نام رایج: اکینو سروس

نام انگلیسی: Echinocereus

نام علمی: Echinocereus triglochidiatus

خانواده: Cactaceae

عالی و زیباترین گل‌ها را باید در این جنس از کاکتوس جستجو کرد. زادگاه اصلی اکینو سروس جنوب ایالات متحده و مکزیک است. کپه‌های بزرگی به پهنای نیم متر از پاگیاه‌های خود می‌سازد. ساقه‌های استوانه‌ای بیشتر از 30 – 20 سانتیمتر ارتفاع می‌گیرند و اکثر آنها هنگامی که به ارتفاع 10 سانتیمتری رسیدند گل می‌دهند.

بعضی از آنها دارای ریشه‌های سطحی هستند که نیم‌گلدان‌ها و سینی‌ها برای آنها کافی است اما گونه‌های دیگری با ریشه‌های غده‌ای گلدان‌های عمیق‌تری را طلب می‌کنند. در هنگام تعویض گلدان بازدید کنید که کدام نوع است. از لحاظ مشخصات به گروه‌های زیادی تقسیم می‌گردند. گونه‌ای مانند E.fendleri به راحتی گل نمی‌دهد اما پهنای آن به 50 سانتیمتر می‌رسد در حیات وحش به حدود 1 متر می‌رسند. از گونه‌هایی که به راحتی گل می‌دهند می‌تواند E.blanckii و E.papillosus نام برد. گروهی از آنها دارای خارهای کوتاه نظیر دندانه‌های شانه هستند که نوک آنها به طرف پایین خم می‌شود. بعضی از آنها گل‌های خود را در هنگامی ظاهر می‌سازند که 18 سانتیمتری هستند. خلاصه اینکه تنوع در این جنس خیلی زیاد است.

عکسهای زیبا از اکینو سروس


نیازها و شرایط نگهداری اکینو سروس

  • نور: برای ظهور خارها و گل‌های زیبا نیاز به نور فراوان در پشت پنجره‌های نورانی و یا گلخانه پرنور دارد.
  • دما: حداقل دما برای سالم بودن و فرار از خطر سرمازدگی 4 و در تابستان دمای زیر 38 از بهترین است. هوای جریان‌دار و مملو از اکسیژن از دیگر خواسته‌ها در تابستان است.
  •  آبیاری: در تابستان گرم‌ترین فصل هر هفته و در بهار و پاییز هر دو هفته یک بار آبیاری کافی است. در زمستان آبیاری را قطع کنید.
  •  تغذیه: کود پتاسه قوی بهترین منبع تغذیه در ماه‌های تابستان و بهار است.
  •  خاک: یک قسمت ماسه شکری، ماشی، نخودی با دو قسمت کمپوست بدون خاک یا کم خاک بهتررین است. گونه‌های بزرگتر و قوی‌تر خاک بیشتری را طلب می‌کنند بدون اینکه زهکش به خطر بیافتد.
  •  تمیز کردن و دفع آفات: برای تمیز کردن گردو خاک‌های بین خارها و همچنین پیشگیری از حمله آفات مخلوط سم حشره‌کش با آب و غبارپاشی 3 – 2 بار در سال استفاده کنید.
  • دیگر گونه‌ها: گونه‌های این جنس آنقدر زیاد هستند که در این مقاله خلاصه نمی‌گنجد.
  • تعویض گلدان: کاکتوس کوچک با ریشه‌های کم در گلدان بزرگ نگذارید. طبیعت ریشه در هم پیچیدن است، و زمانی در هم می‌پیچد که به مانع و کم جایی برخورد کند و به طرف مخالف برگردد. هر سال گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض کنید. اگر کاکتوس از گونه‌ای با ریشه‌های سطحی است از نیم گلدان و سینی استفاده کنید. گونه‌های قوی و پرریشه را هر سال در گلدان بزرگتر کاشت کنید تا قطر گلدان به 18 سانتیمتر برسد سپس هر سال در همان گلدان سابق جابه‌جا و فقط اقدام به تعویض خاک رویی و خاک ریخته و ضایع شده کنید

اکینو سروس Echinocereus

گونه Echinocereus triglochidiatus دارای ساقه‌های ضخیم، چاق و خپل با خارهای متنوع درون گونه است. اگرچه گونه‌هایی هم‌اکنون به بازار عرضه شده‌اند که همگی گل‌دهنده هستند، برای ظهور گل‌ها احتیاج به مراقبت و تیمار بیشتری دارند. نقطه‌ای نورانی با جریان هوای اکسیژن در سلامتی و ظهور گل‌ها تأثیر حیاتی دارد. گل‌هایی با بافت واکسی و کمی سخت و خشن در عین ظرافت تولید می‌کند که هر کدام دو هفته روی گیاه می‌مانند.

اشاره

رمز موفقیت در کاشت قلمه گوشتیها و کاکتوسها نگهداری آنها برای حدود یک هفته در دستمال کاغذی و کم رطوبت کردن انتهای قلمه است.

Echinocereus papillosus از گونه‌هایی است که در خانه می‌تواند گل‌ها را به ظهور برساند. اگرچه ریشه‌ها سطحی است اما آنقدر سریع‌الرشد است که می‌تواندگلدان 20 – 18 سانتیمتری را پر کند. گل‌ها زرد ابریشمی هستند که انتهای گلبرگ‌ها به رنگ قرمز درآمده‌اند و در اواخر بهار و اوایل تابستان ظرف 3 – 2 هفته گیاه را می‌پوشانند. هر گل 10 – 7 روز روی گیاه باقی می‌ماند.

آگاهی

کودهایی که برای تغذیه مورد استفاده قرار می‌گیرند همگی دستور مصرف دارند اما یک مسئله مهم به یاد داشته باشید تغذیه تا چند روز بعد از تعویض گلدان و یا هنگام تشنگی شدید و خشک بودن ریشه ممنوع است. گونه Echinocereus blanckii به گروه کاکتوس‌های پهن و گسترده تعلق دارد. ریشه‌ها سطحی است و به گلدان‌های عمیق نیاز ندارد اما می‌تواند ظرف مدت کمی سطح یک گلدان 25 سانتیمتری را پر کند. گل‌های بنفش و شفاف آن برای یک دوره گلدهی یک ماهه روی گیاه ظاهر شده و عمر هرکدام از آنها یک هفته تا 10 روز است.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0