نام رایج: هیپوسرتا

نام انگلیسی: Clog plant

نام علمی: Hypocyrta glabra

خانواده: Gesneriacae

هیپوسرتا در حالت طبیعی به صورت آویزان در شاخه و تنه خزه‌دار درختان بزرگ جنگل‌های برزیل زندگی می‌کند. گیاهی است پر شاخ و برگ، برگ‌ها سبز درخشان و گوشتی، که می‌تواند میزان زیادی آب در خوذ ذخیره کند و مدت زیادتری نسبت به دیگر گیاهان خانگی خود را زنده نگه دارد. گل قرمز رنگ و در طول ساقه تولید می‌شود و حال زیبایی به شاخه می‌دهد.

عکسهای زیبا از هیپوسرتا


نیازها و شرایط نگهداری هیپوسرتا

  •  نور: به خاطر زادگاهش جنگل شدت نور چندان برایش مهم نیست و پشت پنجره‌های کم نور هم می‌تواند زندگی کند. نور غیرمستقیم را بهتر دوست دارد.
  •  دما: در درجه حرارت زیر 13 هیپوسرتا صدمه می‌بیند. حاکثر درجه حرارت در تابستان 24 است. جریان خوب هوا را بهتر می‌پسندد.
  •  آبیاری: آبیاری بیش از حد ریزش گل‌ها را باعث می‌گردد و مهم اینکه اگر گیاه تشنگی بکشد نیز همین اتفاق می‌افتد. همیشه رطوبت خاک را بررسی کنید چون میزان آبیاری با درجه حرارت رابطه‌ای مستقیم دارد. حداکثر دفعات آبیاری در تابستان 4 – 3 بار در هفته و در زمستان هر 10 – 7 روز یک بار است.
  •  رطوبت: هیپوسرتا نه تنها هیچ احتیاجی به غبارپاشی ندارد بلکه در صورت غبارپاشی گل‌های آن می‌پوسد. هوای خشک را دوست دارد.
  •  تغذیه: تغذیه با کودهای مایع مخصوص گیاهان خانگی هر 14 روز یک بار طبق دستور انجام گیرد.
  •  خاک: یک قسمت خاک لوم، یک قسمت ماسه و 4 قسمت پیت و کمپوست بهترین خاک را برای هیپوسرتا تشکیل می‌دهند.
  •  تعویض گلدان: هر 2 سال یک بار در بهار در گلدان با اندازه قبلی تعویض انجام گیرد. زهکش باید عالی باشد. سوراخ انتهای گلدان را باز کنید.
  •  تمیز کردن: اگر برگ‌ها کثیف و درجه حرارت بالای 21 باشد با آب تمیز غبارپاشی کنید. استفاده از براق‌کننده شیمیایی ممنوع است.

توصیه:

ممکن است دو عامل متضاد نشانههای مشابهی ایجاد کنند. شرایط را با دقت بررسی کنید.

هیپوسرتا Hypocyrta

گیاه زیبا و کم توقعی است. نیاز کم به آبیاری و عدم نیاز به غبارپشای از مزایای این گیاه خصوصاً در مسافرت‌ها است. این کم توقعی نباید شما را نسبت به آن کم لطف کند.

هرس:

ساقه‌های بلند گیاه را برای تشویق به ایجاد شاخه‌های جانبی در اواخر بهار هرس کنید. محل برش باید به گونه‌ای باشد که حدود نصف ساقه دراز شده حذف گردد. محل قطع باید درست بالای برگ باشد. با این هرس شکل و شمایل خوبی به گیاه بدهید.

مشکلات، بیماریها و آفات هیپوسرتا

ساقهها بیش از حد دراز شده، فاصله بین برگها زیاد است و علاوه بر آن گلها هم ظاهر نمیشوند:

 محیط خیلی تاریک است، گیاه را به محلی گرم‌تر اما نه در معرض مستقیم نور آفتاب منتقل نید. در بهار ساقه‌ها را تا حد چنبره‌ای و خوش شکل شدن هرس کنید تا گیاه به گل رفتن تشویق شود.

روی برگها لکه سوختگی پیدا شدهاند:

مربوط به استفاده از مواد براق‌کننده شیمیایی است. آن را هرگز استفاده نکنید. غبارپاشی با آب سبک و بدون املاح راه چاره است.

نوک ساقه‌های هیپوسرتا قهوه‌ای می‌شوند:

علت این ضایعه گرمای بیش از حد است. گیاه را به محلی خشک و با درجه حرارت زیر 25 درجه منتقل کنید. گلدان را از معرض نور مستقیم در اما نگه دارید.

در پشت برگ تارهای ریز مشاهده میگردد:

کنه تار عنکبوتی عامل آن است. گلدان خود را با محلول سم نفوذی طبق دستور هر 14 روز یک بار سم‌پاشی کنید تا علایم از بین بروند. پشت برگ‌های آلوده نیز با پنبه آغشته به همین محلول پاک کنید.

حشرات ریز سفید رنگی در اطراف گلدان مشاهده شدهاند:

مگس سفید عامل آن است. گیاه را با یک سم نفوذی طبق دستور هر هفته سم‌پاشی کنید.

برگ‌های هیپوسرتا نرم و اسفنجی هستند:

رطوبت خاک و یا رطوبت هوا و یا هر دو بالا هستند. در زمستان با سقوط درجه حرارت به 16 درجه فقط هفته‌ای یک بار آبیاری کنید و اجازه دهید خاک گلدان در فاصله دو آبیاری کمی خشک شود. در تابستان با خشک شدن سطح خاک آبیاری کنید. جریان هوا را برقرار کنید. ممکن است کپک خاکستری به گیاه شما حمله کند.

لکههای سفید نمکی روی برگها ظاهر شدهاند:

غبارپاشی با آب سنگین دارای املاح این عارضه را تولید می‌کند. گیاه را با آب سبک تصفیه شده غبارپاشی کنید. وقتی گیاه در گل است غبارپاشی نکنید.

با وجودی که همه شرایط زیستی برای هیپوسرتا مهیا است اما برگ‌ها و گل‌ها رنگ پریده هستند و بعضی از آنها خشک می‌شوند:

اشعه قوی خورشید باعث این عارضه است. گیاه را به مکانی با اشعه غیرمستقیم منتقل کنید.

برگها قهوهای میشوند:

عامل آن سرمای بیش از حد است. گیاه را به محلی با درجه حداقل 13 ببرید.

اجسام پنبهای شکل روی برگها و در قاعده ساقه مشاهده میگردد:

شپشک آردآلود عامل آن است. گیاه را با محلول یک سم نفوذی آبیاری کنید. با پنبه آغشته به همین محلول سمی لکه‌ها را بردارید.

قبل از اینکه عمر گل‌های هیپوسرتا تمام شود سقوط می‌کنند:

رطوبت و یا خشکی بیش از اندازه هر دو می‌توانند عامل این عارضه باشند. شرایط را بررسی کنید. زمانی آبیاری کنید که خاک سطح گلدان کمی خشک شده باشد. اگر درجه حرارت در تابستان بالا رود آبیاری ممکن است به هفته‌ای 2 یا 3 بار افزایش یابد. هرگز به خاک اجازه باتلاقی شدن ندهید.

توصیه:

در نگهداری گلهای آپارتمانی به فرزندان خود مسئولیت دهید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0