگچه‌های زیاد با رنگ سبز جذاب و ساقه زرد رنگ است پاجوش‌ها از خاک خارج شده و اطراف ساقه را می‌گیرند. برای جلوگیری از انبوه و شلوغ شدن برگ‌ها بهتر است به آنها شکل داد. زیرا برگ‌های زیاد ریشه‌های زیادتری تولید می‌کند و به گلدان بزرگتر نیاز دارد.

تمیز کردن برگ‌ها:

غبارپاشی برگ‌های نخل زینتی را تمیز می‌کند. در صورت لزوم از اسفنج و پارچه خیس استفاده کنید. از براق‌کننده‌های شیمایی استفاده نکنید.

کلیه برگ‌ها قهوه‌ای شده‌اند:

این عارضه می‌تواند عوامل مختلف داشته باشد. تعویض گلدان در فصل مناسب و وارد شدن ضربه به رشیه‌ها از آنها هستند. گلدان را همیشه در اول فصل بهار تعویض کنید که گیاه با شروع فصل رشد بتواند ریشه‌های صدمه دیده را ترمیم کند. در جابه‌جایی‌ها مواظب گلدان باشید تا به ریشه‌ها صدمه‌ای وارد نگردد. زهکش را بازدید کنید، کلیه آب‌های گلدان باید پس از 15 دقیقه در زیرگلدانی جمع شوند. برگ‌های خشک را قطع کنید برگ‌های جوان به زودی نمایان می‌گردند.

مشکلات، بیماری‌ها و آفات نخل زینتی

بعضی از برگچه‌ها قهوه‌ای می‌شوند:

از مواد براق‌کننده شیمیایی استفاده شده است. کلیه براق‌کننده‌های شیمیایی دارای مواد نفتی هستند که روزنه‌های برگ‌ها را مسدود می‌کنند. غبارپاشی گیاه را تمیز نگه می‌دارد. در صورت لزوم از اسفنج یا پارچه مرطوب استفاده کنید.

اجسام سفید پنبه‌ای شکل در قاعده برگچه‌ها دیده شده است:

شپشک آردآلود عامل آن است. گیاه را هر دو هفته یک بار با مخلوط سم نفوذی و آب آبیاری کنید. تا علایم بر طرف گردند. با برس مویی نقاشی و یا پنبه آغشته به همین سم لکه‌ها را خیس کنید. در لابه‌لای این اجسام پنبه‌ای شکل لارو نکنید آنها خیلی ظریف هستند.

نوک برگ‌های نخل زینتی شروع به خشک شدن می‌کنند:

هوا خیلی گرم است. اگرچه نخل‌ها متعلق به نواحی گرم و خشک هستند اما انواع زینتی آن و مخصوصاً این‌گونه ظریف به هر دو دما یعنی سردی و گرمی بیش از اندازه حساس هستند. در هر صورت گیاه را به نقطه‌ای سردتر منتقل کرده و غبارپاشی را فراموش نکنید.

رنگ ساقه رو به زردی می‌رود:

با بالغ‌شدن گیاه ساقه زرد رنگ می‌شود و طبیعی است. برعکس رنگِ زرد کم‌رنگ ساقه با سبز تیره برگچه‌ها یک حالت تضاد به بیننده دست می‌دهد که جالب است.

برگ‌ها خود را می‌اندازند:

نیاز به آبیاری منظم دارد. در تابستان خاک همیشه مرطوب و در زمستان اجازه ندهید خاک کاملاً خشک شود غبارپاشی به تنظیم رطوبت کمک می‌کند.

روی برگ‌ها نقاط دایره‌ای و زیر برگ‌ها پولک‌های قهوه‌ای دیده می‌شوند:

زیر این پولک‌ها لارو حشره آفت وجود دارد. با پنبه یا برس ظریف آغشته به سم نفوذی لکه‌ها و دیسک‌ها را خیس و مسموم کنید. پس از چند روز پولک‌های تقریباً جدا شده از برگ‌ها را با خلال دندان حفظ کنید.

زیر برگ‌ها حشرات ریز و تارهای کثیف مشاهده می‌شوند:

کنه قرمز تاز عنکبوتی عامل آن است با سم نفوذی حشره یا کنه کش گیاه را هر دو هفته یک بار سم‌پاشی کنید تا پاک شود. پس از سم‌پاشی اول احتمالاً طغیان کنه‌ها بیشتر خواهند شد. تکرار سم‌پاشی در این‌گونه موارد ضروری است.

برگ‌ها از نوک شروع به خشک شدن می‌کنند:

هوا خیلی داغ و خشک است. علاوه بر اینکه نخل زینتی باید به نقطه‌ای خنک‌تر منتقل شود غبارپاشی روزانه در روزهایی که دما بالاتر از 21 درجه است توصیه می‌گردد. اضافه کردن آب و سنگریزه به زیرگلدانی بدون اینکه ته گلدان با آب در ارتباط باشد در رفع عارضه مؤثر است.

برگ‌های جدید به طور کامل باز نمی‌شوند:

گیاه از کمبود عناصر غذایی خاک رنج می‌برد در طول بهار و تابستان یعنی دوران رشد هر هفته گیاه را با مواد غذایی مصنوعی تغذیه کنند.

کلیه برگ‌ها سیاه شده‌اند:

گیاه در معرض هوای سرد بوده است آن را به نقطه‌ای گرم‌تر ببرید. درجه حرارت در تابستان و زمستان باید 16 – 10 درجه باشد. این گیاه نسبت به سرما و گرمای بیش از حد حساس است.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0