نام رایج: زعفران

نام انگلیسی: Dutch crocus

نام علمی: Crocus vernus

خانواده: Iridaceae

واریته‌های زیادی از زعفران زینتی به بازار عرضه شده است. همه آنها احتیاج به هوای سرد با اکسیژن فراوان دارند. دوران گلدهی زعفران در زمستان است اما واریته‌های اصلاح‌شده‌ای وجود دارد که در پاییز و بعضی از آنها در کریسمس به گل می‌نشینند. پیازها که در زعفران (Corm) یا سوخ نامیده می‌شود به صورت گروهی در دستجات 10 – 5 تایی درون گلدان یا باغچه کاشت می‌گردند.

عکسهای زیبا از زعفران


نیازها و شرایط نگهداری زعفران

  •  نور: 8 هفته در تاریکی و 2 هفته در نور تاریک روشن و سپس نور کامل از نیازهای نوری آن است.
  •  دما: در هنگامی که در تاریکی قرار دارد حرارت 7 درجه و حداکثر زمان گلدهی 18 درجه است.
  •  آبیاری: تا زمانی که در تاریکی است آن را مرطوب نگه دارید، هر هفته آن را بازدید کرده اگر کمپوست خشک است کمی آب به کمپوست اضافه کنید در دوران گلدهی آبیاری دو مرتبه در هفته لازم دارد.
  •  رطوبت: غبارپاشی نکنید، این گیاه محیطی سرد، خشک و با جریان هوا نیاز دارد. رطوبت زیاد قارچ بوتری تیس را توسعه می‌دهد.
  •  تغذیه: اگر مایل به کاشت سوخ‌ها در سال آینده هستید گیاه را هر 14 روز یک بار تغذیه کنید تا برگ‌ها زرد شده و از بین بروند و گرنه احتیاجی به تغذیه ندارد.
  •  خاک: کمپوست معمولی برای این پیاز خوب است.
  •  پس از گلدهی: گل‌های پژمرده را فوراً حذف کنید، سوخ‌هایی که پیش‌رس شده‌اند در سال آینده قادر به تولید گل نیستند، سوخ‌های دیگر را می‌توانید برای سال آینده در مکانی سرد و خشک نگهداری کنید.

زعفران Crocus

ارتفاع زعفران به 15 – 10 سانتیمتر می‌رسد، برگ‌هایش باریک سوزنی و حاشیه آنها سفید رنگ است. از میان این برگ‌ها درست از سطح خاک 4 – 3 گل زیبا در رنگ‌های زرد طلایی، سفید خالص، راغوانی مایل به بنفش، آبی تیره بدون ساقه گل‌دهنده یا با ساقه از خاک بیرون می‌آید.

مشکلات بیماریها و آفات زعفران

گل‌ها خود را می‌اندازند:

خاک خیلی خشک است، نور کافی نیست و یا هوا خیلی گرم است. شراط را بررس کنید، اگر در گلدان است و نور کافی نیست آن را به محلی پرنورتر ببرید. اگر خاک خشک است همیشه آن را مرطوب نگه دارید. درجه حرارت زیر 18 باشد.

نوک برگ‌ها قهوه‌ای و خشک می‌شوند:

هوا و خاک خیلی خشک هستند، خاک را همیشه مرطوب نگه دارید، گلدان را به نقطه‌ای سردتر منتقل کنید.

سوراخ‌های کوچکی در قاعده ساقه و Corm مشاهده می‌گردد:

حلزون است، گلدان‌هایی که در بیرون از اتاق نگهداری می‌شوند مورد حمله قرار می‌دهد. طعمه مسموم تهیه کنید و اطراف بوته‌ها بریزید.

پیازها فقط برگ داده‌اند اما از گل خبری نیست:

محیط گرم و خشک است. زعفران در هوای گرم گل نمی‌دهد. درجه حرارت باید زیر 10 درجه باشد. خاک را همیشه مرطوب نگه دارید.

فقط بعضی از پیازها گل داده‌اند:

علت کاشت دیر هنگام است پیازها را هرچه زودتر در پاییز کاشت کنید.

گل‌های زعفران کاملاً باز می‌شوند اما فوراً پژمرده می‌گردند:

حرارت بالا است. در هنگام گلدهی در نقطه‌ای خیلی سرد و در درجه 16 قرار دهید.

روی غنچه‌ها و برگ‌ها کپک خاکستری است:

هوا خیلی مرطوب است و یا رطوبت خاک خیلی زیاد است، گلدان‌ها را به نقطه‌ای سرد و با جریان هوا ببرید. با محلول قارچ‌کش بر علیه قارچ مبارزه کنید.

گل‌ها فوراً می‌میرند:

نور مستقیم خورشید عامل آن است. گلدان را به نقطه‌ای سایه‌دار ببرید. زعفران از آفتاب ظهر گاهی بیزار است.

برگ‌های زعفران زرد شده‌اند:

کمپوست خیلی مرطوب است، بالا نگهداشتن رطوبت خاک با باتلاقی شدن آن متفاوت است. حمله شپشک درخت مو به پیازها هم می‌تواند همین علائم را به وجود بیاورد. بحث دفع آفات و امراض را در اول کتاب بخوانید و با این آفت مبارزه کنید.

سوخها Corms:

سوخ یا پیاز نام اندام زمینی زعفران است، پیازی است گرد و پهن که در وسط آن کمی فرورفتگی دارد. در هنگام خرید از سالم بودن آنها مطمئن شوید. اگر خود دارای پیاز هستید نکات زیر را رعایت کنید:

الف) پیازها را بدون محافظت رها نکنید، موش و سایر جوندگان به آنها حمله خواهند کرد. آثار جویده شدن را ممکن است روی آنها مشاهده کنید.

ب) نقاط و لکه‌های سیاه، خاکستری و سفید از نشانه‌های حمله قارچ‌ها به پیاز است. قبل از کاشت آنها را با محلول قارچ‌کش ضدعفونی کنند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0