نام رایج: نارگیل ودلینا

نام انگلیسی: Dwarf coconut palm

نام علمی: Cocos weddelliana

خانواده: Areaceae یا Palmeae

نارگیل ودلینا زیبا و پاکوتاه‌ترین نخل‌های زینتی است به گونه‌ای که می‌توان آن را در تراریوم کاشت، نگهداری آن ساده است و تقریباً تنها خواسته مشکل آن رطوبت است. برای پر شدن گلدان و منظره بهتر از کاشت چند عدد در آنها استفاده می‌گردد. در آغاز ساقه ندارد اما با گذشت زمان ساقه نازکی به هم می‌رساند که پیرامون آن را شبکه‌ای از لیف‌های سیاه رنگ در هم فرو رفته فرا گرفته است. 

برگ‌های ظریف و سبک آن که انحنای زیبایی نیز دارند به 30 تا 60 سانتیمتر می‌رسند و مجموعه با شکوهی را تشکیل می‌دند کمبود آب و رطوبت حتی برای مدت کوتاه موجب خشک شدن نوک برگ‌هایش می‌گردد. بعضی نام علمی آن را Microcoelum weddeliana می‌دانند.

تصاویر زیبا از نارگیل ودلینا


نیازها و شرایط نگهداری نارگیل ودلینا

  • نور: قادر به تحمل شدت نور بالا است حتی نور مستقیم، از لامپ‌های فلورسنت هم می‌توانید در کمبود نور استفاده کنید.
  • دما: حداقل آن در زمستان 16 درجه و حداکثر آن در تابستان 21 درجه است.
  •  آبیاری: در تابستان خاک را مرطوب نگه دارید اما آن را با تلاقی نکنید هفته‌ای 3 – 2 بار کافی است و در زمستان هر هفته تا هر 10 روز یک بار آبیاری کنید. و اجازه دهید در بین دو آبیاری خاک خشک شود
  •  رطوبت: غبارپاشی با آب فاقد املاح هفته‌ای دو بار و ریختن آب و سنگریزه در زیرگلدانی بدون تماس انتهای گلدان با آن رطوبت محیط گلدان را تأمین می‌کند.
  •  تغذیه: در تابستان هر دو یا سه هفته بار با کودهای مایع مخصوص گیاهان زینتی نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده یا سازنده، نارگیل ودلینا را تغذیه کنید.
  •  تغذیه گلدان: هر سال اوایل بهار گلدان را با یک درجه بالاتر تعویض کنید. اگر چند گیاه با هم کاشت شده‌اند آنها را از همدیگر جدا نکنید.
  •  تمیز کردن برگ‌ها: هر دو طرف برگچه‌ها را با پارچه یا اسفنج مرطوب پاک کنید. غبارپاشی در تمیز نگه داشتن مؤثر است. از مواد براق‌کننده شیمیایی استفاده نکنید.
  •  حذف برگ‌های خشک: برگ‌های قهوه‌ای و خشک که باعث بد منظر شدن گیاه می‌شوند با کارد تیز از نزدیک‌ترین محل اتصال به ساقه قطع کنید.

نارگیل ودلیانا Cocos weddeliana

کوتوله و کم رشد بودن این نخل زیبا باعث گشته است که برای بهتر جلوه دادن آن از کاشت چند گیاه در یک گلدان استفاده گردد. در برابر تغیرات شدید رطوبت و دما مقاومت کمتری دارد و به همین علت تابستان‌ها نیز باید در محیط بسته نگهداری شود. بهترین گیاه برای کاشت در تراریوم است.

مشکلات، بیماریها و آفات نارگیل ودلینا

نوک برگ‌ها قهوه‌ای شده‌اند:

هوا خیلی خشک است. هرروز با آب فاقد املاح گیاه را غبارپاشی کنید. غبارپاشی با قطرات درشت باعث به جا ماندن لکه‌های سفید روی برگ‌ها می‌گردد. غبارپاشی باید به مه پاشی شباهت داشته باشد.

برگ‌های جدید خشک می‌شوند:

هوا خیلی گرم است، گیاه در معرض درجه حرارت بالاتر از 21 درجه قرار گرفته است. در مواقعی که هوا خیلی گرم می‌آید غبارپاشی با آب فاقد املاح در خنک کردن محیط مؤثر است. اگر در تابستان رشد متوقف شده باشد. به باتلاقی شدن خاک مشکوک شوید، زهکش را بازدید کنید. اجازه دهید بین دو آبیاری خاک خشک شود سپس آبیاری کنید.

گیاه خود را انداخته است:

به احتمال قوی گلدان نارگیل ودلینا بر اثر ضربه وارونه شده است. خاک‌های اطراف گلدان را فشار داده و با آب فراوان آن را آبیاری کنید. در سال آینده اگر گیاه زنده است گلدان را تعویض کنید.

هشدار

پیام توقف در رشد می‌تواند تاریک بودن محیط، فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان و نیاز به تغذیه باشد. شرایط را بررسی و رفع علت کنید.

برگ‌های جدید قهوه‌ای می‌شوند:

هوا خیلی سرد است. برگ‌های جدید شدیداً به سرما حساس هستند و توجه کنید که این نخل باید در تمام طول سال در محیط بسته نگهداری شود.

برگ‌های پایینی شروع به خشک شدن می‌کنند:

بر اثر تشنگی مفرط است. به علت خشکی خاک ازگلدان جدا شده است. گلدان را در داخلِ سطل یا تشت آب قرار داده و 15 دقیقه صبر کنید تا سیر آب شود. سپس خارج کنید تا آبهای اضافی خارج شوند.

لکه‌های قهوه ای روی برگ‌ها مشاهده می‌گردد:

از براق‌کننده‌های شیمیایی استفاده شده است غبارپاشی به تنهایی قادر به تمیز کردن برگ‌ها است. در صورت لزوم از اسفنج و پارچه مرطوب استفاده شود.

تعویض گلدان نارگیل ودلینا:

با ظهور علایم فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان با ظهور علایم فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان مانند بالا زدن ریشه از سطح گلدان و یا نمایان نشدن برگهای جدید که خود حکایت از ریشههای زیاد و کمبود عناصر خاک است. در بهار گلدان را با یک درجه بالاتر و خاک کمپوست و مواد لازم در زهکش تهیه کنید.

الف) گیاه را به آرامی از گلدان خارج کنید. مواظب باشید ریشه‌ها صدمه نبینند.

ب) با وسیله‌ای مانند چنگال به آرامی خاک‌های قدیمی از ریشه‌ها خارج کنید.

ج) سنگریزه و تکه‌های گلدان شکسته روی سوراخ گلدان را در ته گلدان بریزید و مقداری کمپوست روی آنها ریخته وگیاه را روی آن قرار دهید.

د) کمپوست را اضافه کرده و با فشار انگشتان آنها را فشرده کنید. آن را در سایه قرار داده و دو روز آبیاری نکنید تا ریشه‌ها به تولید ریشه تشویق شوند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0