گل بلپرون Beloperone

نام انگلیسی: میگویی Shrimp plant

نام علمی: Beloperone guttata

خانواده: Acanthaceae

 ترجمه نام انگلیسی گل بلپرون به (میگویی) بعلت شباهت براکته­ های سزخ و یا آجری رنگ میگویی شکل است، زیبایی آن در حقیقت ناشی از زیبایی همین براکته­ های فلس مانند است وگرنه گلهای باریک و ریز و سفید رنگ آن قابل توجه نیستند، گلها به صورت سنبله در انتهای شاخه ظاهر و به طرف پایین خم می­­گردند، پس از خریداری ریشه­ ها را بازدید و در صورت متراکم بودن آنها فورا گلدان را تعویض و گرنه باعث تغییر رنگ در برگ و دمگل می­گردد. 

هوای خنک و خشک بهترین محیط را برای دوام کاسبرگها فراهم می­ سازند، در تمام طول سال به جز در زمستان که گیاه نیاز به استراحت زمستانی دارد غرق در گل و متعلق به خانواده آکانتاسه است.

نیازها و شرایط نگهداری گل بلپرون یا میگویی

  • نور: به نور زیاد احتیاج دارد، نور مستقیم خورشید حتی در تابستان هم تحمل می­کند در زمستان در سایه نگهداری کنید.
  • دما: حداکثر درجه حرارت در بهار و تابستان 18 درجه c و در زمستان با شروع برگ ریزان 7 درجه c می ­باشد.
  • آبیاری: خاک را در تابستان همیشه مرطوب نگه دارید، زهکش را همیشه بازدید کنید، در صورتی که درجه حرارت بالا است هر روز آبیاری کنید، در زمستان در صورتی آبیاری  کنید که سطح خاک خشک شده باشد، اصولا هفته ­ای یک بار در زمستان کافی است.
  • رطوبت: غبارپاشی باعث پوسیدگی براکته­ های اطراف گل می­گردد از رطوبت دایمی و پایدار استفاده کنید، برای این منظور به داخل زیر گلدانی سنگریزه ­دار آب اضافه کنید، دقت کنید که ته گلدان با آب در ارتباط نباشد.
  • تغذیه: با شروع گل­دهی هر سه هفته یک بار تا اخر تابستان با مواد غذایی مایع و یا جامد محلول در آب طبق دستور سازنده گیاه را تغذیه مصنوعی کنید (نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده کافی است).
  • خاک مناسب: بهترین خاک لوم است، زهکش باید خوب باشد.
  • تعویض گلدان: در اوایل تابستان شاخه ­های دراز و منحرف را قطع و گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض کنید در سالهای بعد احتیاج به تعویض گلدان نیست و اقدام به تعویض خاکهای سطحی گلدان با خاک نو و غنی کنید.
  • تمیز کردن برگها: نیازی به تمیز کردن برگها نیست (غبارپاشی برای این امر کافی است) از مواد براق­ کننده استفاده نکنید، براکته ­های فلس مانند خشک شده اطراف گلها را حذف کنید.
  • ازدیاد: ریشه ­دار کردن قلمه از شاخه ­های جوان در بهار و تابستان در دمای 18 درجهc .
  • هرس: قبل از تعویض گلدانها و رشد جوانه­ ها در بهار، شاخه­ های دراز و منحرف را درست از بالای محل برگ قطع و گلها و براکته ­های خشک را از محل تشکیل و بالای برگها حذف کنید.

تصویر گل مشعلی یا میگویی


مشکلات بیماریها و آفات گل بلپرون یا مشعلی

شاخه­ های گیاه دراز و منحرف می ­شوند:

هوا خیلی گرم و گیاه احتیاج به هرس دارد، گیاه را به محل سردتری منتقل و شاخه ­ها را هرس کنید.

براکته­ های گل میگویی رنگ پریده هستند:

علت آن در تابستان کمبود نور است ولی در زمستان ممکن است به علت گرمی هوا باشد، شرایط را بازدید نموده و محیط را مساعد سازید.

برگهای گل بلپرون بد شکل و حشرات با مواد چسبناک روی برگها مشاهده می ­شوند:

گیاه را به مدت چهار هفته با سم حشره کش کنفیدور طبق دستور سمپاشی کنید.

برگها زرد می­ شوند:

آبیاری زیاد از اندازه و خاک باتلاقی شده است، زهکش را بازدید و به خاکهای سطحی گلدانها اجازه دهید تا قبل از آبیاری بعدی کاملا خشک شوند، هرگز اجازه ندهید آب اضافی در گلدانها باقی بماند.

گلهای گل میگویی می­ ریزند:

کاملا طبیعی است گلها فقط یک هفته ولی براکته­ ها عمر بیشتری دارند.

براکته ­ها یا فلسهای روی گل بلپرون سیاه می­ شوند:

صدمه مربوط به غبارپاشی است، در موقع ظاهر شدن براکته­ ها غبارپاشی نکنید، رطوبت را از طریق ریختن آب در زیر گلدانی حاوی سنگریزه تأمین کنید، براکته­ های صدمه دیده را حذف کنید.

برگها پس از تمیز کردن سیاه رنگ شده ­اند:

علت آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است از آنها استفاده نکنید، برگها را با غبارپاشی تمیز کنید.

برگها زرد و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است:

کنه قرمز ریز تار عنکبوتی عامل آن است گیاه را با سم کنه­ کش آبامکتین هر دو هفته یک بار طیق دستور سمپاشی کنید تا علایم برطرف گردند، مواظب براکته ­ها باشید، تأمین رطوبت در کاهش آفت مؤثر است.

برگها رنگ پریده هستند:

گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک رنج می­برد، با ظهور جوانه ­ها تا آخر تابستان هر سه هفته یک بار با مواد غذایی مصنوعی مانند کود 20-20-20 یا کود 36-12-12 طبق دستور گیاه را تغذیه کنید.

در تابستان برگهای گل مشعلی می ­ریزند:

گیاه تشنه است، سطح خاک را در تابستان همیشه مرطوب نگه دارید ولی اجازه ندهید خاک گلدانها باتلاقی گردد، اگر در زمستاناین علایم مشاهده شود به خاطر سردی هوا است، گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0