نام رایج: اپی فیلوم

نام انگلیسی: Fishbone cactus

نام علمی: Epiphyllum sarabande

خانواده: Cactaceae

شهرت اپی فیلوم به خاطر گل‌های درشت خصوصاً پرچم‌ها که تعداد آنها زیاد و به صورت انفجاری از رنگ زرد در متن قرمز درآمده است. در بین کاکتوس‌ها از نظر شباهت گل به کاکتوس ارکیده‌ای مشهور است. گل‌ها به رنگ سفید، زرد، نارنجی، قرمز، صورتی و بنفش و ترکیبی از آنها است. در جنگل مانند ارکیده‌ها زندگی انگلی روی تنه و درختان روی بقایای پوسیده گیاهی است.

اپی‌فیت موجود در بازار هیبرید یا دو رگ حاصله از دو کاکتوس است که ریشه و شناسنامه آنها معلوم نیست.

عکسهای زیبا از اپی فیلوم


نیازها و شرایط نگهداری اپی فیلوم

  •  نور: مانند تهیه کاکتوس‌ها برای بهترین نتیجه در رشد و ظهور گل‌ها احتیاج به نور فراوان و نقطه‌ای پرنور در پشت پنجره‌ها دارد. در گلخانه در صورت امکان باید برای آن سایه درست کرد. نور در زمستان به منظورتشکیل گل‌ها لازم است.
  •  دما: درجه حرارت حداقل در زمستان 3 اما در تابستان درجه زیر 38 و هوای پاک اکسیژن‌دار لازم است.
  •  آبیاری: احتیاجات رطوبتی اپی فیلوم کمی بیشتر از بقیه کاکتوس‌ها است، در تابستان هر هفته یک بار دوبار ابیاری نیاز دارد تا خاک تقریباً همیشه مرطوب باشد اما هرگز نباید اجازه داد ریشه در آب بماند. اگر در زمستان درجه حرارت زیر 7 باشد باید خاک را خشک کرد.
  •  تغذیه: در تابستان در هر هفته احتیاج به تغذیه با کود پتاسه دارد.
  •  خاک: کاکتوس اپی فیلوم به علت ماهیت گیاهشناسی‌اش که کمی تمایل به ارکیده‌ها دارد با سیر کاکتوس‌ها از نظر ترکیب خاک متفاوت است. ماسه که در بقیه اجباری بود در اینجا لازم نیست و خاک منحصر به خاک برگ کمپوست بدون خاک می‌گردد که ریشه بتواندمانند انگل روی بقایای گیاهی زندگی کند.
  •  تعویض گلدان: هر ساله گلدان را با یک درجه بالاتر تعویض کنید. اگر رشد گیاه فوق‌العاده است گلدان بزرگتری لازم دارد. تولیدکنندگان حرفه‌ای از گلدان‌های با قطر 23 استفاده می‌کنند. بعد از این اندازه در سال‌های بعد اندازه بالاتر لازم نیست. زهکش را بازدید کنید.
  •  تمیز کردن و دفع آفات: تمیز کردن اپی فیلوم به گیاهان برگی و یا گلدار شباهت دارد. با پارچه یا اسفنج خیس می‌توانید برگ‌ها را تمیز کنید. مخلوط آب و قارچ‌کش و حشره‌کش هم برای غبارپاشی 3 – 2 بار در سال پیشنهاد می‌گردد.

اپی‌فیلوم Epiphyllum

Epiphyllum sarabande گل‌های بزرگی تولید می‌کند که در نمایشگاه‌های گل و گیاه محل جولان و فخرفروشی حرفه‌ای‌ها و تولیدکنندگان است. درشتی گل‌ها بیشتر مربوط به دو رگ‌گیری است. کسانی که اپی فیلوم را برای نگهداری انتخاب می‌کنند باید اطلاعات تولید کاکتوس و ارکیده هر دو دارا باشند.

دیگر گونه‌ها:

تنوع در رنگ در این‌گونه به حدی است که در شمار نمی‌آید. هزاران رنگ و ورایته تا به حال نام‌گذاری و شناسایی شده است.

نمایشگاه این گیاه در بهار در دوران گلدهی دیدنی است.

نکته

در صورتی که با نور مصنوعی نیاز نوری گیاه را برطرف میکنید. مواظب حرارت حاصله از لامپ باشید. در صورت لزوم از لامپهای فلورسنت استفاده کنید.

قلمهگیری:

الف) پس از پایان دوره گلدهی و پژمرده شدن گلها با کارد تیز در حد کارد موکت بری باریک‌ترین قسمت برگ در سطح خاک و پایه مادری را قطع کنید. محل قطع زاویه‌دار باشد.

ب) گلدان و کمپوست ماسه‌دار تهیه و مطابق شکل برگ‌ها را در کناره گلدان قرار دارد و روی آنها کمپوست بریزید. قبلاً محل قطع را با هورمون ریشه‌زا ضدعفونی کنید. پس از چند هفته ریشه‌ها ظاهر می‌شوند و می‌توانید جدا از همدیگر آنها را کاشت کنید.

در هنگام تعویض گلدان به شدت ریشه را تکان دهید تا خاک‌های کهنه از کنار ریشه‌ها فروریزند سپس ساقه قدیمی را با کارد تیز قطع کنید. ساقه جدید به زودی رشد خواهد کرد. خاک‌های فروریخته و خاک رویی گلدان را به ضخامت 5/2 سانتیمتر با خاک نو تعویض کنید.

گل‌های صورتی در هیبرید و یا دو رگ Epiphyllm واریته Court – pink دارای گل‌های قوی و درشت با بیش از 8 سانتیمتر پهنا است که در بهار و تابستان در یک دوره یک ماهه با 2 یا 3 گل روی دمگل‌ها ظاهر می‌گردند. هر گل روی گیاه حدود یک هفته عمر دارد.

یک کاکتوس اپیفیلوم سالم در سال تعداد زیادی شاخه از قاعده ساقه خود تولید می‌کند که نهایتاً به یک متر می‌رسند. برگ‌های سالم هیچ‌گونه نشانه‌ای از نقاط قهوه‌ای که حاکی از حمله آفات و امراض و سرمازدگی باشد از خود نشان نمی‌دهند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0