گل بیلبرجیا

نام انگلیسی: Queens tears

نام علمی: Billbergia nutans

خانواده: Beromeliaceae

از خانواده ((بروملیاسه)) با برگهای باریک و همیشه سبز و به طرف بالا و ساقه گل­دهنده آویزان و به همین علت استفاده از آن به عنوان سبد آویزان رایج است، حداکثر عمر گیاه سه سال و یکبار بیشتر گل نمی­دهد، پس از خشک شدن گیاه مادری از پاجوشها که در کنار مادر روییده است به عنوان منبع ازدیاد استفاده می­کنند، نسبت به درجه حرارت پایین خیلی مقاوم است.

براکته ­های قرمز رنگ و گل آویزان بیلبرجیا در مقایسه با برگهای راست آن و استفاده به عنوان سبد آویزان نگاه هر بیننده ­ای را به خود جلب می ­کند.

 نکته عمومی: ریشه گیاه تمایل به درهم رفتن و پیچیدن در هم دارد.     همیشه اندازه گلدان را متناسب با حجم ریشه انتخاب و هر گیاه را در گلدان مناسب خود کاشت کنید.

تصاویر گل بیلبرجیا


نیازها و شرایط نگهداری گیاه بیلبرجیا

 • نور: نور مستقیم آفتاب را برای مدت کمی تحمل می­کند، بهترین نور برای آن نور زیاد غیر مستقیم است.
 • دما: حداکثر درجه حرارت مورد نیاز در تابستان 27 درجه و در زمستان 21 درجه c  است (تا 7 درجه c  نیز مقاومت می­کند).
 • آبیاری: در تابستان هفته­ ای دو بار با آب بدون املاح و سبک آبیاری کنید. اجازه دهید مقداری آب به قاعده برگها نفوذ کند (در برابر پوسیدگی مقاوم است) در زمستان با درجه حرارت پایین هر دو هفته یک بار آبیاری کافی است.
 • رطوبت: گیاه شدیدا نسبت به خشکی مقاوم است و هوای خیلی مرطوب را دوست ندارد با شروع گل­دهی در صورتی که هوا خیلی خشک باشد غبارپاشی هفته ­ای یک بار اشکالی ندارد.
 • تغذیه: نیازی به تغذیه مصنوعی نیست، با تعویض سالیانه گلدان و خاک آن مواد غذایی مورد نیاز گیاه تأمین است. در صورت توقف رشد، می توانید از کود 36-12-12 استفاده کنید.
 • خاک مناسب: مخلوط مساوی خاک لوم و پیت بهترین خاک برای این گیاه است.
 • تعویض گلدان: همیشه در اواخر تابستان زمانی که پاجوشها شروع به ظهور می­ کنند گلدان را تعویض کنید، اصولا گیاه مادری خشک می ­شود، وقتی که ارتفاع پاجوش­ها حدود 13 سانتیمتر رسیدند از گیاه مادری جدا و درون گلدان جدید کاشت کنید (به توضیح مصور مراجعه شود) به زودی پاجوش­ها تبدیل به گیاه مادری جدید می­شوند ولی تا 2 سال گل نمی ­دهند.
 • تمیز کردن برگها: برگهای گردآلود و کثیف را با غبارپاشی و با آب بدون املاح ولرم تمیز کنید مواظب باشید گلها مرطوب نشوند، از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.
 • ازدیاد: جدا کردن پاگیاه در بهار یا اوایل تابستان و کاشت آنها در مخلوطی از شن و پیت در دمای 25 درجه.

 نکته عمومی: گیاهان خانگی گلدار در دوران گلدهی نیاز بیشتری به موادغذایی و نور دارند وگرنه گل­ها و غنچه ­ها ریز و پژمرده می­ گردند.

نکته جالب: گیاه گلدار و روشن نسبت به گیاه بی­گل و تیره از منظر دید فرار می­کنند. و در نتیجه اطاق را بزرگتر جلوه می­ دهند.

تکثیر گل بیلبرجیا توسط پاجوش

 1. با پژمرده و خشک شدن گیاه مادری پاگیاه به نصف اندازه گیاه مادری رسیده است.
 2. گیاه را از گلدانها خارج و با چاقوی تیز پاگیاه را از بقایای خشک شده مادر جدا کنید. گلدانهای کوچک مناسب با حجم ریشه گیاه انتخاب و مخلوطی از شن و پیت نرم و مرطوب آماده و پاگیاه را درون گلدانها کاشت کرده و با فشار دست خاک را در اطراف ریشه متراکم کنید.
 3. سه روز اول گلدانها را زیر چادر پلاستیکی قرار دهید. این عمل برای بالا بردن رطوبت است.

مشکلات بیماریها و آفات گل بیلبرجیا

برگها قهوه­ ای شده و خشک می­ شوند:

گیاه خیلی تشنه است، گلدانها را برای مدت 15 دقیقه درون تشت و یا سطل پر از آب قرار داده و سپس خارج کنید تا آبهای اضافی دفع گردند، آبیاری را تنظیم کنید ولی مواظب باتلاقی شدن خاک باشید.

برگها سیاه می ­شوند:

صدمه مربوط به استفاده از مواد براق­کننده شیمیایی است از آنها استفاده نکنید، برگها را با غبارپاشی تمیز کنید.

برگها نرم و آبکی بوده و زخمهای قارچ آلوده روی آنها مشاهده می­ گردند:

قارچ بوتری تیس عامل آن است که خود ناشی از آبیاری بیش از اندازه و سردی هوا است، در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود سپس آبیاری کنید، گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید. از قارچ کش کاربندازیم استفاده کنید.

پرچم های گل بیلبرجیا می­ پوسند:

آبیاری بیش از اندازه است، آبیاری را کمتر کنید. گیاه خصوصا در دوران گل­دهی نمی­تواند باتلاقی بودن خاک را تحمل کند.

حشرات ریزی اطراف گلدانها در حال پروازند:

گیاه را هر هفته با سم حشره­ کش کنفیدور طیق دستور سمپاشی کنید تا حشرات از بین بروند.

گلها ظاهر نمی ­شوند:

ممکن است مربوط به دو علت باشد یا نور کم است که آن را به محل روشن­تری منتقل کنید (آفتاب را به راحتی تحمل کند) و یا این که گلدان خیلی بزرگ است، ریشه­ های گیاه تمایل به در هم رفتن دارند، از گلدان کوچکتر استفاده کنید.

گلها خشک می ­شوند:

هوا خیلی خشک است، رطوبت دایمی و پایدار ایجاد کنید (به تأمین رطوبت مراجعه گردد).

در تابستان برگهای گل بیلبرجیا می ­پیچند:

هوا خیلی سرد است، گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید، اگر این علایم در زمستان باشد علت آن گرمی هوا و یا آبیاری بیش از اندازه است، عوامل را مساعد سازید.

زخمهای سفید پنبه مانند در قاعده برگها مشاهده می­ گردند:

شپشک آرد آلود عامل آن است، هر دو هفته یک بار با سم حشره ­کش نفوذی کنفیدور گیاه را سمپاشی کرده تا علایم برطرف گردند با پنبه آغشته به سم نیز می­توانید لکه­ ها را خیس کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0