دووالیا

نام انگلیسی: Duvalia

نام علمی: Duvalia corderoyi

خانواده: Ascepiadaceae

اگرچه رشد آن کم است اما به خاطر گل‌های واقعاً استثنایی از نظر شکل و فرم و رنگ و بو خواهان زیادی دارد گل‌های جاذب حشرات با پرزهای زیبا و خیره‌ کننده وسط آن از نظر اندازه و شکل از این‌گونه به گونه دیگر متغیر هستند. گیاه 4 – 3 سانتیمتر ارتفاع و 20 – 15 سانتیمتر پهنا دارد. اندازه گل در این گونه متوسط است و صورتی و قهوه‌ای صورتی است از گونه‌های دیگر D.angustiloba با گل‌های قهوه‌ای سیاه و D.elegans با کک‌های تقریباً سیاه هستند که پرورش هیچ‌کدام از آنها مشکل نیست.

گل زیبای «گلدفیش» مانند دووالیا در صورتی شما را به تحسین و امید آرد که شرایط نوری توسعه و گسترش رنگ برای آن فراهم کنید. توجه فرمایید که گرفتن تعداد زیادی قلمه به معنی حذف تعداد زیادی گل در آینده است.

عکس هایی از گیاه زیبای دووالیا


نیازها و شرایط نگهداری گیاه دووالیا Duvalia

  • نور: نور در فشرده نگه داشتن برگ‌ها و تشویق و تهییج گیاه به گلدهی تأثیر به سزایی دارد. برای این گیاه در اتاق نقطه‌ای پرنور انتخاب کنید.
  • دما: حداقل دما برای این‌گونه 4 درجه است اما در بین هم‌نوعان خود یکی از دو گیاهی است که هوای گرم‌تر را دوست دارد.
  • آبیاری: آبیاری را مانند دیگر گوشتی‌ها با دو هفته یک بار در بهار و تابستان شروع کنید. در ماه‌های داغ تابستان آن را هفتگی کرده و اجازه دهید در بین دو آبیاری خاک خشک شود سپس آبیاری کنید. در پاییز با آن مدارا کنید و در زمستان آن را قطع.
  • تغذیه دووالیا: در صورت تعویض کردن گلدان لزومی به تغذیه مصنوعی نیست اما اگر تعویض نکردید 3 – 2 بار تغذیه با کود پتاس‌دار در تابستان توصیه می‌گردد.
  • خاک: مانند بقیه گوشتی‌هاست، کمپوست بی‌خاک یا کم خاک با 40 درصد ماسه با اندازه شکر تا ماش مورد پسند آن است.
  • تعویض گلدان: هر سال در بهار با گلدانی یک درجه بزرگتر از گلدان قبلی عمل تعویض را انجام دهید، بعد از 5 – 4 سال فقط شاخه‌های جوان را نگه دارید و پیرترها را حذف کنید.
  • ازدیاد: اگرچه به وسیله بذر ازدیاد می‌یابد امّا تهیه آن مشکل است ازدیاد مناسب و عملی با قطع کردن ساقه جوان متصل به ساقه پیر با کارد تیز امکان‌پذیر است.

بدانید: گل‌های خشک که به طرف تشکیل بذر می‌روند انرژی گیاه را متوجه به خود می‌کنند به محض پژمرده شدن آنها را حذف کنید تا طول دوره گل‌دهی و تعداد گل‌های بیشتری داشته باشید.

تکثیر دووالیا به روش قلمه گیری

  1. قلمه‌گیری بعد از تمام شدن دوره گلدهی است. ساقه مورد نظر را با کارد خیلی تیز از ساقه پیرتر کنار آن جدا کنید.
  2. محل قطع چه در ساقه جدید و چه در قدیم و داخل گلدان با هورمون ریشه زا جهت جلوگیری از فساد باکتریایی آغشته کرده و 2 روز برای خشک شدن آن صبر کنید.
  3. محل قطع را فقط با کمپوست خشک تماس دهید، سه هفته بعد با شروع ظهور ریشه‌ها گلدان را آبیاری کنید.

مشکلات بیماریها و آفات گیاه دووالیا Duvalia

رشد گیاه مختل شده و حشرات سیاه رنگ در اطراف گیاه و خاک مشاهده می‌شوند:

حشره آفت باعث فساد ریشه شده است. قسمت‌های فاسد شده ریشه را حذف تا آثاری از لارو حشره بر جای نماند سپس گلدان را تعویض کنید.

زمستان است، ساقه رو به زردی می‌رود سپس سیاه می‌گردد:

گیاه احتمالاً بین پرده و شیشه سرد اتاق محبوس ماندهاست. آن را به محلی گرم‌تر با درجه حرارت بالاتر از 4 درجه منتقل کنید.

ساقه‌های دووالیا سیاه و چروکیده شده و بعضی از آنها کمی درازتر از معمول شده‌اند:

رطوبت و سرمای شدید عامل آن است. اجازه دهید خاک گلدان خشک شود و گیاه را در زمستان در بالای 4 درجه نگهداری کنید. قسمت‌های سیاه و فاسد شده ساقه را حذف و معالجه کنید. گلدان را تعویض کنید.

ساقه باریک و بلند شده، رنگ آن خصوصاً در نوک ساقه رو به زردی می‌رود:

نور کافی نیست، گلدان را به تدریج و برای 2 هفته به مکان نورانی منتقل کنید.

لکه‌های قهوه‌ای روی ساقه دیده می‌شوند:

آفتاب سوختگی است نور شدید عامل آن است. فوراً گیاه را به سایه ببرید سپس برای 2 هفته آن را به نور منتقل کرده و جریان هوا را برقرار کنید.

ساقه چروکیده و خشک شده است:

می‌تواند نتیجه عوامل مختلف باشد. در زمستان درجه حرارت بالا و گلدان خشک است و یا در تابستان خاک خیلی خشک است و یا احتیاج به تغذیه دارد اگر خاک خشک است فقط میزان آب را در هر آبیاری اضافه کنید اما در فاصله بین دو آبیاری خاک خشک شود در زمستان خاک فقط مرطوب باشد و حرارت حدود 10 درجه، اگر همه شرایط درست است به شپشک ریشه مشکوک شوید، راه مبارزه آن سم کنفیدور است.

ساقه دووالیا چروکیده شده و زخم‌های پنبه‌ای شکل خصوصاً در اطراف قاعده گیاه و نزدیک خاک مشاهده می‌گردد:

شپشک آردآلود مسئول آن است، با پنبه آغشته به سم نفوذی کنفیدور روی زخم‌ها بمالید، در فصل رشد این سم‌پاشی را 3 – 2 بار انجام دهید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0