نام رایج: مومی، شمعی

نام انگلیسی: Wax plant

نام علمی: Hoya carnosa

خانواده: Asclifpiadaceae

مومی گیاه خزنده است و ساقه‌هایش می‌تواند با چنگک‌های خود مانند موچسب به دیوارها بچسبد. برگ‌ها متقارن چرم مانند و سبز پررنگ هستند. در تابستان گل‌های مومی ستاره‌ای و ظریف آن ظاهر می‌شوند. یک گیاه کامل و بالغ در فصل گلدهی غرق در گل‌هایی است که عطر مخصوص خود را به مشام می‌رسانند و دارای شهدی شیرین و عسلی هستند.

بعد از ظهور غنچه‌ها گیاه را نباید حرکت داد زیرا باعث ریزش غنچه‌ها می‌شود. برعکس گل‌های گیاهان دیگر که پس از پژمرده شدن باید حذف شوند به علت رویش گل‌های جدید روی گل‌های قدیم نباید آنها را حذف کرد.

عکسهای زیبا از مومی


نیازها و شرایط نگهداری مومی

  •  نور: مکان پر نور می‌خواهد، اما تابش اشعه قوی در هنگام ظهر برگ‌های گیاه را می‌سوزاند.
  •  دما: حداکثر درجه حرارت در تابستان 24 و حداقل در زمستان 10 درجه است.
  •  آبیاری: زهکش گلدان برای این گیاه باید مناسب باشد. آبیاری هفته‌ای یک بار در تابستان و هر دو هفته یک بار در زمستان کافی است. آب بدون املاح دوست دارد. خانم‌های باذوق و علاقمند به گل و گیاه برای این گیاه آب باران تهیه می‌کنند.
  •  رطوبت: در هنگام باز بودن گل‌ها مواظب باشید آب غبارپاشی به آنها نرسد. در تابستان حداقل هفته‌ای یک بار غبارپاشی کافی است. در زمستان غبارپاشی نکنید. برای حفظ رطوبت در تابستان گلدان را در زیرگلدانی حاوی آب و سنگریزه قرار دهید. دقت کنید انتهای گلدان با آب در تماس نباشد.
  •  تغذیه: هر دو هفته یک بار احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد. از کودهای مایع مخصوص گیاهان خانگی و نصف غلظت پیشنهاد شده توسط فروشنده یا سازنده استفاده کنید.
  •  خاک: کمپوست لوم بهترین است. اضافه کردن خاکه آجر به خاک گلدان به گلدهی کمک می‌کند.
  •  تعویض گلدان: گیاه دوست دارد ریشه‌هایش در هم برود. هر 3 – 2 سال یک بار اقدام به تعویض گلدان کنید. متناوباً تعویض گلدان و تعویض خاک رویی انجام دهید.
  •  تمیز کردن: غبارپاشی برای تمیز کردن کافی است. اسفنج یا پارچه خیس پیشنهاد می‌گردد. از براق‌کننده‌ها استفاده نکنید.

نکته:

 رادیاتورهای شوفاژ و بخاریها بلای جان گلهای آپارتمانی هستند.

مومی، شمعی Hoya

برگ‌های مومی سبز پر رنگ و در گونه‌ای ابلق است که به خاطر برگ‌های زیبا و دو رنگ آن به عنوان گیاه خانگی انتخاب می‌شود. با بالغ شدن گیاه شاخه‌ها غرقق در گل می‌شوند به گونه‌ای که در هر گل آذین بیش از 30 گل کوچک وجود دارد.

قیّم دایرهای:

الف) سیمی با قطر مناسب تهیه کرده و دو سر آن را در گلدان به گونه‌ای فرو کنید که تا دو سوم عمق گلدان فرو رود. ساقه را به آرامی و بدون ایجاد صدمه فیزیکی دور سیم بچرخانید.

ب) یک نخ ظریف اما محکم انتخاب کرده و به یک سر سیم ببندید و به آرامی دور سیم و گیاه حلقه بزنید. این عمل باعث می‌گردد جوانه انتهایی طول سیم را تعقیب کند. پس از اینکه نخ به انتها رسید حرکت را به عکس ادامه دهید و در سر بعدی گره بسیار ملایم بزنید.

مشکلات، بیماریها و آفات مومی

برگهای جدید ظاهر میشوند اما گیاه گل نمیدهد:

گیاه در طول سال احتیاج به تغذیه مصنوعی با کودهای مایع و پودر با درجه متوسط از نظر قدرت اثر دارد. هر 14 روز یک بار در طول سال گیاه را تغذیه کنید اما هرگز قدرت اثر کود را قوی انتخاب نکنید.

برگها خشک شده و چین و چروک میخورند:

هوا به نهایت گرم و خشک است. حرارت 24 درجه را انتخاب و حداقل هفته ای یک بار غبارپاشی کنید. آبیاری را نیز انجام دهید اما مواظب باتلاقی شدن خاک باشید. در زیرگلدانی مقداری سنگریزه و یا خزه قرار دهید. این عمل باعث مرطوب و خنک نگه داشتن اطراف گیاه می‌شود.

لکههای قهوهای سخت پشت برگها ظاهر شدهاند:

عامل آن حشره آفت است. با پنبه آغشته به سم لکه‌ها را بردارید و با یک سم نفوذی گیاه را سم‌پاشی کنید. 14 روز بعد می‌تواند سم‌پاشی تکرار گردد.

برگها زرد و خشک و پوسیده شده و میریزند:

آبیاری بیش از اندازه است. در حد فاصل بین دو آبیاری خاک باید خشک شود. تعداد دفعات آبیاری را کمتر کنید. سوراخ ته گلدان را بازدید کنید.

گلها ظاهر نشدهاند و برگها با رنگ پریده سقوط میکنند:

تاریکی عامل آن است. گیاه را به محلی پرنور منتقل کنید اما مواظب افتاب تند ظهرگاهی باشید. نور مستقیم آفتاب برای گیاه مومی آزاردهنده است. تنگ شدن محل زندگی و کوچک بودن گلدان می‌تواند دیگر عامل باشد. از ریشه‌های گیاه بازدید کنید اگر بیش از حد در هم رفته‌اند و شاید از سوراخ ته گلدان بیرون زده باشند. گلدان را با یک درجه بزرگ‌تر تعویض کنید. این عمل باید در بهار انجام گیرد.

آفتاب سوختگی روی برگها ظاهر شدهاند:

گیاه احتمالاً در معرض نور مستقیم ظهرگاهی قرار گرفته است. قطرات آب حاصل از غبارپاشی در روی برگ‌ها چنانچه در معرض نور خورشید قرار گیرند همانند ذره‌بین عمل کرده و گیاه را می‌سوزانند. هرگز در آفتاب غبارپاشی نکند. اول صبح بهترین زمان غبارپاشی است.

اجسام پنبهای مانند روی برگها هستند:

با پنبه آغشته به محلول سم نفوذی لکه‌ها را بردارید. عامل آن محلول شپشک آردآلود است. با همین سم هم هر 14 روز سم‌پاشی کنید تا گیاه پاک شود. گیاه خیلی به عوامل نامساعد حساس است.

غنچهها قبل از اینکه باز شوند میریزند:

هوا خیلی سرد و خیلی نزدیک به پنجره است. این گیاه شدیداً «قهروک» است و چنانچه به‌طور مرتب و در هنگام ظهور گل‌ها از اینجا به آنجا منتقل شود قهر می‌کند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0