نام رایج: کراسولا

نام انگلیسی: Jade plant

نام علمی: Crassula ovata

خانواده: Crassulactae

کراسولا معرف خانواده کراسولاسه است، رشد آن سریع و تا یک متر می‌رسد. به غلط به نام C.Portulacea می شناسند. رنگ برگ‌ها سبز مایل به آبی، قاشقی و تخم‌مرغی شکل در بعضی مواقع با حاشیه قرمز رنگ. گیاه بالغ اگر در زمستان از نور کافی بهره‌مند باشد گل‌های خوشه‌ای ستاره‌ای شکل صورتی یا سفید 8 – 6 سانتیمتری خود را ظاهر می‌سازد. 

بیش از 10 گونه از گیاه کراسولا به عنوان گیاه خانگی پرورش می‌یابند. از دیگر گونه‌ها می‌توان به C.falcata که حدود 30 سانتیمتر ارتفاع دارد و C.arborescens با برگ‌های سبز نقره‌ای و دیسک مانند اشاره کرد.

عکسهای زیبا از کراسولا


نیازها و شرایط نگهداری کراسولا

  • نور: نور فراوان را دوست دارد. نقطه‌ای نورانی در اتاق با نور فراوان ظهرگاهی متفاوت است.
  • دما: حداقل درجه حرارت 4 درجه است، اکسیژن هوای پاک در تابستان مورد پسند آن است.
  • آبیاری: با دو هفته یک بار در بهار شروع و به هفته‌ای یک بار در تابستان برسانید و در پاییز باز هم کمتر کنید و در زمستان برای جلوگیری از پیچیده و منقبض شدن برگ‌ها هر ماه یک بار آبیاری کافی است.
  • تغذیه: اصولاً لازم نیست اما اگر تعویض گلدان در بهار صورت نگیرد 2 تا 3 بار در تابستان با کود پتاس‌دار تغذیه کنید.
  • خاک: مانند خاک بقیه گوشتی‌ها است، کمپوست کم خاک با 30 درصد ماسه شکری ماشی برای این گیاه توصیه می‌گردد.
  • تعویض گلدان: در هر بهار گلدان با یک درجه بالاتر انتخاب و تعویض کنید.
  • ازدیاد: در بهار و یا تابستان شاخه‌های 4 – 3 برگی با کارد خیلی تیز قطع و 2 روز اجازه خشک شدن به آنها بدهید. محل قطع را با خاک فقط تماس دهید، خاک باید کمپوست خشک باشند بعد از 3 – 2 هفته با شروع تشکیل ریشه گلدان را آبیاری کنید. ازدیاد با برگ نیز امکان‌پذیر است. طریقه عملی مانند ازدیاد با ساقه است.

نکته باریکتر از مو

ریشه گیاه دوست دارد در هم بپیچد. مایل است به مانع لبه گلدان برخورد کند و برگردد. گلدان نباید بزرگتر از حجم ریشه باشد. وگرنه ریشهها توسعه پیدا نخواهند کرد.

کراسولا Crassula

خوشه‌های گلی که در عکس بالا مشاهده می‌کنید مربوط به گونه C.morgan beauty است که زودتر از گونه‌های دیگر به گل نشسته و خوشه‌ها بیشتر از یک هفته روی گیاه هستند.

مشکلات، بیماریها و آفات کراسولا

لکه‌های قهوره‌ای سوخته روی برگ‌ها است:

آفتاب سوختگی است گلدان را به صورت آنی و فوری در معرض نور مستقیم قرار داده‌اید.

فوراً گلدان را از نور مستقیم نجات بدهید، سپس برای دو هفته به تدریج و آهسته گلدان را به نور منتقل کنید. در تابستان هوای پاک فراموش نشود.

کلروفیل برگ جابه‌جا و موج‌دار شده و علایم ویروسی روی برگ‌ها مشاهده می‌گردد:

بیماری ویروسی نیست، مربوط به استفاده بی‌رویه از سموم شیمایی است. سم‌پاشی را متوقف کنید. گیاه سلامت خود را بازخواهد یافت.

اجسام پنبه‌ای شکل در میان برگ‌ها مشاهده شده است:

شپشک عامل آن است، با پنبه آغشته به سم نفوذی لکه‌ها را خیس و مسموم کنید و سم‌پاشی با همان سم هم پیشنهاد می‌گردد. در فصل رشد سم‌پاشی 3 – 2 باز تکرار شود.

برگ‌ها سیاه شده و می‌ریزند، ساقه و ریشه هم فاسد شده‌اند:

هوا به شدت سرد و مرطوب است گیاه را در زمستان در درجه بالای 4 نگهداری کنید – حدود 10 درجه بهترین است. اندام فاسد شده ریشه و ساقه را حذف و با قارچ‌کش سم‌پاشی کرده و کمپوست را نو کنید.

ساقه دراز شده، فاصله بین برگ‌ها زیاد شده و به طرف نور خم می‌شود:

نور کافی نیست در تمام طول سال در نقه‌ای پر نور قرار دهید. گلدان را 180 درجه بچرخانید.

برگ‌ها خشک شده و می‌ریزند:

اگر در زمسان باشد طبیعی است. بعضی از آنها می‌ریزند. اگر در تابستان است ممکن است خشکی و یا آبیاری بیش از اندازه باعث شده باشد شرایط را بررسی کنید. اما توجه کنید که اگر علت خشکی باشد تعداد دفعات را زیاد نکنید بلکه میزان آب را در یک بار زیادتر کنید.

رشد متوقف است:

ممکن است به تغذیه و یا تعویض گلدان و یا هر دو احتیاج داشته باشد اگر هیچ‌کدام از اینها نباشد ریشه را از نقطه‌نظر ابتلاء به آفت شپشک ریشه بازدید کنید. اگر مثبت بود، ریشه را با محلول سم بشویید، خشک کرده، گلدان را بشویید و دو ساعت بعد از کمپوست نو کاشت کنید.

قطعات نیم دایره از برگ‌ها خورده شده، رشد خیلی کند و شاخه باد کرده است:

شپشک درخت مو عامل آن است که با پودر قارچ‌کش اطراف قاعده ساقه پودرپاشی کنید، قطعه کوچکی از ساقه متورم را با تیغ بردارید تا لارو پیدا شود، با پودر هورمون پودرپاشی کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0