گیاه گوشتی دودلیا

نام انگلیسی: Dudleya

نام علمی: Dudleya brittonii

خانواده: Crassulaceae

یکی از مهم‌ترین مشخصات کراسوله‌ها در برابر مقاومت با خشکی و نور شدید خورشید در کویر آرد آلود شدن سطح برگ است که در این‌گونه به نهایت به چشم می‌خورد. در آبیاری و جابه‌جا کردن و تعویض گلدان باید دقت کرد که برگ‌ها دستمالی نشوند، آبیاری را با قرار دادن گلدان در ظرف آب و یا با ملایمت به حرکت درآوردن آب‌پاش در اطراف آن توصیه می‌گردد.

زادگاه همه کراسولاها مکزیک است و ارتفاع این نوع به 10 – 8 و پهنای آن به 25 – 20 سانتیمتر بالغ می‌گردد و اگرچه تعداد گونه‌ها در بازار کم است اما روز به روز به تعداد آن اضافه می‌گردد.

عکسهای گیاه گوشتی دودلیا Dudleya


نیازها و شرایط نگهداری گیاه گوشتی دودلیا Dudleya

  • نور: نور فراوان خورشید در نقطه‌ای نورانی در اطاق برای تشکیل رنگ و حفظ شکل فشرده و توپی لازم است.
  • دما: حداقل درجه برای این گیاه 7 است. هوای تازه اکسیژن‌دار در تابستان از دیگر نیازهای آن است.
  • آبیاری: در بهار و اوایل تابستان با دو هفته یک بار شروع کنید و هفته‌ای یک بار در روزهای داغ تابستان ادامه دهید و در پاییز مدارا کنید و بالاخره آبیاری هر ماه یک بار در زمستان برای گیاه خود برنامه‌ریزی کنید.
  • تغذیه و کوددهی دودلیا: در تابستان 3 – 2 بار با کود پتاسه قوی گیاه را تغذیه کنید.
  • خاک: لوم کمپوست‌دار کم خاک با 40 درصد ماسه شکری ماشی برای این گیاه بهترین است.
  • تعویض گلدان: در بهار با گلدان جدید نیم برابر بزرگتر از قبلی گیاه را تعویض گلدان کنید اما شدیداً مواظب نقاط آردآولد که برای گیاه واقعاً یک لباس زیبا و محافظی قوی است باشید.
  • ازدیاد: برگ قدرت ریشه‌زایی ندارد اما پا گیاه حاصله از گیاه مادری را می‌توان با کارد خیلی تیز قطع و درگلدان مستقل کاشت کرد.

نکته عمومی: گیاهانی که نیاز آبی آنها با بقیه تفاوت چشمگیر دارد به صورت گروهی کاشت نکنید در صورت مایل گیاه را با گلدان درون گلدان بزرگ قرار دهید تا آبیاری آن به صورت مجزا عملی گردد.

ازدیاد و تکثیر گیاه گوشتی دودلیا Dudleya

  1. بعد از چند سال گیاه شما شروع به زیاد شدن در گلدان می‌کند و به صورت چند گیاه مجاور هم در می‌آید. با کارد تیز جوان‌ها را از مادر جدا کنید اما شدیداً مواظب پوشش سفید محافظ و زیبای برگ‌ها باشید که دستمالی نشوند.
  2. محل قطع را جهت جلوگیری از آلودگی باکتریایی با هورمون آغشته و دو روز صبر کنید سپس آن را با کمپوست خشک فقط تماس دهید. سه هفته دیگر با ظهور ریشه‌ها گیاه جدید را آبیاری کنید.

گوشتی دودلیا در خانه گل نمی‌دهد اما زیبایی پودر سفید رنگ روی برگ‌ها که آن را از صدمات حاصله از کم‌آبی و نور شدید آفتاب محافظت می‌کند با دستمالی نکردن برگ‌ها و آبیاری از طریق زیرگلدانی حفظ کنید.

مشکلات بیماریها و آفات گیاه گوشتی دودلیا Dudleya

لایه آردآلود روی سطح برگ به صورت لکه‌ای و یا در حاشیه برگ‌ها از بین رفته است:

در نقل و انتقالات و یا به وسیله حیوانات خانگی بوده است. اگر در نقطه سالمی قرار داده شود جبران خواهد شد.

رشد متوقف است:

یا نیاز به تغذیه دارد و یا شپشک ریشه آن را آلوده کرده است. اگر مثبت است گیاه را از گلدان خارج کرده و در محلول سم کنفیدور قرار داده و کاملاً بشویید. پس از خشک شدن آن را دوباره در خاک جدید و گلدان جدید کاشت کنید.

برگ‌ها سیاه شده و می‌ریزند، ساقه هم پوسیده است:

هوا به نهایت سرد و محیط مرطوب است، گلدان را به نقطه گرم‌تر و پراکسیژن ببرید، اجازه دهید در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان خشک شود. در زمستان گلدان را خشک نگه دارید.

قشر محافظ آردآلود دودلیا خیلی ضخیم و سفید نیست گل هم ظاهر نمی‌شود:

نور کافی نیست، گلدان را به نقطه‌ای نورانی منتقل کنید.

برگ‌ها بی‌قاعده دراز شده و رنگ پریده هستند:

هوا خیلی گرم و خاک خیلی مرطوب است. اجازه دهید خاک خشک شود، گلدان را به محل خنک‌تر با جریان خوب هوا منتقل کنید. در زمستان گلدان را خشک نگه دارید.

زخم‌های پنبه‌ای شکل روی برگ‌ها است:

با برس ظریف مویی آغشته به محلول سم نفوذی کفیدور فقط لکه‌ها را لمس کنید با همین محلول سمی گیاه را آبیاری کرده اما غبارپاشی نکنید.

لکه‌های قهوه‌ای سوخته مانند روی برگ‌ها است:

به صورت فوری و آنی در معرض نور شدید آفتاب قرار داده شده است. فوراً گلدان را از دسترس نور خورشید در امان نگه دارید، برای دو هفته به تدریج آن را آفتاب دهید. جریان هوا برقرار باشد.

حاشیه برگ‌ها خورده شده، پایین ساقه باد کرده، و گیاه به خوبی رشد نمی‌کند:

شپشک درخت مو باعث آن است، اطراف قاعده ساقه با پودر سم حشره‌کش پودرپاشی کنید، با محلول سم نفوذی کنفیدور گلدان را آبیاری کنید تا لار و حشره درون ساقه از بین برود.

لکه‌های سبز روی برگ‌ها مشاهده می‌گردد:

سم‌پاشی با سموم حشره کش عامل آن است. با محلول سم نفوذی گیاه را آبیاری کنید. غبارپاشی لایه محافظ آردی را از بین می‌برد.

برگ‌های پایینی دودلیا خشک می‌شوند:

خاک خیلی خشک است. گلدان را برای نیم ساعت درون ظرف پر از آن قرار دهید تا حباب‌های هوا تمام شود. در هوای داغ در آبیاری منظم باشید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0