نام رایج: هورنیا

نام انگلیسی: Huernia

نام علمی: Huernia primulina

خانواده: Asclepiadaceae

اگرچه هورنیا از نظر مشخصات ظاهری به گروه لاشه‌مرداریان متعلق دارد اما گل‌های آن بدبو نیستند و برای نگهداری در منزل مناسب هستند و ساقه‌ها به حدود 5 سانتیمتر می‌رسند پهنای آن به آن اندازه هست که بتواند گلدان را با قطر 10 سانتیمتر پر کند گل‌ها در بعضی گونه‌ها به رنگ قرمز اما در این‌گونه زردرنگ است.

از دیگر گونه‌ها H.oculata با گل‌های قهوه‌ای شکلاتی و سفید و H.hystrix با گل‌های سبز متمایل به زرد می‌توان نام برد.

عکسهای زیبا از هورنیا


نیازها و شرایط نگهداری هورنیا

  •  نور: نقطه‌ای نورانی در اتاق یا گلخانه برای آن مهیا کنید. هورنیا آفتاب ظهرگاهی را نمی‌پسندد در صورت اجبار برای آن سایه درست کنید. اگر نور قوی نباشد ظهور گل‌ها به خطر می‌افتد.
  •  دما: حداقل درجه حرارت 4 است امّا 10 درجه را بهتر می‌پسندد، در ماه‌های تابستان هوای جریان‌دار را فراموش نکنید.
  •  آبیاری: در بهار گلدان را درون ظرف پر از آب قرار داده اجازه دهید هورنیا سیراب شود. سپس برای یک ماه خاک را خشک کنید. در تابستان هر دو هفته یک بار آبیاری کافی است در روزهای داغ آبیاری را هفتگی کنید. در پاییز با آن مدارا کنید و در زمستان اگر درجه حرارت زیر 13 است آبیاری را قطع و اگر بالای آن است مقدار بسیار کمی آب به گلدان بدهید. (فقط یک بار در ماه)
  •  تغذیه: در طول ماه‌های تابستان 3 – 2 بار هورنیا را با کود پتاسه تغذیه کنید.
  •  خاک: مانند بقیه گوشتی‌ها مخلوط 40 درصد ماسه شکری ماشی با کمپوست بدون خاک یا کم خاک از بهترین است.
  •  تعویض گلدان: هر بهار در گلدانی با یک درجه بزرگ‌تر عمل تعویض را انجام دهید. در هنگام تعویض ساقه‌های بدمنظر را حذف کنید. گل‌ها بر روی ساقه‌های جوان سال جاری یا گذشته ظاهر می‌گردد.
  •  ازدیاد: به وسیله قلمه از ساقه‌ها است. قلمه را از محل اتصال به ساقه پیرتر قطع کنید. طرز قلمه‌گیری را بخوانید.

نکته

حذف اندام فاسد در گوشتها و کاکتوسها زمانی موفقیتآمیز است که محل قطع عضو فاسد با محلول یا پودر قارچکش قوی ضد عفونی شود.

هورنیا Huernia

تنها گونه با گل زرد گونه H.primulina است، با وجودی که گل‌ها دارای بوی بد نیستند اما حشرات برای گرده افشانی به آن جلب می‌گردند. گل‌ها در گونه‌های دیگر مخلوط چند رنگ هستند.

مشکلات، بیماریها و آفات هورنیا

در زمستان هستیم، ساقهها رو به زردی میروند سپس سیاه میشوند:

هوا به شدت سرد است. احتمالاً گیاه بین پرده و شیشه سرد محبوس است آن را به نقطه گرم با درجه حرارت بالای 4 ببرید.

ساقهها پژمرده و سیاه شدهاند، بعضی از آنها میافتند:

هوا به شدت سرد و مرطوب است، خاک خیلی رطوبت دارد. در زمستان اجازه دهید خاک کاملاً خشک شود و در درجه بالای 4 نگهدارید. درمان ریشه و ساقه و وادار کردن گیاه به ریشه‌زایی مجدد نیاز به مطالعه اول کتاب در فصل امراض و آفات دارد.

ساقه پژمرده و خشک میشود:

علت‌های زیادی می‌تواند داشته باشد. در زمستان هوا خیلی گرم و خاک خشک است هر ماه یک بار هورنیا را آبیاری کنید یا خاک در بهار و تابستان خشک است میزان آب در هر دفعه آبیاری زیادتر کنید اما بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود یا احتیاج به تغذیه دارد 2 تا 3 بار در بهار و تابستان تغذیه کنید برای بررسی شپشک ریشه و درمان آن فصل آفات و امراض را بخوانید.

ساقه دراز میشود و نوک آنها رنگ پریده است. تعداد گلها هم کم است:

نور کافی نیست. برای دو هفته به تدریج و گام به گام گلدان هورنیا را به نقطه‌ای آفتابی ببرید. اگر در زمستان هستید بالا بودن درجه حرات و مرطوب بودن خاک هم می‌تواند عامل باشد در هنگام استراحت زمستانی در 10 درجه نگهدارید.

لکههای سوخته روی ساقه دیده میشود:

آفتاب سوختگی است هورنیا را فوراً از آفتاب به سایه منتقل کرده آن را نجات دهید. سپس بعد از چند روز برای دو هفته گام به گام و تدریجی به نور آفتاب ولی ملایم ببرید جریان هوای پر اکسیژن را فراموش نکنید.

ساقه پژمرده شده و در قاعده آن اجسام پنبهای سفید دیده میشود:

با سم نفوذی طبق دستور هورنیا را سم‌پاشی کنید. با پنبه آغشته به همین محلول اجسام پنبه‌ای را خیس کنید تا لارو شپشک آردآلود که در زیر آن است که بین برود در فصل‌های رشد بهار و تابستان این سم‌پاشی 3 – 2 بار می‌تواند تکرار شود.

گیاه خود را انداخته است، رشد متوقف است و حشرات سیاه رنگی اطراف خاک گلدان و گیاه وجود دارند:

شپشک درخت مو عامل آن است قسمت‌های پوسیده را بردارید، با پودر هورمون رشد اطراف زخم را آغشته و گلدان را تعویض کنید. فصل آفات و امراض اول کتاب را بخوانید.

قلمهگیری:

الف) قلمه گیری را بعد از گلدهی هورنیا شروع کنید، ساقه خارجی را که جوانتر و به ساقه پیرتر وصل است از محل اتصال قطع کنید.

ب) محل قطع را در قلمه یا پایه مادری با پودر هورمون جهت جلوگیری از فساد پودرپاشی کنید. دو روز به قلمه‌ها اجازه دهید خشک شوند سپس روی کمپوست خشک بخوابانید فقط محل قطع را با کمپوست تماس دهید.

تقسیم بوته:

الف) کپه‌ها 8 – 6 ساقه‌ای را از خاک جدا کرده بشویید و با کارد تیز ساقه‌ها را از هم جدا کنید. این عمل در بهار یا اوایل تابستان انجام شود. کارد خیلی تیز باشد.

ب) قلمه‌هایی که برش پیدا کرده و فاقد ریشه هستند با پودر هورمون ضد عفونی کنید و ریشه‌دارها را در گلدان جدا کاشت کنید. 3 – 2 روز به آنها اجازه خشک شدن بدهید سپس در گلدان کاشت کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0